Výstřih či make-up ve škole? Rodiče přijdou o přídavky

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 7. 2013 20:30
Slovenské ministerstvo navrhuje zpřísnit školní řád. Za porušení budou tvrdé postihy
Foto: Reuters

Bratislava - Dorazí-li jejich dcera do školy nalíčená nebo příliš vyzývavě oblečená, přijde to rodiče na Slovensku draho. Slovenské ministerstvo školství totiž předložilo návrh zákona, jenž má umožnit odebírat rodičům za sebemenší prohřešky proti školnímu řádu přídavky na děti.

Potíž je v tom, že školní řády si školy vymýšlejí samy, a tak v nich může být prakticky cokoliv. Pokud by tedy novela zákona v současném znění prošla, vzdělávací instituce by v podstatě získaly pravomoc rodiče pokutovat.

Některé školní řády na Slovensku zapovídají například i barvení vlasů, lakování nehtů, nošení svršků s výstřihem, piercingy či vícero náušnic v jednom uchu.

Změna zákona, jež má zkrotit problémové žáky z romských osad, by navíc vedla k paradoxní situaci - rodiče nezletilých dětí, které spáchají trestný čin a nepůjdou do vězení, přídavky dostávat budou, ale ti, jejichž dítě například projeví náklonnost ke spolužákovi opačného pohlaví, o ně přijdou.

V případě kriminality dětí jsou totiž dávky odebírány až při recidivě. U pusy či pohlazení ve škole by ale mohly být dávky na tři měsíce odebrány bez varování.

Ze zákona vypadlo "hrubé"

Na podivný návrh zákona upozornil deník SME. Připomněl, že zmocněnec slovenské vlády pro romské komunity sice prohlásil, že rodiče o přídavky přijdou v případě, že jejich dítě "hrubě" poruší školní řád, ale v liteře zákona slovo "hrubě" nefiguruje.

Předpis naopak vyznívá tak, že může jít o jakékoliv porušení řádu.

V extrémních případech tedy může jít jen o to, že si dítě zapomnělo přezůvky nebo penál. Navíc, i kdyby slovo hrubě v zákoně figurovalo, bude jeho výklad na úředníkovi, kterému se podnět školy dostane na stůl.

"Důvody, z nichž může nevzniknout nárok na přídavky, považujeme za velmi přísné a vágní. Navíc umožňují selektivní diskriminaci," varoval ministerstvo Laco Oravec z Nadce Milana Šimečka.

Navrhovaná úprava legislativy se nelíbí ani slovenskému ministerstvu vnitra, jež podotklo, že za méně společensky nebezpečné jednání by nárok na přídavky zanikal a za více nebezpečné ne.

Ministerstvo práce si však za svým návrhem stojí. "V první řadě musí rodič dítě vychovávat tak, aby se umělo chovat podle základních pravidel," míní tajemník ministerstva práce Jozef Burian.

"Kdyby měli rodiče jasno ve vlastní výchově tak, jako má tajemník Burian v té cizí, měli bychom tady krásný středověk," glosoval tajemníkova slova komentátor deníku SME Juraj Jarovský.

 

Právě se děje

Další zprávy