Střed Evropy trápí vedra. Teploty ještě stoupnou

ČTK ČTK
24. 7. 2013 18:36
Do Polska nesilnější vlvna horka teprve přijde. Slovensko zapojilo kropicí vozy
Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava/Budapešť/Varšava - Vlna veder v Evropě nepolevuje a má být ještě hůř. Slovenští meteorologové varují před příchodem tropů do podunajské nížiny, jejich maďarští kolegové nepočítají v příštích dnech s poklesem teploměru pod 34 stupňů Celsia.

Poláci příchod tropických veder teprve očekávají.

"Záchranáři museli řešit až 140 kolapsů za den," napsal na svém webu slovenský list Pravda s tím, že 108 postižených muselo zůstat v nemocnicích.

Rekord ale podle Borise Chmela ze záchranné zdravotní služby padl už v červnu, kdy za "jediný den zkolabovalo až 182 lidí".

Budoucnost je doslova bez mráčku a už v pátek má na Slovensko začít proudit horký vzduch z Afriky. Pak by mohly padat i dlouhodobé teplotní rekordy.

Podle varování meteorologů je třeba počítat s tím, že v neděli a v pondělí se slovenské nížiny ocitnou v "tropech".

Bratislavu zchlazují kropící vozy

Bratislava se proto rozhodla od čtvrtka přistavit do centra cisterny s pitnou vodou, které se podle mluvčí magistrátu Daniely Rodinové osvědčily už loni.

Lidé se také mohou osvěžit vodou ze sedmi pitných fontán. Rozpálené ulice chladí kropící vozy půl milionem litrů vody v jednom zásahu.

Cisterny vyjely na ulice v Seredi na západě země, protože hygienici zakázali používat vodu z vodovodu.

Maďarsko zůstane v zajetí veder i v dalších dnech, uvedla agentura MTI. Předpověď pro tři příští dny počítá s teplotami přesahujícími 34 stupňů Celsia a prakticky bezoblačným nebem.

Pak by mělo být ještě tepleji, protože africký vzduch má od soboty do pondělka zvýšit teploty na 38 stupňů. Zdravotní úřady proto vydaly varování před vysokými teplotami.

"Sousedé se praží," uvedla polská televize TVN 24. Polsko je zatím pod příkrovem oblaků, ale o víkendu by "africká vedra" měla z jihu a ze západu vkročit i do Polska a tak v neděli se dá čekat 35 stupňů Celsia ve stínu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy