Střed Evropy trápí vedra. Teploty ještě stoupnou

ČTK ČTK
24. 7. 2013 18:36
Do Polska nesilnější vlvna horka teprve přijde. Slovensko zapojilo kropicí vozy
Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava/Budapešť/Varšava - Vlna veder v Evropě nepolevuje a má být ještě hůř. Slovenští meteorologové varují před příchodem tropů do podunajské nížiny, jejich maďarští kolegové nepočítají v příštích dnech s poklesem teploměru pod 34 stupňů Celsia.

Poláci příchod tropických veder teprve očekávají.

"Záchranáři museli řešit až 140 kolapsů za den," napsal na svém webu slovenský list Pravda s tím, že 108 postižených muselo zůstat v nemocnicích.

Rekord ale podle Borise Chmela ze záchranné zdravotní služby padl už v červnu, kdy za "jediný den zkolabovalo až 182 lidí".

Budoucnost je doslova bez mráčku a už v pátek má na Slovensko začít proudit horký vzduch z Afriky. Pak by mohly padat i dlouhodobé teplotní rekordy.

Podle varování meteorologů je třeba počítat s tím, že v neděli a v pondělí se slovenské nížiny ocitnou v "tropech".

Bratislavu zchlazují kropící vozy

Bratislava se proto rozhodla od čtvrtka přistavit do centra cisterny s pitnou vodou, které se podle mluvčí magistrátu Daniely Rodinové osvědčily už loni.

Lidé se také mohou osvěžit vodou ze sedmi pitných fontán. Rozpálené ulice chladí kropící vozy půl milionem litrů vody v jednom zásahu.

Cisterny vyjely na ulice v Seredi na západě země, protože hygienici zakázali používat vodu z vodovodu.

Maďarsko zůstane v zajetí veder i v dalších dnech, uvedla agentura MTI. Předpověď pro tři příští dny počítá s teplotami přesahujícími 34 stupňů Celsia a prakticky bezoblačným nebem.

Pak by mělo být ještě tepleji, protože africký vzduch má od soboty do pondělka zvýšit teploty na 38 stupňů. Zdravotní úřady proto vydaly varování před vysokými teplotami.

"Sousedé se praží," uvedla polská televize TVN 24. Polsko je zatím pod příkrovem oblaků, ale o víkendu by "africká vedra" měla z jihu a ze západu vkročit i do Polska a tak v neděli se dá čekat 35 stupňů Celsia ve stínu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy