Když jste turista, zaplatíte víc. V Bruggách prodávají cizincům slavné hranolky za příplatek

František Typovský
11. 7. 2017 20:35
Nejen v Praze platí cizinci vyšší ceny za jídlo v restauracích. "Turistickou přirážku" účtují také v Bruggách, jednom z nejznámějších belgických měst. Když si tu cestovatelé koupí známé belgické hranolky, zaplatí o deset procent více než místní. Podle provozovatelů restaurací jde ale jen o zvýhodnění tamních obyvatel, kteří se do podniku často vrací. Rozdílnost cen je navíc zcela legální - podporuje ji i starosta Brugg.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bruggy - Město Bruggy, které leží ve vlámské části Belgie, přitahuje svými úzkými dlážděnými uličkami, kanály a středověkým vzhledem miliony turistů ročně.

"Benátky severu", jak se jim někdy přezdívá, jsou taky známé díky věhlasným frieten, tedy belgickým hranolkům.

Nedávno ale vyšlo najevo, že prodejci tohoto oblíbeného pokrmu účtují turistům o deset procent vyšší cenu než místním. Za jednu porci tak cizinci zaplatí až 7 eur (zhruba 180 korun).

Vše je ale zcela legální. Prodejci hranolků totiž tvrdí, že si neúčtují speciální příplatek pro turisty, ale naopak zvýhodňují místní a studenty.

"Proč to děláme? Nemíříme jenom na turisty, chceme mít dobré vztahy i s kýmkoliv, kdo k nám často chodí," vysvětlil pro belgický list De Standaard provozovatel jednoho z kiosků Gauthier Gevaert.

"Nikomu se kvůli tomu nedívám do pasu. Poznám podle přízvuku, jestli někdo odsud pochází," dodává Gevaert.

Je to legální

Belgičané mají opravdu velkou spotřebu hranolků. V průměru zkonzumují 75 kilogramů smažených brambor ročně. To je téměř o třetinu více než občané USA.

Belgické úřady tak nejen proto považují postup restaurací v Bruggách za legální. A to včetně politiků.

"Ročně sem dorazí okolo šesti milionů turistů, což nás dělá drahým městem," vysvětluje starosta Brugg Renaat Landuyt. Podle něj jde pouze o hezké malé gesto vůči stálým obyvatelům.

Celý spor odstartovala stížnost jednoho ze zákazníků, který požadoval slevu, přestože byl turista. Státní organizace FPSE, která se věnuje ochraně spotřebitelů, se však postavila na stranu restaurací.

"Pokud zákazník zná pravidla v předstihu a nedochází k diskriminaci na základě náboženství nebo barvy kůže, není důvod shledat tento postup nezákonným," uvedla za agenturu pro britský deník The Guardian Chantal Peacocková.

Podobná praxe i v Praze

Podobně i v pražských restauracích se často účtují vyšší ceny cizincům než Čechům. Jde o jeden z nejčastějších prohřešků, které trestá Česká obchodní inspekce (ČOI).

"Inspektoři ČOI se nejčastěji setkávali s diskriminací z důvodu národnosti, kdy například anglicky mluvícím zákazníkům byly v restauracích účtovány vyšší ceny než českým spotřebitelům," uvádí ústřední ředitel inspekce Mojmír Bezecný.

Případů národnostní diskriminace turistů navíc ani loni neubylo, inspektoři ČOI zjistili stejný počet pochybení jako v roce 2015.

Nejvyšší pokutu v oblasti veřejného stravování loni dostal striptýzový podnik Bar Rio v centru Prahy - 100 tisíc korun. Anglicky mluvícím návštěvníkům účtovali místo 220 korun téměř dvojnásobek.

Belgické město Bruggy
Belgické město Bruggy | Foto: Thinkstock
 

Právě se děje

před 35 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy