Foto: McDonald´s je v Česku už čtvrt století. Podívejte se, jak šel čas se "zázrakem chutí a vůní"

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Slavnostního otevření se účastnila tehdejší americká velvyslankyně Shirley Temple-Blacková (vpravo). Vlevo od ní stojí Karel Suk, bývalý ředitel hotelu Vladimír v Ústí nad Labem, který se stal prvním vedoucím provozovny.
První den přišlo hamburgery a hranolky ochutnat 11 000 návštěvníků. Big Mac stál 48 korun - za tehdejší průměrnou mzdu 4 644 Kč si jich člověk mohl koupit necelých sto.
V počáteční nabídce bylo pět typů burgerů (Hamburger, Double Hamburger, Cheeseburger, Double Cheeseburger, Big Mac), hranolky, zmrzlina s výběrem tří polev a mléčné šejky se třemi příchutěmi.
"Dodnes oblíbenou jablečnou taštičku jsme též měli od začátku. V původní nabídce nápojů pak byla Coca-Cola, Fanta, Sprite a překapávaná káva z konvičky," říká Zuzana Svobodová, současná ředitelka komunikace McDonald's pro Českou a Slovenskou republiku.
Foto: McDonald’s
Iva Špačková Iva Špačková
13. 3. 2017 7:31
V březnu 1992 otevřel řetězec McDonald´s první pobočku v Česku. Podívejte se, jaké emoce přinášel a jak se podoba těchto fastfoodů postupně měnila.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy