Chipsy jen na vyžádání. Z nezdravých potravin je na gymnáziích podpultové zboží

Markéta Hronová Markéta Hronová
14. 12. 2016 5:30
Školy se připravují na leden, kdy inspekce začne kontrolovat dodržování takzvané pamlskové vyhlášky, která zakazuje prodej nezdravých potravin ve školách. Problém řeší víceletá gymnázia, protože zákaz se vztahuje jen na základní školu a oni chtějí starším studentům nabídnout i "nezdravé" jídlo. Limity na zdravé potraviny jsou přitom velmi přísné, nesplní je ani některé bílé jogurty, müsli tyčinky či celozrnné pečivo. Prodavači tak mají nezdravé produkty schované a prodávají je jen starším studentům na vyžádání. Zrušení vyhlášky požadují někteří rodiče v petici, kritizují ji i studenti a ředitelé gymnázií. Zákonem ji chce zrušit poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09).
Do bufetu na Gymnáziu Nad Štolou budou od ledna moct jen studenti starší patnácti let. Kvůli prodeji nezdravých potravin.
Do bufetu na Gymnáziu Nad Štolou budou od ledna moct jen studenti starší patnácti let. Kvůli prodeji nezdravých potravin. | Foto: Libor Fojtík

Praha – Když si chtějí starší studenti na gymnáziu v Ostravě-Hrabůvce koupit sušenky, musejí prodavačku požádat o "podpultové zboží". Víceletá gymnázia se tak vypořádávají s vyhláškou, která od ledna zakazuje prodej nezdravých potravin na základních školách.

"Podle takzvané pamlskové vyhlášky je zakázané nezdravé zboží i nabízet, takže prodavačka ho má schované a dává ho jen na vyžádání starším studentům," popisuje ředitelka gymnázia Šárka Staníčková.

Vyhlášku prosadil exministr školství Marcel Chládek, aby se dětem neprodávala káva, chipsy či nezdravé majonézové bagety. Jenže definice zdravých potravin ve vyhlášce je tak přísná, že se tam nevejde ani celozrnné pečivo, některé bílé jogurty či müsli sušenky.

Doběhnout si za roh pro hamburger se o přestávce stihne

"Pokud se to nezmění, budeme muset bufet zavřít, protože jen tržby od starších studentů ho neuživí," říká Staníčková. S pamlskovou vyhláškou nesouhlasí. Stejně jako většina ředitelů.

"Máme výborně fungující školní občerstvení. Spokojeni jsou žáci, rodiče i zaměstnanci. Neprodávají se žádné energetické nápoje ani nic výrazně nezdravého. Sortiment je široký včetně ovoce či jogurtů. Ještě si však pamatuji na dobu před lety, když ve škole občerstvení nebylo. Každou chvíli jsme řešili nepovolené opuštění školy v době školního vyučování. Vyskočit oknem v přízemí a doběhnout za roh pro hamburger či hranolky se za přestávku pohodlně stihne," píše v dopise ministerstvu zdravotnictví a školství ředitel Malostranského gymnázia v Praze Tomáš Ledvinka.

V sobotu Ledvinka na webových stránkách školy zveřejnil petici rodičů, která žádá zrušení pamlskové vyhlášky. V úterý večer ji podepsalo přes 800 lidí. Provozovatel bufet v Malostranském gymnáziu zruší, stejně jako v mnohých jiných školách.

Za nespokojence se postavila také poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). Chce navrhnout pozměňovací zákon, který by rozhodnutí o tom, co se má prodávat v bufetu či v automatu, nechal na školské radě. "Jistě bohulibý účel vyhlášky se zcela minul s praxí. Místo, aby se v tuto chvíli školy připravovaly na její plnění a zlepšovaly sortiment potravin ve školních bufetech, drtivá většina škol prodejní místa ze strachu před postihem ruší," říká poslankyně.

Jsme dospělí, chceme kafe

Její návrh podporuje i Asociace ředitelů gymnázií. "Je to nesmysl, studenti si nezdravé jídlo koupí jinde nebo si ho přinesou přímo z domova. My to vyřešíme cedulí, která bude oznamovat, že prodej nezdravých potravin je mladším studentům zakázán," říká předsedkyně asociace Renata Schejbalová.

Proti vyhlášce se rozhodli protestovat také studenti z pardubického gymnázia Dašická. "Ve škole je víc studentů starších patnácti let než mladších. Nevím, proč bychom si jako dospělí lidé nemohli ve škole koupit kávu, když jsme tam od sedmi do půl páté," říká předsedkyně školské rady gymnázia Petra Kmoníčková. Zkoušeli se také domluvit s provozovatelem nápojových automatů, aby si kávu mohli starší studenti kupovat přes čip. Mladším studentům by ji neprodal. Podle majitele automatu to ale nejde. 

Podle ministerstva školství je zatím předčasné dopad vyhlášky vyhodnocovat. A víceletým gymnáziím v podstatě radí, aby nezdravé věci dál prodávaly, ale jen v místech, kam se mladší děti nedostanou. "Pokud bude ve škole vyčleněno místo, kam nebudou mít žáci do splnění povinné školní docházky přístup, pak tam lze nabízet k prodeji a prodávat potraviny nesplňující požadavky stanovené vyhláškou,” uvádí tiskové oddělení ministerstva.

Müsli upečeme vlastní

Zato bufet na pardubickém gymnáziu Dašická je na vyhlášku připraven. Jeho provozovatel, Česká abilympijská asociace, která zaměstnává zdravotně handicapované lidi, novému předpisu zvládne vyhovět.

"Zdravé svačinky do škol děláme už třetí rok. Ze začátku to bylo náročné, měli jsme spoustu negativních reakcí. Studenti se ptali, kde mají svoji colu a chipsy, ale teď už provozujeme bufet na sedmi školách a funguje to," popisuje Radek Kučera, který má projekt eSvačinky na starosti.

Vyhlášce zvládnou vyhovět i díky tomu, že mají vlastní pekárnu, takže mohou upéct pečivo podle přísných norem. "Zvládáme i sladké pečivo bez cukru nebo anglický rohlík. Akorát místo slaniny a kečupu tam dáme rajský protlak a devadesátiprocentní šunku," prozrazuje "fígle" Kučera. Od ledna se budou muset vzdát jen müsli sušenek. Ty, které kupují, limitům nevyhovují, pokusí se tedy upéct vlastní, které jsou podle vyhlášky zdravé.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy