Chipsy jen na vyžádání. Z nezdravých potravin je na gymnáziích podpultové zboží

Markéta Hronová Markéta Hronová
14. 12. 2016 5:30
Školy se připravují na leden, kdy inspekce začne kontrolovat dodržování takzvané pamlskové vyhlášky, která zakazuje prodej nezdravých potravin ve školách. Problém řeší víceletá gymnázia, protože zákaz se vztahuje jen na základní školu a oni chtějí starším studentům nabídnout i "nezdravé" jídlo. Limity na zdravé potraviny jsou přitom velmi přísné, nesplní je ani některé bílé jogurty, müsli tyčinky či celozrnné pečivo. Prodavači tak mají nezdravé produkty schované a prodávají je jen starším studentům na vyžádání. Zrušení vyhlášky požadují někteří rodiče v petici, kritizují ji i studenti a ředitelé gymnázií. Zákonem ji chce zrušit poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09).
Do bufetu na Gymnáziu Nad Štolou budou od ledna moct jen studenti starší patnácti let. Kvůli prodeji nezdravých potravin.
Do bufetu na Gymnáziu Nad Štolou budou od ledna moct jen studenti starší patnácti let. Kvůli prodeji nezdravých potravin. | Foto: Libor Fojtík

Praha – Když si chtějí starší studenti na gymnáziu v Ostravě-Hrabůvce koupit sušenky, musejí prodavačku požádat o "podpultové zboží". Víceletá gymnázia se tak vypořádávají s vyhláškou, která od ledna zakazuje prodej nezdravých potravin na základních školách.

"Podle takzvané pamlskové vyhlášky je zakázané nezdravé zboží i nabízet, takže prodavačka ho má schované a dává ho jen na vyžádání starším studentům," popisuje ředitelka gymnázia Šárka Staníčková.

Vyhlášku prosadil exministr školství Marcel Chládek, aby se dětem neprodávala káva, chipsy či nezdravé majonézové bagety. Jenže definice zdravých potravin ve vyhlášce je tak přísná, že se tam nevejde ani celozrnné pečivo, některé bílé jogurty či müsli sušenky.

Doběhnout si za roh pro hamburger se o přestávce stihne

"Pokud se to nezmění, budeme muset bufet zavřít, protože jen tržby od starších studentů ho neuživí," říká Staníčková. S pamlskovou vyhláškou nesouhlasí. Stejně jako většina ředitelů.

"Máme výborně fungující školní občerstvení. Spokojeni jsou žáci, rodiče i zaměstnanci. Neprodávají se žádné energetické nápoje ani nic výrazně nezdravého. Sortiment je široký včetně ovoce či jogurtů. Ještě si však pamatuji na dobu před lety, když ve škole občerstvení nebylo. Každou chvíli jsme řešili nepovolené opuštění školy v době školního vyučování. Vyskočit oknem v přízemí a doběhnout za roh pro hamburger či hranolky se za přestávku pohodlně stihne," píše v dopise ministerstvu zdravotnictví a školství ředitel Malostranského gymnázia v Praze Tomáš Ledvinka.

V sobotu Ledvinka na webových stránkách školy zveřejnil petici rodičů, která žádá zrušení pamlskové vyhlášky. V úterý večer ji podepsalo přes 800 lidí. Provozovatel bufet v Malostranském gymnáziu zruší, stejně jako v mnohých jiných školách.

Za nespokojence se postavila také poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). Chce navrhnout pozměňovací zákon, který by rozhodnutí o tom, co se má prodávat v bufetu či v automatu, nechal na školské radě. "Jistě bohulibý účel vyhlášky se zcela minul s praxí. Místo, aby se v tuto chvíli školy připravovaly na její plnění a zlepšovaly sortiment potravin ve školních bufetech, drtivá většina škol prodejní místa ze strachu před postihem ruší," říká poslankyně.

Jsme dospělí, chceme kafe

Její návrh podporuje i Asociace ředitelů gymnázií. "Je to nesmysl, studenti si nezdravé jídlo koupí jinde nebo si ho přinesou přímo z domova. My to vyřešíme cedulí, která bude oznamovat, že prodej nezdravých potravin je mladším studentům zakázán," říká předsedkyně asociace Renata Schejbalová.

Proti vyhlášce se rozhodli protestovat také studenti z pardubického gymnázia Dašická. "Ve škole je víc studentů starších patnácti let než mladších. Nevím, proč bychom si jako dospělí lidé nemohli ve škole koupit kávu, když jsme tam od sedmi do půl páté," říká předsedkyně školské rady gymnázia Petra Kmoníčková. Zkoušeli se také domluvit s provozovatelem nápojových automatů, aby si kávu mohli starší studenti kupovat přes čip. Mladším studentům by ji neprodal. Podle majitele automatu to ale nejde. 

Podle ministerstva školství je zatím předčasné dopad vyhlášky vyhodnocovat. A víceletým gymnáziím v podstatě radí, aby nezdravé věci dál prodávaly, ale jen v místech, kam se mladší děti nedostanou. "Pokud bude ve škole vyčleněno místo, kam nebudou mít žáci do splnění povinné školní docházky přístup, pak tam lze nabízet k prodeji a prodávat potraviny nesplňující požadavky stanovené vyhláškou,” uvádí tiskové oddělení ministerstva.

Müsli upečeme vlastní

Zato bufet na pardubickém gymnáziu Dašická je na vyhlášku připraven. Jeho provozovatel, Česká abilympijská asociace, která zaměstnává zdravotně handicapované lidi, novému předpisu zvládne vyhovět.

"Zdravé svačinky do škol děláme už třetí rok. Ze začátku to bylo náročné, měli jsme spoustu negativních reakcí. Studenti se ptali, kde mají svoji colu a chipsy, ale teď už provozujeme bufet na sedmi školách a funguje to," popisuje Radek Kučera, který má projekt eSvačinky na starosti.

Vyhlášce zvládnou vyhovět i díky tomu, že mají vlastní pekárnu, takže mohou upéct pečivo podle přísných norem. "Zvládáme i sladké pečivo bez cukru nebo anglický rohlík. Akorát místo slaniny a kečupu tam dáme rajský protlak a devadesátiprocentní šunku," prozrazuje "fígle" Kučera. Od ledna se budou muset vzdát jen müsli sušenek. Ty, které kupují, limitům nevyhovují, pokusí se tedy upéct vlastní, které jsou podle vyhlášky zdravé.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy