Vysocí lidé žijí déle a jsou bohatší, ukázala studie. Češky jsou čtvrté nejvyšší na světě

Michelle Hansen
26. 7. 2016 16:24
Podle studie jsou nejvyššími muži světa v průměru Nizozemci, ženy dorůstají největší výšky v Lotyšsku. Češky jsou s průměrem 168,5 centimetru čtvrté. Vliv na průměrnou výšku populace má spíš než genetika životní styl či úroveň zdravotní péče. Američané tak o první příčku přišli. Vysocí lidé by podle expertů měli být zdravější, vzdělanější a mají vyšší platy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

New York - České ženy jsou čtvrté nejvyšší na světě. Ukázal to nový výzkum, který pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace (WHO) zpracovali vědci ze 187 zemí světa. Žebříčku vévodí Lotyšky, které v průměru měří 170 centimetrů. Za nimi se umístily Nizozemky, Estonky a právě Češky.

Nejvyšší muži žijí v Nizozemsku, v průměru měří okolo 182 centimetrů. Na druhém místě skončila Belgie, potom Estonsko a Lotyšsko.

Vysocí lidé by se podle vědců měli dožívat úctyhodného věku, dosahovat vyššího vzdělání, mít vysoký plat a neměli by trpět vážnými nemocemi. Netýká se to však rakoviny prostaty a rakoviny vaječníků, ke které naopak inklinují lidé vyššího vzrůstu.

Vliv na změnu výšky za posledních sto let mělo mnoho faktorů, například ekonomika jednotlivých zemí, potraviny, životní prostředí nebo hygiena a zdravotní péče. Genetika vzrůst ovlivňuje jen mírně.

"Genetika jednotlivců má vliv na jejich výšku, ale jakmile se budete snažit tyto informace zprůměrovat v rámci celé populace, potom už není tolik rozhodující. Většina obyvatelstva by dosahovala stále stejné výšky, pokud by žila ve stejném prostředí," řekl britskému The Guardian spoluautor studie James Bentham z Imperial College v Londýně.

Nejmenší lidé pochází z Východního Timoru

Vědecký tým také vytvořil studii o změně průměrné výšky za posledních sto let u lidí z celého světa. Průměr výšky se počítal podle osob ve věku osmnácti let, tedy muže a ženy narozené v roce 1896 a 1996, kteří věku osmnácti let dosáhli v roce 1914 a 2014.

Za posledních sto let se nezměnil nejmenší průměr výšky u žen ani u mužů. Nejmenší muži žijí ve Východním Timoru, měří v průměru pouhých 159 centimetrů. Na poslední místo v kategorii žen se řadí Guatemalky se 149 centimetry.

V roce 1914 podle údajů ze studie byli nejvyšší Američané, od 70. let se však na změně výšky podepsal životní styl a nutriční skladba potravin, takže ke světové špičce vysokých lidí Američané již nepatří.

Nejvíc "vyrostli" Evropané

Podle průzkumů se největší rozdíl nárůstu průměrné výšky projevil v kontinentální Evropě, na Blízkém východě a v některých částech Asie. Muži v Íránu jsou teď o 16 centimetrů vyšší než jejich předkové a jihokorejské ženy jsou vyšší o dvacet centimetrů.

Světová zdravotnická organizace projektu poskytla údaje z mnoha zdrojů, například data z formulářů vojáků, kteří plnili brannou povinnost, zdravotní a nutriční údaje z průzkumů obyvatel a údaje ze studie epidemií.

Podle vědce Jamese Benthama se během světového průzkumu ukázalo, že za posledních sto let se výrazně nezměnila výška v jižní Asii a v subsaharské oblasti Afriky. V těchto regionech od roku 1914 do roku 2014 je rozdíl průměrné výšky pouze o jeden až šest centimetrů.

Na projektu pracovalo téměř osm set vědců a výškový průměr se počítal u lidí ze 187 zemí světa. Jde o první ucelenou studii výšky člověka. Vědci svůj projekt prezentovali v pondělí na evropské vědecké konferenci, European Science Open Forum, který se konal v Manchesteru ve Velké Británii a jako první ji uveřejnil vědecký magazín eLife.

 

Právě se děje

Další zprávy