Jak rychle sáhnete po mobilu? Větší strach, že o něco přijdou, mají muži

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 7. 2016 19:20
Němečtí a angličtí psychologové poprosili celkem 95 mužů a žen ve věku mezi 19 a 56 lety, aby samotní sedli do čekárny. Výsledek vědce překvapil, většině lidí totiž netrvalo ani jednu minutu, než sáhli po svém chytrém telefonu. Po mobilu během desetiminutového čekání sáhly tři čtvrtiny zkoumaných lidí. Lidé navíc vnímají svou závislost na telefonech zkresleně.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Würzburg – Jak závislí jsou dnes lidé na chytrých telefonech, zjišťovali vědci z univerzit v Würzburgu a Nottinghamu. Na co přišli? Že závislá je dnes většina a více jsou zasaženi muži.

Němečtí a angličtí psychologové poprosili celkem 95 mužů a žen ve věku mezi 19 a 56 lety, aby samotní sedli do čekárny. Cíl této pozvánky přitom nebyl figurantům známý. Vědci byli zvědaví, jak rychle lidé během desetiminutového čekání vyndají své mobily a jak dlouho je budou používat.

Výsledek vědce překvapil, většině lidí totiž netrvalo ani jednu minutu, než sáhli po svém chytrém telefonu. Méně trpěliví byli muži, kteří přístroj vytáhli v průměru už po 21 vteřinách čekání, ženám to v průměru trvalo 57 vteřin. Po mobilu sáhly tři čtvrtiny zkoumaných lidí, kteří obrazovce věnovali v průměru téměř pět minut, tedy polovinu celého čekání.

Lidé navíc vnímají svou závislost na telefonech zkresleně. Jak uvedla společnost Kaspersky, která si výzkum objednala, lidé, kteří po mobilu sáhli, si většinou nebyli vědomi toho, po jak krátké době tak učinili. Většina ze zkoumaných lidí po testu vypověděla, že po mobilu sáhla až za dvě až tři minuty čekání.

"Experiment ukázal, že nám na těchto zařízeních záleží více, než si myslíme. Kdo dnes musí sám někde čekat, sahá automaticky po telefonu," říká Jens Binder z univerzity v Nottinghamu. Důvod? Podle vědců jde o "strach, že o něco přijdu" (anglicky to vědci pojmenovali jako "fear of missing out", zkráceně "Fomo").

"Čim více lidé svůj chytrý telefon užívají, tím větší mají strach, že o něco přijdou, když nebudou online," dodává Astrid Carolusová z univerzity ve Würzburgu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kellner se loni rozhodl přesunout z Nizozemska do ČR firmu PPF Financial Holding

Kellner se loni rozhodl přesunout z Nizozemska do ČR firmu PPF Financial Holding, píše Deník N. Firma spravuje především úvěrovou skupinu Home Credit.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Chci se nejdřív sejít s Babišem, řekl Zaorálek o tom, zda převezme ministerstvo zahraničí

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který by se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) měl stát ministrem zahraničí, řekl, že se chce nejdříve sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Vadí mu, že resort podle jeho názoru nemá dostatečné kompetence a Česko postrádá jednotnou zahraniční politiku. 

"Protože jsem nespokojen s tím, jak dnes funguje ministerstvo zahraničí, tak jsem ochoten se pobavit se premiérem, jak to změnit. Zda je možné, aby existovala jednotná česká zahraniční politika. Nevím ale, jak v tom pořídím," řekl Zaorálek.

Zdroj: Domácí
před 10 minutami

Moskva varovala Spojené státy, ať se drží stranou od Krymu

Rusko v úterý varovalo Spojené státy, ať se drží stranou od černomořského pobřeží Ruska a Krymu. Riziko incidentu je velmi vysoké, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury Reuters. Vyslání dvou amerických vojenských lodí do Černého moře, kam mají připlout tento týden, označil na pozadí stoupajícího napětí na východě Ukrajiny za "provokaci".

Rjabkov současně ujistil, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatisty od jara 2014. Rusko tak chce postupovat navzdory americkému varování, že zaplatí "vysokou cenu" za počínání na východě Ukrajiny. "Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit," prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy