Jak rychle sáhnete po mobilu? Větší strach, že o něco přijdou, mají muži

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 7. 2016 19:20
Němečtí a angličtí psychologové poprosili celkem 95 mužů a žen ve věku mezi 19 a 56 lety, aby samotní sedli do čekárny. Výsledek vědce překvapil, většině lidí totiž netrvalo ani jednu minutu, než sáhli po svém chytrém telefonu. Po mobilu během desetiminutového čekání sáhly tři čtvrtiny zkoumaných lidí. Lidé navíc vnímají svou závislost na telefonech zkresleně.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Würzburg – Jak závislí jsou dnes lidé na chytrých telefonech, zjišťovali vědci z univerzit v Würzburgu a Nottinghamu. Na co přišli? Že závislá je dnes většina a více jsou zasaženi muži.

Němečtí a angličtí psychologové poprosili celkem 95 mužů a žen ve věku mezi 19 a 56 lety, aby samotní sedli do čekárny. Cíl této pozvánky přitom nebyl figurantům známý. Vědci byli zvědaví, jak rychle lidé během desetiminutového čekání vyndají své mobily a jak dlouho je budou používat.

Výsledek vědce překvapil, většině lidí totiž netrvalo ani jednu minutu, než sáhli po svém chytrém telefonu. Méně trpěliví byli muži, kteří přístroj vytáhli v průměru už po 21 vteřinách čekání, ženám to v průměru trvalo 57 vteřin. Po mobilu sáhly tři čtvrtiny zkoumaných lidí, kteří obrazovce věnovali v průměru téměř pět minut, tedy polovinu celého čekání.

Lidé navíc vnímají svou závislost na telefonech zkresleně. Jak uvedla společnost Kaspersky, která si výzkum objednala, lidé, kteří po mobilu sáhli, si většinou nebyli vědomi toho, po jak krátké době tak učinili. Většina ze zkoumaných lidí po testu vypověděla, že po mobilu sáhla až za dvě až tři minuty čekání.

"Experiment ukázal, že nám na těchto zařízeních záleží více, než si myslíme. Kdo dnes musí sám někde čekat, sahá automaticky po telefonu," říká Jens Binder z univerzity v Nottinghamu. Důvod? Podle vědců jde o "strach, že o něco přijdu" (anglicky to vědci pojmenovali jako "fear of missing out", zkráceně "Fomo").

"Čim více lidé svůj chytrý telefon užívají, tím větší mají strach, že o něco přijdou, když nebudou online," dodává Astrid Carolusová z univerzity ve Würzburgu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy