reklama
 
 

Výroky Palinové šokují i její voliče. Zvládne TV duel?

1. 10. 2008 18:30
V ekonomice a zahraniční politice je nepřesvědčivá

Washington - V noci ze čtvrtka na pátek se v první velké předvolební televizní debatě střetnou kandidáti na amerického viceprezidenta.

Těmi jsou demokrat Joseph Biden a republikánka Sarah Palinová.

Kdyby na výsledek vypisovaly kurzy sázkové kanceláře, zřejmě by za jasného favorita označily Bidena.

Některé výroky, které pronesla čtyřiačtyřicetiletá guvernérka Aljašky v posledních rozhovorech s novináři, totiž zdvihly obočí a možná také tlak i mnohým republikánům a republikánským voličům.

Zaujalo například její tvrzení, že jako guvernérka Aljašky má zkušenosti s Ruskem, protože její stát s ním sousedí a obchoduje. Hovořila o výměně častých podnikatelských a obchodních misí.

Agentura AP ale zveřejnila zprávu, že Palinová se za 21 měsíců, co je ve funkci, nesešla s žádným ruským představitelem ani byznysmenem.

A cituje prohlášení ruského honorárního konzula na Aljašce, že na jeho nabídku k setkání a rozhovoru vůbec neodpověděla.

Krátce předtím uvedla, že jako guvernérka Aljašky je neustále ve střehu, protože ruská letadla někdy narušují americký vzdušný prostor. O každém takovém letu je prý okamžitě informována.

Major Allen Heritage z letecké základny Elmendorf, která má na starosti protivzdušnou obranu Aljašky, poté řekl, že za dobu úřadování nynější guvernérky se žádný ruský stroj ani nepřiblížil k americkému vzdušnému prostoru.

Kritiku sklidila Palinová také za poněkud zmatené odpovědi v rozhovoru pro televizi CBS na otázky týkající se současné finanční krize.

Na mítinku v Ohiu zase zastávala zcela opačnou pozici než John McCain. Na otázku z publika, zda je pro jednostranné americké útoky na teroristické cíle uvnitř Pákistánu, odpověděla kladně - v případě, že to posílí bezpečnost Ameriky.

McCain ale už dříve řekl, že Pákistán je spojenec a nelze nic podnikat bez jeho souhlasu. A kritizoval svého demokratického soupeře Baracka Obamu. Ten řekl v podstatě totéž, co nyní Palinová.

Za přinejmenším odvážná jsou mnohými Američany považována její další slova z rozhovoru pro CBS o tom, že americká armáda už v Iráku v podstatě zvítězila.

"Sarah Palinová zkrátka není kvalifikovaná pro práci viceprezidenta," napsal "natvrdo" známý komentátor týdeníku Newsweek Fareed Zakaria.

I konzervativní a rozhodně prorepublikánský časopis National Review v článku vyzval Palinovou, aby raději rezignovala a přenechala kandidaturu někomu jinému.

"Nemá dost znalostí o ekonomice a zahraničí politice, abychom mohli být klidní, pokud by za jistých okolností třeba musela převzít prezidentskou funkci," napsala autorka Kathleen Parkerová.

Poslední hodiny před televizní debatou s Bidenem tráví Palinová na McCainově ranči v Arizoně. Poradci se ji snaží na souboj co nejlépe připravit.

Zpravodaj agentury Reuters v této souvislosti napsal, že očekávání spojená s jejím výkonem v debatě jsou tak nízká, že má vlastně výhodu, protože může jenom příjemně překvapit.

Někteří republikáni se uklidňují tím, že McCain si aljašskou guvernérku vybral hlavně kvůli podpoře, které se těší u vyhraněně konzervativních křesťanských voličů. A ti ji zřejmě své hlasy dají tak jako tak.

autor: Martin Novák | 1. 10. 2008 18:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama