Výroky Palinové šokují i její voliče. Zvládne TV duel?

Martin Novák Martin Novák
1. 10. 2008 18:30
V ekonomice a zahraniční politice je nepřesvědčivá
Sarah Palinová zdraví republikánské voliče v Columbusu v Ohiu.
Sarah Palinová zdraví republikánské voliče v Columbusu v Ohiu. | Foto: Reuters

Washington - V noci ze čtvrtka na pátek se v první velké předvolební televizní debatě střetnou kandidáti na amerického viceprezidenta.

Těmi jsou demokrat Joseph Biden a republikánka Sarah Palinová.

Kdyby na výsledek vypisovaly kurzy sázkové kanceláře, zřejmě by za jasného favorita označily Bidena.

Některé výroky, které pronesla čtyřiačtyřicetiletá guvernérka Aljašky v posledních rozhovorech s novináři, totiž zdvihly obočí a možná také tlak i mnohým republikánům a republikánským voličům.

Zaujalo například její tvrzení, že jako guvernérka Aljašky má zkušenosti s Ruskem, protože její stát s ním sousedí a obchoduje. Hovořila o výměně častých podnikatelských a obchodních misí.

S dcerou Willie.
S dcerou Willie. | Foto: Reuters

Agentura AP ale zveřejnila zprávu, že Palinová se za 21 měsíců, co je ve funkci, nesešla s žádným ruským představitelem ani byznysmenem.

A cituje prohlášení ruského honorárního konzula na Aljašce, že na jeho nabídku k setkání a rozhovoru vůbec neodpověděla.

Krátce předtím uvedla, že jako guvernérka Aljašky je neustále ve střehu, protože ruská letadla někdy narušují americký vzdušný prostor. O každém takovém letu je prý okamžitě informována.

Major Allen Heritage z letecké základny Elmendorf, která má na starosti protivzdušnou obranu Aljašky, poté řekl, že za dobu úřadování nynější guvernérky se žádný ruský stroj ani nepřiblížil k americkému vzdušnému prostoru.

Kritiku sklidila Palinová také za poněkud zmatené odpovědi v rozhovoru pro televizi CBS na otázky týkající se současné finanční krize.

Na mítinku v Ohiu zase zastávala zcela opačnou pozici než John McCain. Na otázku z publika, zda je pro jednostranné americké útoky na teroristické cíle uvnitř Pákistánu, odpověděla kladně - v případě, že to posílí bezpečnost Ameriky.

McCain ale už dříve řekl, že Pákistán je spojenec a nelze nic podnikat bez jeho souhlasu. A kritizoval svého demokratického soupeře Baracka Obamu. Ten řekl v podstatě totéž, co nyní Palinová.

Za přinejmenším odvážná jsou mnohými Američany považována její další slova z rozhovoru pro CBS o tom, že americká armáda už v Iráku v podstatě zvítězila.

"Sarah Palinová zkrátka není kvalifikovaná pro práci viceprezidenta," napsal "natvrdo" známý komentátor týdeníku Newsweek Fareed Zakaria.

Demokratický senátor Joseph Biden je viceprezidentským kandidátem Obamy.
Demokratický senátor Joseph Biden je viceprezidentským kandidátem Obamy. | Foto: Reuters

I konzervativní a rozhodně prorepublikánský časopis National Review v článku vyzval Palinovou, aby raději rezignovala a přenechala kandidaturu někomu jinému.

"Nemá dost znalostí o ekonomice a zahraničí politice, abychom mohli být klidní, pokud by za jistých okolností třeba musela převzít prezidentskou funkci," napsala autorka Kathleen Parkerová.

Poslední hodiny před televizní debatou s Bidenem tráví Palinová na McCainově ranči v Arizoně. Poradci se ji snaží na souboj co nejlépe připravit.

Zpravodaj agentury Reuters v této souvislosti napsal, že očekávání spojená s jejím výkonem v debatě jsou tak nízká, že má vlastně výhodu, protože může jenom příjemně překvapit.

Někteří republikáni se uklidňují tím, že McCain si aljašskou guvernérku vybral hlavně kvůli podpoře, které se těší u vyhraněně konzervativních křesťanských voličů. A ti ji zřejmě své hlasy dají tak jako tak.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy