Vymizel dřív, než dostal jméno. Vzácný africký strom od 50. let už nikdo neviděl

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
28. 12. 2018 20:52
Lesník Edwin Ujor objevil v roce 1951 v jedné z přírodních rezervací v Kamerunu exemplář dosud neznámého druhu stromu. Vědci rostlinu identifikovali teprve letos, s odstupem skoro sedmdesáti let. Pojmenovali ji Vepris bali. Jenže strom, než vůbec stihl dostat název, zřejmě úplně vymizel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Mikeš

Vědci vymizení stromu nemohou s určitostí potvrdit - od roku 1951 ale na tento druh nikdo jinde nenarazil. Jednoho jediného zástupce objevil v 50. letech minulého století lesník Ujor v přírodní rezervaci Bali Ngemba.

Ta leží v oblasti Bamenda Highlands, která už ztratila tolik lesní vegetace, že si v Kamerunu vysloužila přezdívku "travnatá pláň". Ani samotná rezervace Bali Ngemba na tom není o moc lépe. Nejméně 38 druhů rostlin, kterými se chlubí, patří k celosvětově ohroženým druhům. 

Odborníci usilovně pátrali po stromu, který pochází z rodu Vepris, hlavně mezi lety 2000 a 2004, píše britský deník The Independent s tím, že dalších nejméně šest odborných studií nedokázalo nalézt jediný znak, který by existenci stromu dokazoval. 

Strom Vepris bali se složenými listy platí za první druh rodu Vepris, který byl kdy nalezen v západní Africe. Celkem rod čítá asi okolo osmdesáti druhů stromů, které rostou v Africe, na Madagaskaru, Zanzibaru a v menší míře na ně člověk může natrefit také v oblasti Arábie a Indie. 

Vymizení hrozí obrovskému množství rostlin

Také botanik Martin Cheek se obává, že strom zřejmě nadobro vymizel. Území, v němž byl jediný exemplář Vepris bali spatřen, navíc ve velkém slouží pro zemědělské účely. 

Cheek ale neztrácí naději a doufá, že díky tomu, že strom konečně dostal jméno, vzbudí tato rostlina u vědců ještě větší pozornost a zvýší se snaha o její hledání.

"Když jsem se své práci začal před třiceti lety věnovat, téměř nic nenaznačovalo tomu, že by nové druhy, o kterých jsem referoval, měly vymizet. Teď stále častěji zjišťuji, že druhy, kterým se věnuji, jsou v ohrožení, nebo už dokonce neexistují," říká pro britský deník The Guardian Cheek, který jako ostatní experti spatřuje vinu v lidském faktoru. 

Cheek označuje za "ohromné", že vědci stále objevují nové rostliny, současně ale upozorňuje, že řada z nich roste v nechráněných oblastech a je velmi náchylná k likvidaci. 

"Mnoho z těchto nově objevených druhů má potenciál být užitkem pro lidstvo, ať už třeba v podobě pokojových rostlin, nových léků, nebo plodin. Bohužel ale zjišťujeme, že většině z těchto nově objevených druhů hrozí vymizení kvůli ničení biotopů, některé z nich už dokonce neexistují," popsal Cheek. 

Celosvětově čelí vymizení tisíce, možná i miliony druhů rostlin. Současně vědci ročně rozeznají okolo 2000 nových rostlin, uvádí International Plant Names Index (IPNI).  

Letos byla objevena například také květina Lebbiea grandiflora z čeledi nohonitcovité v řece Sewa v Sieře Leone. Vědci ji ale současně označili za kriticky ohrožený druh, který by během dvou let mohl přestat existovat. Ničí ji těžba i projekt hydroelektrické přehrady v oblasti. 

Video: Planeta je v krizi, může za to přelidnění, musíme zastavit vymírání živočišných druhů, říká biolog

Lidstvu ze statistického hlediska vymření nehrozí, ale už dříve se stalo, že i početné živočišné druhy například na základě nějaké epidemie vymřely. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy