Šílenství, akorát posílil Putina. Na Bidena míří kritika za výměnu basketbalistky

Daniel Anýž Daniel Anýž
12. 12. 2022 16:23
Připomínalo to výměny špionů za studené války. Američanka a Rus se minuli na ploše letiště v Abú Zabí. Ona odlétla domů do USA, on se vrátil do Moskvy. "Před chvíli jsem mluvil s Brittney Grinerovou," potvrdil americký prezident Joe Biden následně na Twitteru, že hvězda amerického ženského basketbalu "je v bezpečí".
Výměna americké basketbalistky Brittney Grinerové za bývalého ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. | Video: Reuters

"Je v letadle. Je na cestě domů, " napsal Joe Biden. Pro příznivce Grinerové, dvojnásobné olympijské šampiónky, to byla obrovská úleva. Vítězství. Její manželka Cherelle zprávu o výměně minulý čtvrtek oslavila přímo v Bílém domě, ve společnosti viceprezidentky Kamaly Harrisové a ministra zahraničí Antonyho Blinkena.

I pro něho je to úspěch - kvůli Grinerové si letos v červenci, poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu, volal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Z pohledu Bílého domu to dokazuje, že i uprostřed nejtěžší krize mezi Washingtonem a Moskvou za posledních šedesát let lze udržet diplomatickou linku.

Reakce novinářů na tiskové konferenci v Bílém domě ale ukázala, že velká část politické a mediální scény to jako úspěch americké diplomacie a Bílého domu nevidí. "Proč na této výměně Rusko tak vydělalo?" zeptal se například reportér Peter Doocy z televize FOX News.

Když nebyl spokojen s reakcí mluvčí, tak si v následné poznámce sám odpověděl. "Oni nám vydali profesionální sportovkyni. My jsme jim vydali notorického obchodníka se zbraněmi, který chtěl zabíjet Američany, nazývaného 'obchodník se smrtí'," vystihl reportér příčinu rozporuplného přijetí rozhodnutí Bílého domu ve Spojených státech.

Tedy fakt, že Bílý dům vyměnil Grinerovou, odsouzenou v Rusku za přechovávání gramu marihuanového oleje, za světově proslulého zbraňového dealera Viktora Buta, který si v USA odpykával pětadvacetiletý trest za nelegální obchodování se zbraněmi a za spiknutí s cílem zabít americké občany.

Žádná výměna, ale kapitulace

Podle kritiků šlo o naprosto nesouměřitelnou výměnu. "Tohle není dohoda. To není výměna. To je kapitulace," uvedl John Bolton, který byl poradcem pro národní bezpečnost předchozího prezidenta Donalda Trumpa, pro televizi CBS.

Bolton upozornil, že Viktor But, který byl i předobrazem protagonisty filmu Obchodník se smrtí (2005), kde si ho zahrál Nicolas Cage, kromě jiného dodával zbraně ultralevicové kolumbijské skupině FARC. Tu USA vedly na seznamu teroristických organizací.

Bolton dodal, že už v době, kdy v letech 2018 až 2019 sloužil v Trumpově administrativě, Moskva o Buta velmi stála. Tehdy ho Rusové údajně chtěli vyměnit za bývalého člena americké námořní pěchoty Paula Whelana, kterého zatkli v Moskvě a obvinili za údajnou špionáž.

Podle Boltona jde o naprosto vymyšlené obvinění a Whelan by se měl vrátit do USA. Na výměnu za Buta ovšem Trump nepřistoupil. "Tahle možnost tady byla. Ale neudělali jsme to právě proto, že šlo o Viktora Buta," uvedl Bolton. Věděli, jak je But pro Moskvu cenný, a proto za něho chtěl Bílý dům "více". 

"Samozřejmě že v případě propuštění Grinerové jde o velmi pochopitelné lidské emoce, ale ze strany Bidenovy administrativy to je velmi hrubá chyba," tvrdí nyní Bolton. Výměnou za basketbalistku Američané podle něho propustili "jednoho z největších obchodníků se zbraněmi na světě, který je zodpovědný za desítky tisíc mrtvých".

Dárek pro demokratické voliče?

Podle Boltona a dalších kritiků by bylo ještě přijatelné, kdyby součástí výměny byl vedle Grinerové i zmíněný exmariňák Whelan. To ale podle Bílého domu Rusové vyloučili. "Měli jsme jen tyto možnosti. Buď Brittney, nebo vůbec nikdo," uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

"Tato výměna nás učinila slabšími, zranitelnějšími. Putina posílila," reagoval republikán Kevin McCarthy, který se od ledna s největší pravděpodobností stane předsedou Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu.

A podle jeho kolegy Mikea Rogerse, který se stane předsedou sněmovního výboru pro ozbrojené síly, bylo rozhodnutí Bílého domu "ústupkem Putinovi a ruské bezpečnostní složky to jen podnítí k tomu, aby zadržovaly další rukojmí".

V politické a mediální reakci na propuštění Grinerové z ruského vězení přitom v USA rezonují i společenské a kulturní otázky. Někteří kritici vypichují, že Grinerová je černoška, celebrita lesbické komunity a také výrazná podporovatelka hnutí Black Lives Matter. Na protest proti rasové nerovnosti v USA propagovala, aby se před zápasy jejího týmu přestala hrát americká hymna.

Podle kritiků demokratická administrativa přistoupila na výměnu, aby vyšla vstříc svým voličům. "Mezi řádky tam zní, že demokraté dali přednost někomu, s kým sympatizují, a mariňáka nechali jeho osudu," uvedl například David Silbey, vojenský historik z Cornellovy univerzity, pro americký list New York Times.

Podle deníku Washington Post ovšem rozhodnutí o výměně Grinerové za Buta vyvolalo pochybnosti i uvnitř Bidenovy administrativy. Konkrétně mezi vyšetřovateli a úředníky ministerstva spravedlnosti.

S právem si nelze politicky hrát

"Kdyby byla mojí příbuznou, tak bych tu výměnu chtěl. Ale vyměnit notoricky známého mezinárodního zbraňového dealera za hráčku basketbalu je šílenství," uvedl nejmenovaný úředník ministerstva. Podle listu Washington Post i těmto lidem vadí, že Bílý dům naopak nechal v ruském vězení Whelana.

Citovaní úředníci navíc upozorňují, že ministerstvo se vždy snažilo střežit a bránit politickou nezávislost. Pokud byl odsouzen někdo jako Viktor But, tak by mělo být zcela nezpochybnitelné, že podstatou je skutečně konkrétní trestný čin a že s tím pak nelze politicky kalkulovat.

Butovo propuštění teď ovšem může být pro okolní svět signálem, obávají se citovaní úředníci, že politika takové trestní kauzy do menší či větší míry ovlivňuje. Což může americkému ministerstvu do budoucna komplikovat situace, kdy bude cizí země žádat o vydání podezřelých lidí k možnému stíhání v USA.

V případě Buta takové žádosti v roce 2008 vyhovělo Thajsko, které ovšem bylo zároveň pod velkým tlakem Ruska, aby Američany odmítlo. Podle Billa McMurraye, bývalého agenta americké FBI, teď mohou v Thajsku zpětně pochybovat, zda si kvůli Washingtonu zbytečně nepřidělávali potíže s Moskvou.

"Většina lidí v bezpečnostní komunitě (v USA) věří, že Amerika musí být viděna jako země, kde vládne právo. A my se vystavujeme riziku, že toto přesvědčení sami podrýváme. Když hrajeme stejné hry a politizujeme naše trestní vyšetřování," obává se McMurray.

Video: Politický geograf Libor Jelen o americké podpoře Ukrajiny (18. 11. 2022)

Politický geograf Libor Jelen o americké podpoře Ukrajiny | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy