Mimořádná zpráva

Místo pušky starost o planetu. Bojovníci FARC se v Kolumbii mění na ekology

ČTK ČTK
23. 6. 2019 6:54
Bývaly doby, kdy první věc, kterou po probuzení vzal do rukou, byla jeho puška - zbraň, jež ho provázela v kolumbijských horách déle než 30 let. Ale v současnosti Barbado, kdysi klíčový člen povstalecké skupiny Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), začíná den starostí o rostliny, které společně se skupinou botaniků před časem nasbíral v rámci výzkumného projektu, napsal zpravodajský server El Espectador.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Společně s několika bývalými spolubojovníky se někdejší povstalec zúčastnil dvoutýdenní expedice do deštného pralesa nedaleko Anorí v severovýchodním departementu Antioquia. Vědecká mise byla jednou ze zhruba dvaceti, které v Kolumbii financoval Rozvojový program OSN (UNDP). Byla také velmi úspěšná: Barbado a zbytek skupiny objevili 14 nových druhů.

Po více než 50 let během dlouhé občanské války v Kolumbii byly oblasti volné přírody kontrolované povstalci pro biology a další vědce nedostupné. Nyní, když konflikt skončil, se vědci konečně mohli vypravit do prakticky nedotčené džungle překypující biodiverzitou. A do deštného pralesa v blízkosti Anorí, které po desítky let kontrolovaly FARC, přizvali vědci několik bývalých bojovníků.

Koordinátor skupiny Juan Fernando Díaz vysvětlil, že snaha zapojit do výzkumu místní obyvatele včetně bývalých povstalců byla záměrná, protože znají místní terén, rostliny i zvířata. "Chtěli jsme spolupracovat s bývalými povstalci i s členy místní komunity, ale ne jen jako s průvodci a pomocníky," řekl Díaz z Univerzity EAFIT v Medellínu.

"Chtěli jsme, aby z nich byli také výzkumníci. Znalosti, které mají o místním terénu, rostlinách a zvířatech, jsou nesmírně cenné," dodal. A samozřejmě také jejich znalost toho, které oblasti stále mohou obsahovat nášlapné miny.

Ovšem přimět bývalé povstalce, aby opustili takzvaný znovuzačleňovací tábor, kde žijí od podpisu mírové dohody, nebylo snadné. Vědci tábor několikrát navštívili, přespali v něm, hráli s bývalými bojovníky fotbal a trpělivě jim vysvětlovali projekt své expedice.

Bývalí bojovníci byli nejprve skeptičtí. Co po nich vědci doopravdy chtějí? Navrhují jim, aby se vrátili zpátky do džungle? O co jim jde? Ale krůček po krůčku se Díazovi a jeho kolegům dařilo získávat jejich důvěru.

Ke skupině se na výpravu do džungle připojili odborníci na různé skupiny druhů zvířat a rostlin. To pomohlo při identifikování dosud neznámých druhů - například stromové myši z rodu křečků. Tým také objevil dva nové druhy brouků, jeden druh ještěrek a devět rostlinných druhů včetně dvou typů orchidejí.

Aby ověřili, že skutečně našli nové druhy, provedli vědci testy DNA v laboratořích v Medellínu. "Bývalí bojovníci tam s námi byli v laboratořích molekulární biologie, kde jsme zkoumali řetězce DNA," řekl Díaz.

Jak se vědcům podařilo vysvětlit záhady buněčné biologie a DNA lidem, kteří byli po všechny ty roky vyloučeni ze společnosti? Díaz uvedl, že najali skupinu odborníků na vzdělávání, kteří vytvořili specifickou strategii toho, jak učit bývalé povstalce.

"Byla to jiná dynamika, než jaká je při učení s dětmi, ale začali jsme jednoduchými cvičeními a postupovali dál," dodal Díaz. "Pro ně to bylo jako kouzlo, když viděli, jak věci vypadají pod stereomikroskopem, co je DNA, jaké je obléknout si laboratorní plášť a připravovat vzorky pro muzeum. Tohle všechno před nimi otevřelo úplně nový svět."

 

Právě se děje

před 50 minutami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy