Infobox
Jak se mění východní Německo
- V bývalé NDR je momentálně 1,3 miliónu volných bytů (zejména v panelových domech) pro zhruba 4 milióny lidí.
- Spolkovou zemi Sasko-Anhaltsko, nejhůře postižený region vůbec, opustilo od roku 1990 deset procent obyvatelstva.
- V centru Lipska zbourali neobydlené domy a namísto nich vysadili za 600 tisíc eur les. U hlavního nádraží se uvažuje o výběhu pro jeleny.
- Saské městečko Weisswasser, které leží nedaleko hranic s Českem a Polskem, ztratilo za posledních patnáct let třetinu obyvatel.
- Od sjednocení Německa zaniklo na východě země 2000 základních škol.
- Do Saska se vrátili vlci. Následovat je prý budou losi a medvědi.
- V oblasti mezi Drážďanami a Berlínem, kde se dříve těžilo uhlí, má do roku 2018 vzniknout ráj pro jachtaře - největší systém uměle vytvořených jezer v Evropě.
zdroj: Spiegel Online
Do zpustlých lesů se vrací vlci a ostatní zvěř, která odtud před lety utekla ze strachu před lidmi.
Vylidňování východního Německa, doprovázené samovolným vznikem nových přírodních rezervací, sice těší milovníky přírody, tamním politikům ale dělá čím dál tím větší starosti.
Zatímco mladí, inteligentní Němci a hlavně Němky odcházejí po tisících na západ, staří a méně schopní v regionu zůstávají.
"Východní Německo stárne a hloupne," napsal před časem list Süddeutsche Zeitung. Nezaměstnanost láme rekordy, protože o takovou pracovní sílu žádná firma nestojí.
Méně dětí jen ve Vatikánu
Přestože bohatší Západ "nalil" po sjednocení Německa do své chudší východní části miliardu eur, odešly odtud po roce 1991 přes dva milióny lidí.
V příštích patnácti letech se pak do Bavorska, Bádenska-Württemberska a ostatních starých spolkových zemí přesune podle odhadů milión dalších.
Skutečná "demografická krize" ale v někdejší NDR nastane už roce 2015. Utíká totiž nejen pracovní síla, ale i potenciální rodiče.
"Nikde jinde na světě, s výjimkou Vatikánu, se dnes nerodí tak málo dětí, jako ve východním Německu," upozorňuje ředitel Berlínského institutu pro obyvatelstvo a rozvoj Reiner Klingholz, jeden z autorů nejnovější demografické studie o Spolkové republice. "A do roku 2050 bude novorozenců ještě o polovinu míň než teď."
Nouze o ženy
Vůbec nejhorší situace je na východoněmeckém venkově. Mužů, kteří by rádi založili rodinu, je tu sice relativně dost, chybí jim ale partnerky.
Právě východoněmecké ženy se podle Klingholze ukázaly být mnohem mobilnější než jejich mužské protějšky. Namísto, aby se smířily s pobíráním podpory, jsou ochotny stěhovat se za prací i stovky kilometrů.
A výsledek? "Na sto mužů dnes v nových spolkových zemích připadá jen 84 žen," shrnuje ve svém seriálu o demografické krizi na východě Německa internetový server Spiegel Online.
"Za šest až sedm let to bude ještě horší," cituje sociologa Bernharda Naucka z Chemnitzu. "O jednu ženy se budou muset ucházet dva muži."
Spása z ciziny?
Jedním z receptů, jak nedostatek potenciálních matek nahradit, je podle některých politiků "přivábit" německým mužům ženy z ciziny, například z Polska nebo České republiky.
Na Poláky, Čechy a další obyvatele východní Evropy sází i jiná koncepce, která chce vylidněné části Německa oživit díky výstavbě špičkových, pro Východoevropany atraktivních výzkumných center či univerzit.
I zastánci takzvané regulované imigrace ale vědí: spoléhat se jen na cizince nestačí. Klíčové bude přesvědčit mladé východní Němce, aby bývalou NDR buď vůbec neopouštěli, nebo se do ní aspoň po čase vrátili.
S nápadem, jak to udělat, přišlo před týdnem sasko-anhaltské město Magdeburg. Svým rozutíkaným rodákům začalo rozesílat speciální "vlastenecké balíčky".
Karty s obrázky města, volné vstupenky na zápasy házenkářů SC Magdeburg a on-line předplatné deníku Magdeburger Volksstimme mají mladým Němcům ve věku 18 až 30 let připomenout, odkud pocházejí a kde jsou doma.