Přímá cesta k vyhynutí. Vzácné orangutany v Indonésii ohrožuje výstavba přehrady

Jana Václavíková Jana Václavíková
6. 3. 2019 21:42
Přehrada v Indonésii ohrožuje vzácný druh orangutana, kterého vědci popsali teprve před dvěma lety. Vzniká v rámci čínské iniciativy Pás a stezka a kvůli ní může většina populace těchto lidoopů uhynout.
Kriticky ohrožený orangutan tapanulijský.
Kriticky ohrožený orangutan tapanulijský. | Foto: Tim Laman / Wikimedia Commons

Orangutan tapanulijský s kudrnatými chlupy, který se od svých příbuzných liší také stavbou lebky a čelistí, se ihned po popsání dostal mezi nejohroženější zvířata.

Asi 800 těchto orangutanů žije jen na třech místech v pralese Batang Toru na indonéském ostrově Sumatra. Novou hrozbu, která by mohla jejich počty fatálně snížit, představuje právě stavba vodní přehrady. Ta zaplaví dvě ze tří míst, ve kterých orangutani žijí.

"Je velice riskantní dávat všechna vejce do jednoho košíku. Zůstane malé množství zvířat, které nebude dostačující pro životaschopnou populaci," popisuje možnosti přežití druhu specialista na ochranu primátů Serge Wich pro BBC. "Přehrada postaví orangutany na přímou cestu k vyhynutí," varuje.

Podle něj nejde ale jen o orangutany, ohrožena budou i další zvířata. V pralese se vyskytují také giboni a tygři sumaterští. "Na místě, kde budují přehradu, je ve skutečnosti největší koncentrace živočichů, takže jde o nejhorší oblast v lese, kde byste ji mohli stavět," doplňuje. "Existuje mnoho jiných potenciálních míst v Indonésii, kde lze přehradu postavit… Není jasné, proč musí být postavena právě tady," upozorňuje.

Vodní elektrárna, která má do roku 2022 v pralese vyrůst, bude zásobovat obyvatele severní části ostrova čistou a udržitelnou energií. Tvrdí to alespoň čínská firma Sinohydro, která ji v postaví v rámci iniciativy Pás a stezka, novodobé Hedvábné stezky, která má ekonomicky a kulturně spojovat Asii s Evropou a Afrikou.

Elektrárna bude stát až na jednu a půl miliardy dolarů (34 miliard korun) a Indonésie se kvůli ní masivně zadluží.

Rybolov bez vody

Ačkoliv přehrada získala stavební povolení a vznikla zpráva, která zkoumá její vliv na životní prostředí, ochránci přírody z indonéské organizace Walhi na ni podali žalobu.

Jako problém vidí zaplavení území, které je domovem vzácných živočišných druhů nebo způsob, jakým přehrada ovlivní životy obyvatel po proudu řeky.

Přehrada bude podle plánu zadržovat vodu mezi šestou hodinou večerní až do poledne následujícího dne. Dalších šest hodin bude voda vypuštěná. To podle výkonného ředitele organizace Dana Tarigana obyvatele negativně ovlivní. "Přerušení toku řeky ovlivní rybaření místních obyvatel podél řeky Batang Toru. Farmáři nebudou moct využívat vodu z řeky na zavlažování svých polí," uvedl pro indonéský deník The Jakarta Post.

Počátkem týdne jejich žalobu soud zamítl. "Podnikneme všechny možné legální kroky," uvedl Tarigan, výkonný ředitel organizace Walhi. "Věříme, že tento projekt není v souladu s čínskou iniciativou Pás a stezka, kterou propaguje prezident Si Ťin-pching, protože projekt nenabídne vzájemné benefity, jak čínská vláda slíbila," dodal.

Video: Kvůli palmovému oleji mizí přírodní bohatství. Ekologický kolaps pocítíme i my, říká Lhota

Máme to štěstí, že žijeme ve vyspělé a bezpečné zemi. Můžeme si namlouvat, že se nás ekologická krize rozvojových zemí netýká, říká Stanislav Lhota. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 11 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy