Ať je to radši prales pro opice. V Malajsii roste obří čínské město, premiér se bouří

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 9. 2018 21:10
V luxusním čínském městě Forest City na území Malajsie bude žít 700 tisíc lidí. Nelíbí se ale nové malajsijské vládě, která bojuje proti čínskému vlivu v regionu.
Vizualizace ukazuje, jak má Forest City jednou vypadat. | Video:

Kuala Lumpur - Ještě před několika lety tu rostly jen palmy. Teď tu roste obří město pro 700 tisíc obyvatel s luxusními mrakodrapy, nákupními centry, golfovým hřištěm a spoustou parků a zeleně. Jmenuje se Forest City, leží na pobřeží Malajsie nedaleko Singapuru a buduje ho Čína.

Část města sahá do moře. Před třemi lety tam začaly bagry za čínské peníze navážet zeminu, aby vznikl umělý ostrov. Teď už na něm stojí i univerzitní kampus a výškové budovy s drahými byty.

Takhle vypadá Forest City nyní. Mrakodrapy rostou na uměle vytvořeném ostrově.
Takhle vypadá Forest City nyní. Mrakodrapy rostou na uměle vytvořeném ostrově. | Foto: Reuters

Peking do projektu investoval na 100 miliard amerických dolarů (v přepočtu 2,2 bilionu korun). Peníze se ale už teď začínají vracet. Dvě třetiny bytů skoupili právě zámožní Číňané, většina Malajsijců by si život ve Forest City nemohla dovolit.

Čínské jsou i veškeré nápisy na cedulích a značkách, místní školy budou nabízet výuku jen v mandarínské čínštině a angličtině.

Město na území Malajsie, ve kterém žijí hlavně Číňané, se ale nelíbí novému malajsijskému premiérovi a jeho vládě. "Vede to k otázkám o naší národní svrchovanosti," cituje americký deník Washington Post malajsijského ministra financí Lim Guan Enga.

Forest City tak může být jednou z posledních čínských investic v této zemi v jihovýchodní Asii.

Raději les pro paviány

Malajsie je přitom pro Čínu jedním z největších obchodních partnerů a dlouho byla hlavním cílem čínských investic v regionu. Teď ale úplně otočila. Může za to nový premiér, kterým je od letošního května Mahathir Mohamad, nejstarší předseda vlády na světě.

Třiadevadesátiletý politik se obává, že se Malajsijci příliš zadlužují kvůli projektům, které nejsou životaschopné a hlavně ani nutné, jak upozorňuje americký deník The New York Times. Zato jsou strategicky výhodné pro Čínu.

Velikána, který se snaží kupovat si mezinárodní vliv.

Další snímek rozestavěného Forest City.
Další snímek rozestavěného Forest City. | Foto: Reuters

O projektu Forest City Mohamad v květnu, ještě během volební kampaně, prohlásil, že by z něj raději udělal skutečný les, ve kterém by žili paviáni a opice.

Nechceme nový kolonialismus

Mohamad během prvních několika měsíců své vlády už zablokoval hned dvě obří čínské investice s obavami, že kvůli nim Malajsie zbankrotuje. Šlo o výstavbu železnice v hodnotě 430 miliard korun, která měla být součástí čínské koncepce Nové Hedvábné stezky a měla v západovýchodním směru propojit Jihočínské moře s Indickým oceánem. A také dva plynovody v celkové hodnotě 50 miliard korun.

"Nechceme, aby došlo k situaci, kdy tady budeme mít novou verzi kolonialismu, protože chudé země nejsou schopné konkurovat těm bohatým," pronesl premiér při návštěvě Pekingu, kde svůj úmysl oznámil.

Po návratu vyhlásil, že ve Forest City nebudou smět bydlet cizinci. Od toho ale nakonec ustoupil, a to i pod nátlakem opozice, která čínské peníze v zemi obhajuje.

Budování města dá místním obyvatelům tisíce pracovních míst. Navíc Malajsijci nakoupili podle agentury Reuters pětinu nemovitostí v budoucím městě.

Kritika Číny zabrala

Tvrdý postoj vůči Číně - podle deníku The Washington Post pravděpodobně vůbec nejtvrdší v regionu - se Mohamadovi vyplácí. Pomohl mu už v květnových volbách. V nich triumfoval nad Národní frontou, která v zemi vládla nepřetržitě od získání nezávislosti v roce 1957. V posledních letech ale dovedla Malajsii k obrovským dluhům, přičemž velká část z nich patří čínským společnostem.

Mohamad nahradil v křesle předsedy vlády Najiba Razaka, kterého voliči potrestali za jeho korupční skandály. Většina z nich se týkala právě největších čínských investic v zemi.

Video: Čínský sledovací systém dokáže rozpoznat obličeje v davu lidí

Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer | Video: Jakub Viliš
 

Právě se děje

před 46 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 53 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy