Výbuchy v Machačkale. Soči bude OK, slibuje Putin

ČTK ČTK
17. 1. 2014 19:12
Nejméně sedm raněných si vyžádaly dva výbuchy v autonomním Dagestánu.
Rueská prezident Vladimír Putin během předtáčení tradičního novoročního projevu.
Rueská prezident Vladimír Putin během předtáčení tradičního novoročního projevu. | Foto: Reuters / Alexander Zemlianichenko / Pool

Moskva - Nejméně sedm raněných si vyžádaly dva výbuchy, které v pátek večer zahřměly v Machačkale, správním středisku autonomního Dagestánu na jihu Ruska. Podle agentury ITAR-TASS výbuchy zranily dva policisty a pět civilistů, všichni museli být hospitalizováni. Místní úřady připisují incident spíše vyřizování účtů v podsvětí, než teroristům.

Dagestánské úřady uvedly, že nejprve u jedné z restaurací v Machačkale neznámý pachatel vystřelil z granátometu. Když na místo dorazili policisté, aby incident vyšetřili, explodovalo zaparkované auto. Žádné oběti na životech si útok podle předběžných údajů nevyžádal.

"Zatím za hlavní verzi považujeme vyřizování účtů místních zločineckých skupin či chuligánský výstřelek," uvedlo republikové ministerstvo vnitra podle serveru newsru.com.

V Dagestánu jsou aktivní muslimští povstalci, kteří bojují za odtržení severního Kavkazu od Ruska a vytvoření islámského státu. Právě povstalci s oblibou využívají taktiku dvou výbuchů, kdy druhá nálož je určena policistům a vyšetřovatelům na místě první exploze.

Severokavkazským povstalcům připisují ruská média i sebevraždné atentáty, které si minulý měsíc ve Volgogradu vyžádaly 34 obětí na životech. Tyto útoky, ke kterým se dosud nikdo nepřihlásil, vyvolaly i obavy o bezpečnost olympijských her, které příští měsíc začnou v černomořském letovisku Soči, nedaleko kavkazských hor.

"Naším úkolem jako pořadatelů je zajistit bezpečnost účastníků a diváků tohoto sportovního svátku - a uděláme pro to vše," ujistil ruský prezident Vladimir Putin před televizními kamerami v Soči, kde se setkal s dobrovolníky pomáhajícími s organizací olympiády. "Kdybychom se dopustili známek slabosti, ukázali strach, pomohli bychom teroristům dosáhnout jejich cílů," řekl Putin a vybídl mezinárodní společenství spojit síly v boji proti terorismu jako "vraždění nevinných".

 

Právě se děje

Další zprávy