Výbuchy v Machačkale. Soči bude OK, slibuje Putin

ČTK ČTK
17. 1. 2014 19:12
Nejméně sedm raněných si vyžádaly dva výbuchy v autonomním Dagestánu.
Rueská prezident Vladimír Putin během předtáčení tradičního novoročního projevu.
Rueská prezident Vladimír Putin během předtáčení tradičního novoročního projevu. | Foto: Reuters / Alexander Zemlianichenko / Pool

Moskva - Nejméně sedm raněných si vyžádaly dva výbuchy, které v pátek večer zahřměly v Machačkale, správním středisku autonomního Dagestánu na jihu Ruska. Podle agentury ITAR-TASS výbuchy zranily dva policisty a pět civilistů, všichni museli být hospitalizováni. Místní úřady připisují incident spíše vyřizování účtů v podsvětí, než teroristům.

Dagestánské úřady uvedly, že nejprve u jedné z restaurací v Machačkale neznámý pachatel vystřelil z granátometu. Když na místo dorazili policisté, aby incident vyšetřili, explodovalo zaparkované auto. Žádné oběti na životech si útok podle předběžných údajů nevyžádal.

"Zatím za hlavní verzi považujeme vyřizování účtů místních zločineckých skupin či chuligánský výstřelek," uvedlo republikové ministerstvo vnitra podle serveru newsru.com.

V Dagestánu jsou aktivní muslimští povstalci, kteří bojují za odtržení severního Kavkazu od Ruska a vytvoření islámského státu. Právě povstalci s oblibou využívají taktiku dvou výbuchů, kdy druhá nálož je určena policistům a vyšetřovatelům na místě první exploze.

Severokavkazským povstalcům připisují ruská média i sebevraždné atentáty, které si minulý měsíc ve Volgogradu vyžádaly 34 obětí na životech. Tyto útoky, ke kterým se dosud nikdo nepřihlásil, vyvolaly i obavy o bezpečnost olympijských her, které příští měsíc začnou v černomořském letovisku Soči, nedaleko kavkazských hor.

"Naším úkolem jako pořadatelů je zajistit bezpečnost účastníků a diváků tohoto sportovního svátku - a uděláme pro to vše," ujistil ruský prezident Vladimir Putin před televizními kamerami v Soči, kde se setkal s dobrovolníky pomáhajícími s organizací olympiády. "Kdybychom se dopustili známek slabosti, ukázali strach, pomohli bychom teroristům dosáhnout jejich cílů," řekl Putin a vybídl mezinárodní společenství spojit síly v boji proti terorismu jako "vraždění nevinných".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy