Odvrácená strana Soči: odposlechy a masivní špehování

Jiří Just Jiří Just
7. 1. 2014 6:15
Do startu zimních her v Rusku chybí měsíc. Jsou jako Salt Lake City po 11. září.
Ruská policie v Soči.
Ruská policie v Soči. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Měsíc před začátkem her v Soči je očividné, že tato zimní olympiáda bude připomínat válečnou zónu. Terorem zmítaný Severní Kavkaz a Volgograd, nejnovější cíl teroristů, jsou příliš blízko.

Za městem už byly rozmístěny komplexy protivzdušné obrany, včetně někdejší chlouby ruské armády - protiletadlových raketových kompletů dlouhého dosahu S-300. 

Ve vzduchu se během her budou vznášet bezpilotní letouny. Ruská vláda nechce podcenit ani riziko napadení z moře. Na ochranu sočinského pobřeží se ve vlnách Černého moře budou houpat bóje sonarového systému. 

Bojová síla ruské armády nebude jediné, co organizátoři pro bezpečnost sportovců a návštěvníků olympiády v Soči připravili. Pořadatelské město se doslova změní v oživlou adaptaci Orwellova románu 1984.

Sportovci a novináři pod dohledem

Ruský Velký bratr bude mít na olympiádě pré. Loni na podzim předseda vlády Dmitrij Medveděv podepsal vládní nařízení, na jehož základě bude během her vytvořena v Soči databáze uživatelů všech druhů spojení, včetně těch, kteří se připojují k síti wi-fi na veřejných místech.

Bezpečnostní orgány se ale nezaměří na rizikové osoby nebo islamisty z Krasnodarského kraje. Nařízení se výlučně týká organizátorů a účastníků olympijských her. Do databáze budou zahrnuti například všichni členové Mezinárodního olympijského a paralympijského výboru, členové Světové antidopingové agentury WADA, sportovci, domácí i zahraniční novináři. 

Databáze se přitom neomezí pouze na jména a funkce. Rozsah shromažďovaných údajů má být takový, aby zajistily dokonalou identifikaci uživatele. Jak uvádí Medveděvovo nařízení, databáze má obsahovat i informace o "vyúčtováních za poskytnuté služby, včetně těch za hovory, přenos dat a platby uživatelů". 

Tyto údaje budou uchovány v databázi po dobu tří let a ruská tajná služba FSB bude mít právo tyto informace využívat. Jinými slovy, FSB bude moci ještě dlouho po skončení olympiády sledovat, komu sportovci a novináři volali. 

V síti ruských tajných služeb

Když bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden, který odhalil rozsáhlé sledování elektronické komunikace americkými tajnými službami, požádal v Rusku o azyl, zřejmě netušil, že si praktiky ruských bezpečnostních orgánů s těmi zámořskými v ničem nezadají.

Od 90. let v Rusku funguje vlastní systém sledování elektronické komunikace - takzvaný SORM (Systém operativně-pátracích opatření). Ten umožňuje ruským tajným službám, a také celní správě nebo vězeňské službě, odposlouchávat telefonní hovory a sledovat přenesená data po internetu. 

Operátoři přitom nemusí tajným službám asistovat. Již před časem museli všichni povinně nainstalovat zařízení, která umožňují odposlechy distančně - ze sídla FSB nebo dalších orgánů. 

Jak uvádí Andrej Soldatov, expert na ruské zpravodajské služby, před olympijskými hrami byly v Soči zvýšeny možnosti systému SORM. Bezpečnostní orgány budou moci nejen odposlouchávat telefonní hovory nebo číst e-maily, ale špehovat veškeré informace, které si uživatelé internetu mezi sebou vymění - ať už v sociálních sítích, nebo komunikátorech.

S pomocí technologie hloubkové kontroly paketů DPI budou moci, podle specialisty, ruské orgány najít ty internetové uživatele, kteří navštěvovali stránky protestních skupin, identifikovat je a poté monitorovat jejich komunikaci.

Není vyloučeno, že se ruský režim chce právě tímto způsobem pojistit před protesty aktivistů, kteří by Vladimiru Putinovi mohli zkazit symbol jeho mocenského úspěchu, kterým olympiáda má být. 

Návštěvníci olympijských her v Soči se tak nemusí obávat teroristů, jako spíš toho, kdo bude číst jejich poštu.

Text jsme převzali od sesterské redakce deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy