Remek je velvyslancem, předal v Kremlu listiny

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 1. 2014 16:55
Slavnostní ceremoniál se odehrál v Kremlu.
Vladimír Remek (vpravo) na archivním snímku se svým předchůdcem Petrem Kolářem.
Vladimír Remek (vpravo) na archivním snímku se svým předchůdcem Petrem Kolářem. | Foto: Jiří Just

Moskva - Nový český velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek předal v Kremlu prezidentovi Vladimiru Putinovi pověřovací listiny, a oficiálně se tak ujal své funkce.

Praze chyběl v Rusku velvyslanec zhruba rok. První a zatím poslední český kosmonaut, který byl donedávna poslancem KSČM v Evropském parlamentu, dostal od hostitelské země souhlas působit jako velvyslanec koncem loňského října.

Putin: Česko je důležitý partner

Putin v krátkém projevu označil Česko za důležitého obchodního a investičního partnera Ruska.

Velvyslanec v Rusku

Remek má s Ruskem dlouholeté zkušenosti, a to jak z konce 70. let, kdy byl kosmonautem, tak z polistopadové éry. Působil tam jako zástupce soukromých firem a také jako obchodní rada velvyslanectví.

Jeho předchůdce Petr Kolář byl po dvou letech v Moskvě odvolán na vlastní žádost k 31. prosinci 2012.

"Počítáme s důslednou realizací společných projektů v energetice, včetně jaderné, jakož i v humanitární a kulturní oblasti," řekl prezident ve zjevné narážce na ruské snahy podílet se na dostavbě Jaderné elektrárny Temelín.

Pověřovací listiny předávali v Kremlu noví velvyslanci 18 zemí. Tyto ceremonie se v Alexandrovském sále Velkého kremelského paláce odehrávají několikrát do roka a diplomaté musejí občas i několik měsíců čekat.

Ceremonii vysílala v přímém přenosu zpravodajská televize Rossija 24, oproti plánovanému programu však se zhruba půlhodinovým zdržením, protože Putin opět dostál pověsti o své chronické nedochvilnosti.

Remkova priorita? Ekonomické zájmy

Nový český velvyslanec si pro tuto příležitost, jak v Rusku bývá zvykem, vzal nejvyšší sovětské vyznamenání, zlatou hvězdu Hrdiny Sovětského svazu, kterým byl oceněn za let do vesmíru.

V rozhovoru pro ČTK posléze za svou "prioritu číslo jedna" označil "podporu ekonomických zájmů České republiky a ekonomických aktivit českých společností a podniků".

Dvě Putinovy věty na českou adresu pochopil jako pobídku chopit se příležitostí ve spolupráci, a to i v jaderné energetice, kde si Česko dokázalo zachovat i vývojové a výrobní kapacity.

Jako "naprosto předčasné" však odmítl dohady ohledně případné ruské reakce, pokud by dostavba Temelína nedopadla podle ruských představ.

Zeman si pomohl Rusnokem

O Remkově jmenování na diplomatický post do Ruska hovořil prezident Miloš Zeman už krátce po svém zvolení hlavou státu. Možnost vyslat Remka jako českého velvyslance tehdy nevyloučil ani bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Předseda TOP 09 se ale později dostal se Zemanem do ostrého kompetenčního sporu ohledně obsazování velvyslaneckých míst. Cesta ke jmenování Remka ambasadorem v Rusku se tak odblokovala až s červencovým nástupem nové vlády premiéra Jiřího Rusnoka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy