reklama
 
 

Remek je velvyslancem, předal v Kremlu listiny

16. 1. 2014 16:55
Slavnostní ceremoniál se odehrál v Kremlu.

Moskva - Nový český velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek předal v Kremlu prezidentovi Vladimiru Putinovi pověřovací listiny, a oficiálně se tak ujal své funkce.

Praze chyběl v Rusku velvyslanec zhruba rok. První a zatím poslední český kosmonaut, který byl donedávna poslancem KSČM v Evropském parlamentu, dostal od hostitelské země souhlas působit jako velvyslanec koncem loňského října.

Putin: Česko je důležitý partner

Putin v krátkém projevu označil Česko za důležitého obchodního a investičního partnera Ruska.

Velvyslanec v Rusku

Remek má s Ruskem dlouholeté zkušenosti, a to jak z konce 70. let, kdy byl kosmonautem, tak z polistopadové éry. Působil tam jako zástupce soukromých firem a také jako obchodní rada velvyslanectví.

Jeho předchůdce Petr Kolář byl po dvou letech v Moskvě odvolán na vlastní žádost k 31. prosinci 2012.

"Počítáme s důslednou realizací společných projektů v energetice, včetně jaderné, jakož i v humanitární a kulturní oblasti," řekl prezident ve zjevné narážce na ruské snahy podílet se na dostavbě Jaderné elektrárny Temelín.

Pověřovací listiny předávali v Kremlu noví velvyslanci 18 zemí. Tyto ceremonie se v Alexandrovském sále Velkého kremelského paláce odehrávají několikrát do roka a diplomaté musejí občas i několik měsíců čekat.

Ceremonii vysílala v přímém přenosu zpravodajská televize Rossija 24, oproti plánovanému programu však se zhruba půlhodinovým zdržením, protože Putin opět dostál pověsti o své chronické nedochvilnosti.

Remkova priorita? Ekonomické zájmy

Nový český velvyslanec si pro tuto příležitost, jak v Rusku bývá zvykem, vzal nejvyšší sovětské vyznamenání, zlatou hvězdu Hrdiny Sovětského svazu, kterým byl oceněn za let do vesmíru.

V rozhovoru pro ČTK posléze za svou "prioritu číslo jedna" označil "podporu ekonomických zájmů České republiky a ekonomických aktivit českých společností a podniků".

Dvě Putinovy věty na českou adresu pochopil jako pobídku chopit se příležitostí ve spolupráci, a to i v jaderné energetice, kde si Česko dokázalo zachovat i vývojové a výrobní kapacity.

Jako "naprosto předčasné" však odmítl dohady ohledně případné ruské reakce, pokud by dostavba Temelína nedopadla podle ruských představ.

Zeman si pomohl Rusnokem

O Remkově jmenování na diplomatický post do Ruska hovořil prezident Miloš Zeman už krátce po svém zvolení hlavou státu. Možnost vyslat Remka jako českého velvyslance tehdy nevyloučil ani bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Předseda TOP 09 se ale později dostal se Zemanem do ostrého kompetenčního sporu ohledně obsazování velvyslaneckých míst. Cesta ke jmenování Remka ambasadorem v Rusku se tak odblokovala až s červencovým nástupem nové vlády premiéra Jiřího Rusnoka.

autoři: Zahraničí, ČTK | 16. 1. 2014 16:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama