Pozor v Soči na terorismus, varují své občany USA

ČTK ČTK
10. 1. 2014 23:50
Američané mají být obezřetní a zvažovat využí místní hromadné dopravy
Dnešní Soči.
Dnešní Soči. | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo zahraničí doporučilo občanům Spojených států jedoucím do Ruska na olympijské hry v Soči, aby dbali na svou bezpečnost vzhledem k možným teroristickým hrozbám, kriminalitě a nejisté lékařské péči. Informovala o tom agentura AP.

Ministerstvo v upozornění přiznává, že nemá žádné informace o nějakém specifickém ohrožení amerických zájmů v souvislosti se zimní olympiádou, která začíná příští měsíc.

Nicméně poukazuje na to, že velké události, jako jsou právě olympijské hry, představují "přitažlivý cíl pro teroristy". Američané by proto měli znát prostředí, v němž se nacházejí, a dobře zvažovat použití místní hromadné dopravy.

Ministerstvo konstatuje, že ruské úřady slíbily podniknout příslušná bezpečnostní opatření. Zároveň ale připomíná nedávné teroristické útoky na nádraží a v trolejbuse v jihoruském Volgogradu, byť je toto město od Soči zhruba tisíc kilometrů daleko.

Ruská policie provádí v těchto dnech v souvislosti se sérií zločinů rozsáhlou protiteroristickou operaci v jižním sektoru Stavropolského kraje, který hraničí s neklidným severním Kavkazem. Tato oblast se nachází vzdušnou čarou zhruba 300 kilometrů od Soči.

Moskva se obává útoku islamistů z Kavkazu

Moskva se obává, že by islamističtí extremisté ze zakavkazských republik mohli olympiádu využít k teroristickému útoku. Vláda proto podnikla řadu bezpečnostních opatření. Nejen samo Soči, ale celá rozsáhlá oblast severně od hranic s Gruzií je podřízena zpřísněnému režimu s omezením letecké i námořní dopravy.

Dění ve městě sledují i monitorovací družice z oběžné dráhy. Kromě zákazu vjezdu aut bez speciálního povolení se v dějišti olympiády zavádí nový systém odbavování poštovních zásilek a kontrola mobilní komunikace. Záchytná parkoviště pro přespolní jsou umístěna zhruba 100 kilometrů od Soči.

Do celé bezpečnostní operace se má zapojit až na 100 000 příslušníků policie a armády. Pomáhat budou i experti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy