Hry jenom pro někoho? Lidé z Kavkazu potřebují povolení

Jiří Just Jiří Just
9. 1. 2014 17:25
Bezpečnostní složky chtějí už na hranici Krasnodarského kraje lidi "třídit"
Dagestánec rovná se terorista? Podle ruské FSB zjevně ano.
Dagestánec rovná se terorista? Podle ruské FSB zjevně ano. | Foto: FSB Dagestán

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Nezvyklé "bezpečnostní opatření" vyhlásily před blížící se zimní olympiádou ruské úřady. Obyvatelům Severního Kavkazu - tedy Čečencům, Ingušům a Dagestáncům - doporučily, aby se vyhnuli jak Soči, tak celému Krasnodarskému kraji.

Moskva se snaží, aby hry prošly hladce a hlavně - bez teroristických útoků. Neváhají proto podniknout ani tak kontroverzní kroky, jako omezit svobodu občanů i návštěvníků her.

Bezpečnostní orgány plánují, že budou už na hranici Krasnodarského kraje, kde pořadatelské město leží, dělat selekci osob.

Na olympiádu s povolením

V severokavkazském Ingušsku, odkud pocházel například útočník, který se v roce 2011 vyhodil do vzduchu na moskevském letišti Domodědovo a zabil 37 lidí, úřady požadují, aby každý z jeho obyvatel návštěvu Krasnodarského kraje předem nahlásil.

Tajná služba FSB má pak vystavovat povolení k vjezdu do olympijského regionu. Uvedl to někdejší tiskový mluvčí ingušského prezidenta Kaloj Achilgov.

Dnešní Soči.
Dnešní Soči. | Foto: Reuters

"Ingušská Bezpečnostní rada oficiálně potvrdila, že každý obyvatel Ingušska musí během olympiády před cestou do Krasnodarského kraje odevzdat prohlášení, ve kterém musí být uveden cíl cesty, termín a přiložena kopie občanského průkazu. Tyto údaje budou následně odeslány správě FSB Krasnodarského kraje," popisuje na Facebooku Achilgov.

Doporučení, nebo příkaz?

Ten, kdo doporučení neuposlechne, se údajně vystavuje riziku, že nebude na území Krasnodarského kraje vpuštěn. Podobná výzva se prý objevila také v Dagestánu a Čečensku.

Jak Aktuálně.cz řekl šéfredaktor serveru Kavkazskij uzel Grigorij Švedov, informace je zřejmě pravdivá. Podle něj však nejde o povinnost.

"Obyvatelé Ingušska mají doporučeno informovat o svých návštěvách v Krasnodarském kraji. Není to ale žádný příkaz," tvrdí. "Jiná věc je, jak takové doporučení bude ve skutečnosti vypadat. V Rusku se demonstrace také mají podle zákona jen oznámit, fakticky ale organizátoři musí mít povolení úřadů."

Autobus po teroristickém útoku ve Volgogradu.
Autobus po teroristickém útoku ve Volgogradu. | Foto: Reuters

Kolektivní vina

To, že jsou obyvatelé severokavkazského regionu považováni za potenciální nebezpečí pro olympiádu, je ale podle Grigorije Švedova problém.

"Aplikování takové formy kolektivní odpovědnosti může naopak vést k radikalizaci," varuje.

Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti. | Foto: Jiří Just

"Nepochybně je nutné přijmout opatření, aby Soči bylo ochráněno před možnými hrozbami. Ale ne způsobem, kdy je používán princip kolektivní odpovědnosti obyvatel Severního Kavkazu. Presumpci neviny nelze nahradit kolektivní vinou - tento přístup sovětský režim využíval k deportaci národů," zdůrazňuje Grigorij Švedov.

Jako v roce 1980

Ruský severní Kavkaz je poslední dvě desetiletí místem ozbrojeného konfliktu mezi vládními silami a ozbrojenci. Čečenské bojovníky za nezávislý stát z 90. let nahradili islamisté, kteří působí ve všech částech regionu.

K nejtvrdším střetům dochází právě v Dagestánu, Ingušsku, ale poslední dobou také v Kabardsko-Balkarsku, ležícím 300 kilometrů od Soči.

Soči.
Soči. | Foto: Reuters

To, co teď dělají ruské úřady, připomíná "velkou očistu" Moskvy před letními olympijskými hrami v roce 1980. Aby byl v sovětské metropoli v průběhu tehdejších her zajištěn pořádek a klid, nechala tajná služba KGB odvézt všechny "antisociální živly".

Kriminálníci, ale také disidenti, byli vyhoštěni sto kilometrů za město a měli zakázáno se k Moskvě přiblížit.

 

Právě se děje

Další zprávy