Hry jenom pro někoho? Lidé z Kavkazu potřebují povolení

Jiří Just Jiří Just
9. 1. 2014 17:25
Bezpečnostní složky chtějí už na hranici Krasnodarského kraje lidi "třídit"
Dagestánec rovná se terorista? Podle ruské FSB zjevně ano.
Dagestánec rovná se terorista? Podle ruské FSB zjevně ano. | Foto: FSB Dagestán

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Nezvyklé "bezpečnostní opatření" vyhlásily před blížící se zimní olympiádou ruské úřady. Obyvatelům Severního Kavkazu - tedy Čečencům, Ingušům a Dagestáncům - doporučily, aby se vyhnuli jak Soči, tak celému Krasnodarskému kraji.

Moskva se snaží, aby hry prošly hladce a hlavně - bez teroristických útoků. Neváhají proto podniknout ani tak kontroverzní kroky, jako omezit svobodu občanů i návštěvníků her.

Bezpečnostní orgány plánují, že budou už na hranici Krasnodarského kraje, kde pořadatelské město leží, dělat selekci osob.

Na olympiádu s povolením

V severokavkazském Ingušsku, odkud pocházel například útočník, který se v roce 2011 vyhodil do vzduchu na moskevském letišti Domodědovo a zabil 37 lidí, úřady požadují, aby každý z jeho obyvatel návštěvu Krasnodarského kraje předem nahlásil.

Tajná služba FSB má pak vystavovat povolení k vjezdu do olympijského regionu. Uvedl to někdejší tiskový mluvčí ingušského prezidenta Kaloj Achilgov.

Dnešní Soči.
Dnešní Soči. | Foto: Reuters

"Ingušská Bezpečnostní rada oficiálně potvrdila, že každý obyvatel Ingušska musí během olympiády před cestou do Krasnodarského kraje odevzdat prohlášení, ve kterém musí být uveden cíl cesty, termín a přiložena kopie občanského průkazu. Tyto údaje budou následně odeslány správě FSB Krasnodarského kraje," popisuje na Facebooku Achilgov.

Doporučení, nebo příkaz?

Ten, kdo doporučení neuposlechne, se údajně vystavuje riziku, že nebude na území Krasnodarského kraje vpuštěn. Podobná výzva se prý objevila také v Dagestánu a Čečensku.

Jak Aktuálně.cz řekl šéfredaktor serveru Kavkazskij uzel Grigorij Švedov, informace je zřejmě pravdivá. Podle něj však nejde o povinnost.

"Obyvatelé Ingušska mají doporučeno informovat o svých návštěvách v Krasnodarském kraji. Není to ale žádný příkaz," tvrdí. "Jiná věc je, jak takové doporučení bude ve skutečnosti vypadat. V Rusku se demonstrace také mají podle zákona jen oznámit, fakticky ale organizátoři musí mít povolení úřadů."

Autobus po teroristickém útoku ve Volgogradu.
Autobus po teroristickém útoku ve Volgogradu. | Foto: Reuters

Kolektivní vina

To, že jsou obyvatelé severokavkazského regionu považováni za potenciální nebezpečí pro olympiádu, je ale podle Grigorije Švedova problém.

"Aplikování takové formy kolektivní odpovědnosti může naopak vést k radikalizaci," varuje.

Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti. | Foto: Jiří Just

"Nepochybně je nutné přijmout opatření, aby Soči bylo ochráněno před možnými hrozbami. Ale ne způsobem, kdy je používán princip kolektivní odpovědnosti obyvatel Severního Kavkazu. Presumpci neviny nelze nahradit kolektivní vinou - tento přístup sovětský režim využíval k deportaci národů," zdůrazňuje Grigorij Švedov.

Jako v roce 1980

Ruský severní Kavkaz je poslední dvě desetiletí místem ozbrojeného konfliktu mezi vládními silami a ozbrojenci. Čečenské bojovníky za nezávislý stát z 90. let nahradili islamisté, kteří působí ve všech částech regionu.

K nejtvrdším střetům dochází právě v Dagestánu, Ingušsku, ale poslední dobou také v Kabardsko-Balkarsku, ležícím 300 kilometrů od Soči.

Soči.
Soči. | Foto: Reuters

To, co teď dělají ruské úřady, připomíná "velkou očistu" Moskvy před letními olympijskými hrami v roce 1980. Aby byl v sovětské metropoli v průběhu tehdejších her zajištěn pořádek a klid, nechala tajná služba KGB odvézt všechny "antisociální živly".

Kriminálníci, ale také disidenti, byli vyhoštěni sto kilometrů za město a měli zakázáno se k Moskvě přiblížit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy