Výbuch vrtu je znovu u soudu, Britům hrozí obří pokuta

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 2. 2013 20:40
Za nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA může British Petroleum zaplatit miliardy dolarů
Hořící vrt Deepwater Horizon.
Hořící vrt Deepwater Horizon. | Foto: Reuters

New Orleans - Tři roky po osudné explozi na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu, která zabila 11 lidí a odstartovala tříměsíční boj s obrovským únikem ropy, začal v americkém New Orleansu civilní soud s britskou těžební společností British Petroleum (BP).

Firma je obžalována z ekologické katastrofy, která nemá v dějinách USA obdoby. Hrozí jí pokuta ve výši 17,6 miliardy dolarů (337 miliard korun).

Soudce Carl Barbier má v úvodu přelíčení vyslechnout několikahodinová prohlášení advokátů zastupujících jak BP, tak i federální vládu a správní úřady postižených států na jihu USA.

Soud by měl rozhodnout o bezprostředních příčinách havárie a stanovit podíl viny jednotlivých aktérů. Přestože líčení předcházelo dlouhé jednání o mimosoudním vyrovnání, k žádným výsledkům nevedlo.

Tak vypadal Mexický záliv rok po katastrofě:

Americké ministerstvo spravedlnosti chce u soudu dokázat, že firma BP si při těžbě počínala neodpovědně, a explozi na ropné plošině z 20. dubna 2010 tak přímo způsobila. Pokud s tím bude soud souhlasit, těžební společnost se nevyhne pokutám.

BP naopak argumentuje, že vláda objem ropy, která unikla do moře, záměrně zveličuje, a to až o pětinu. Americké úřady tvrdí, že z poškozeného vrtu se vylily víc než čtyři miliony barelů ropy, s čímž BP nesouhlasí. Podle zákonů USA je výše pokuty v takových případech přímo úměrná právě objemu ropy, která se dostane do moře.

BP už na kompenzacích a na likvidaci škod uvolnila částku 24 miliard dolarů (460 miliard korun) a dalších 42 miliard (přes 800 miliard korun) ještě podle odhadů vyplatí. Žalobci z Washingtonu i z pobřežních států na jihu USA ale doufají, že z nařízení soudu zaplatí ještě víc.

Proces podle agentury AP potrvá řadu měsíců. Na přípravě podkladů pracovaly armády právníků, spisy mají neuvěřitelných 90 milionů stránek a obsahují 300 záznamů s předběžnými výpověďmi svědků, kteří se před soudem objeví.

Podle Howarda Erichsona, profesora práv z Fordhamovy univerzity, jde s ohledem na objem peněz, které jsou v sázce, a na zájem veřejnosti o jeden z nejsložitějších a největších procesů, které kdy americké soudy musely řešit.

Soudce Barbier slíbil, že jednání nebude protahovat a podle expertů se o maximální urychlení skutečně snaží. Požehnal už řadě mimosoudních vyrovnání mezi BP a sdružením drobných podnikatelů z okolí Mexického zálivu i federální vládou. Hlavní spor se ale urovnat nepodařilo.

Proces proběhne ve dvou fázích. V první, která potrvá asi tři měsíce, má soud rozhodnout o příčině exploze a stanovit viníky. Během druhé fáze bude soud hodnotit kroky k zastavení úniku ropy a rozhodne, kolik této suroviny se do moře skutečně dostalo.

 

Právě se děje

Další zprávy