Mexický záliv se nevzpamatuje ani za deset let

Václav Viták
21. 2. 2011 13:05
Skutečné dopady havárie plošiny Deepwater Horizon se projeví až za několik let
Kontrolované hoření. Jde o součást plánu, jak zredukovat ropné skvrny plující zálivem.
Kontrolované hoření. Jde o součást plánu, jak zredukovat ropné skvrny plující zálivem. | Foto: Reuters

Washington - Katastrofální ropná havárie vrtné plošiny Deepwater Horizon v roce 2010 poškodila život na dně moře a ve vodních vrstvách těsně nad ním mnohem hůře než tvrdí zpráva společnosti British Petroleum.

Profesorka Samantha Joyová z Georgijské univerzity sdělila na konferenci Americké asociace pro rozvoj vědy, že v některých částech Mexického zálivu leží na dně až deset centimetrů tlustá vrstva tvořená mazlavou ropou a těly uhynulých živočichů.

Joyová v této souvislosti v neděli ve Washingtonu odmítla tvrzení kompenzačního fondu firmy BP, podle kterého se Mexický záliv zotaví z loňské ekologické katastrofy do konce roku 2012.

Profesorka Joyová zkoumala se svým týmem v ponorce Alvin určené pro vědecké účely stav mořského dna Mexického zálivu a dospěla k závěru, že „dopad na bentos byl devastující".

Organismy žijící na mořském dně - bezobratlí červi, koráli, hvězdice, mořské okurky - podle Joyové prostě zmizeli, přestože jsou jinak všude.

„Neviděla jsem živou (mořskou okurku) při žádném z našich ponorů k místu vrtu. Obvykle na ně narážíte všude, my jsme ale neuviděli jedinou," řekla Joyová stanici BBC.

Joyová proto nesouhlasí s tvrzením správce kompenzačního fondu ustaveného společností BP, že Mexický záliv se do konce roku 2012 vrátí k normálu.

Co ukáže rok 2012?

Podle Joyové po tomto roce začneme získávat určitou představu, jaký dopad bude mít katastrofa ropné plošiny na život mořských organismů v Mexickém zálivu. Profesorka tvrdí, že může trvat i deset let, než poznáme celý její rozsah.

Příkladem je podle ní havárie ropného tankeru Exxon Valdez na Aljašce v roce 1989. Trvalo několik let, než se ukázalo, že byla příčinou zániku sleďů v této oblasti a s nimi spojeného rybolovného průmyslu.

Kenneth Feinberg, správce kompenzačního fondu BP, v němž je 20 miliard dolarů, vydal na začátku února zprávu, že Mexický záliv „by se měl zotavit do konce roku 2012".

Podklady pro ni vypracovali mořští biologové, ekonomové a další experti. Pro BP mají jejich v zásadě pozitivní závěry velkou důležitost, protože podle nich bude fond řídit vyplácení odškodného.

Na jejich základě Feinberg stanovil, že žadatelům o kompenzaci vyplatí dvojnásobek ušlého zisku, který by za normálních okolností měli v roce 2010.

Ti, kdo se živili lovem ústřic, dostanou čtyřnásobek ušlého zisku za zmíněný rok, protože kolonie těchto mlžů byly zasaženy únikem ropy mimořádně těžce a obnoví se možná až za šest nebo deset let.

Mnozí žadatelé o kompenzaci však namítají, že tyto odhady jsou příliš optimistické, a zpráva Joyové jejich názory potvrzuje.

Kompenzační fond BP zatím vyplatil odškodnění v celkové výši 3,5 miliardy dolarů a existovat má tři roky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy