Mexický záliv se nevzpamatuje ani za deset let

Václav Viták
21. 2. 2011 13:05
Skutečné dopady havárie plošiny Deepwater Horizon se projeví až za několik let
Kontrolované hoření. Jde o součást plánu, jak zredukovat ropné skvrny plující zálivem.
Kontrolované hoření. Jde o součást plánu, jak zredukovat ropné skvrny plující zálivem. | Foto: Reuters

Washington - Katastrofální ropná havárie vrtné plošiny Deepwater Horizon v roce 2010 poškodila život na dně moře a ve vodních vrstvách těsně nad ním mnohem hůře než tvrdí zpráva společnosti British Petroleum.

Profesorka Samantha Joyová z Georgijské univerzity sdělila na konferenci Americké asociace pro rozvoj vědy, že v některých částech Mexického zálivu leží na dně až deset centimetrů tlustá vrstva tvořená mazlavou ropou a těly uhynulých živočichů.

Joyová v této souvislosti v neděli ve Washingtonu odmítla tvrzení kompenzačního fondu firmy BP, podle kterého se Mexický záliv zotaví z loňské ekologické katastrofy do konce roku 2012.

Profesorka Joyová zkoumala se svým týmem v ponorce Alvin určené pro vědecké účely stav mořského dna Mexického zálivu a dospěla k závěru, že „dopad na bentos byl devastující".

Organismy žijící na mořském dně - bezobratlí červi, koráli, hvězdice, mořské okurky - podle Joyové prostě zmizeli, přestože jsou jinak všude.

„Neviděla jsem živou (mořskou okurku) při žádném z našich ponorů k místu vrtu. Obvykle na ně narážíte všude, my jsme ale neuviděli jedinou," řekla Joyová stanici BBC.

Joyová proto nesouhlasí s tvrzením správce kompenzačního fondu ustaveného společností BP, že Mexický záliv se do konce roku 2012 vrátí k normálu.

Co ukáže rok 2012?

Podle Joyové po tomto roce začneme získávat určitou představu, jaký dopad bude mít katastrofa ropné plošiny na život mořských organismů v Mexickém zálivu. Profesorka tvrdí, že může trvat i deset let, než poznáme celý její rozsah.

Příkladem je podle ní havárie ropného tankeru Exxon Valdez na Aljašce v roce 1989. Trvalo několik let, než se ukázalo, že byla příčinou zániku sleďů v této oblasti a s nimi spojeného rybolovného průmyslu.

Kenneth Feinberg, správce kompenzačního fondu BP, v němž je 20 miliard dolarů, vydal na začátku února zprávu, že Mexický záliv „by se měl zotavit do konce roku 2012".

Podklady pro ni vypracovali mořští biologové, ekonomové a další experti. Pro BP mají jejich v zásadě pozitivní závěry velkou důležitost, protože podle nich bude fond řídit vyplácení odškodného.

Na jejich základě Feinberg stanovil, že žadatelům o kompenzaci vyplatí dvojnásobek ušlého zisku, který by za normálních okolností měli v roce 2010.

Ti, kdo se živili lovem ústřic, dostanou čtyřnásobek ušlého zisku za zmíněný rok, protože kolonie těchto mlžů byly zasaženy únikem ropy mimořádně těžce a obnoví se možná až za šest nebo deset let.

Mnozí žadatelé o kompenzaci však namítají, že tyto odhady jsou příliš optimistické, a zpráva Joyové jejich názory potvrzuje.

Kompenzační fond BP zatím vyplatil odškodnění v celkové výši 3,5 miliardy dolarů a existovat má tři roky.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy