Obrazem: Záchrana pelikánů v Mexickém zálivu

Obrazem: Záchrana pelikánů v Mexickém zálivu
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
8. 6. 2010 12:13

Venice, Louisiana - Ochránci přírody bojují na americkém pobřeží Mexického zálivu o životy ptáků a zvířat, které ohrožuje ropná skvrna. Jedna z největších ekologických havárií ohrožuje také pelikána hnědého. Tento druh je dokonce symbolem přímořského státu Louisiana. Čištění ptáků je velice nákladnou záležitostí a sami ochránci se neshodují v tom, zda jde o smysluplnou akci. Pobřežní ptactvo při hledání potravy ropu buď polyká, nebo si ušpiní peří. Při pokusu vyčistit peří zobákem se zvířata také otráví. Kromě toho ropa zničí jejich tepelnou izolaci, takže mohou umrznout. Pokud uhynou dospělí ptáci, mláďata pak hladoví. Až do loňska byl pelikán hnědý na seznamu ohrožených druhů. O záchranu jeho populace američtí odborníci bojovali dvě desetiletí. Od konce dubna je znovu v ohrožení kvůli ropě z poškozené plošiny společnosti BP. Poslední desetiletí hnízdil pelikán hnědý převážně na ostrově Queen Bess jižně od New Orleans. Ostrov byl jedním ze tří míst, kde se začal druh opět rozmnožovat. Havárie může ale za smrt stovek jedinců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy