Výbor Senátu USA podpořil Kavanaugha na soudce Nejvyššího soudu, FBI ho však prověří

Aktualizováno 28. 9. 2018 23:22
Hlasování výboru předcházela dramatická debata, pro kandidáta se nakonec vyslovilo všech 11 senátorů z řad republikánů, všech deset demokratů bylo proti.
Brett Kavanaugh a Donald Trump.
Brett Kavanaugh a Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Právní výbor amerického Senátu nejtěsnějším poměrem hlasů podpořil kandidaturu Bretta Kavanaugha na místo soudce Nejvyššího soudu. Kavanaugha navrhl prezident Donald Trump, ale proceduru zkomplikovalo obvinění ze sexuálního útoku, které proti kandidátovi vznesla profesorka psychologie Christine Blaseyová Fordová.

Hlasování výboru předcházela dramatická debata, pro kandidáta se nakonec vyslovilo všech 11 senátorů z řad republikánů, všech deset demokratů bylo proti. O kandidatuře bude definitivně rozhodovat plénum Senátu, ještě ale není jasné, zda jednání nebude o týden odloženo.

Ještě před hlasováním výboru totiž vystoupil republikánský senátor Jeff Flake, který ve čtvrtek váhal, zda Kavanaugha podpoří. Prohlásil, že by bylo správné, aby veškerá obvinění proti kandidátovi prozkoumal Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Žádal proto, aby hlasování v plénu Senátu bylo o týden posunuto.

Jak poznamenala britská zpravodajská stanice BBC, Flake svým požadavkem odkladu naznačil, že by v plénu Kavanaugha nemusel podpořit, jestliže nedojde právě k vyšetřování FBI. Stejně jako on by se pak mohli zachovat i další váhající senátoři a kandidaturu Kavanaugha zamítnout. Někteří republikánští senátoři se již nechali slyšet, že mají stejný názor jako Flake.

Prezident Donald Trump následně nařídil FBI, aby znovu Kavanaugha prošetřil. Vyšetřování by se mělo zabývat jen "současnými důvěryhodnými obviněními" a musí být dokončeno do týdne, citovala z prohlášení výboru agentura Reuters. Stejně hovořil i Trump. Jak uvedl, vyšetřování "musí mít omezený rozsah a musí být dokončeno za méně než jeden týden". O kandidatuře bude definitivně rozhodovat plénum Senátu, to ale nejspíš své hlasování kvůli vyšetřování FBI o týden odloží.

"Vypadá jako velmi milá žena," řekl přitom prezident o Christine Blaseyové Fordové a dodal, že její vystoupení bylo velmi přesvědčivé. Senátní výbor ženu, která Kavanaugha obvinila, vyslechl ve čtvrtek.

V souvislosti s Flakeovou výzvou nyní senátoři řeší, zda skutečně hlasování pléna neodložit. Ještě před hlasováním výboru se očekávalo, že Senát, v němž mají republikáni většinu 51:49 hlasům, bude o kandidatuře rozhodovat patrně příští týden, první procedurální úkony se ale měly odehrát již v sobotu. Nyní však není jasné, zda k tomu skutečně dojde. Rozhodnutí výboru o podpoře Kavanaugha má pro horní komoru charakter nezávazného doporučení.

Výbor se sešel v pátek podle plánu v 09:30 místního času (15:30 SELČ), následně ale bylo hlasování o čtyři hodiny odloženo a přistoupilo se k němu až před 14:00 místního času (20:00 SELČ).

Zasedání senátního výboru předcházel incident, jehož hlavní postavou byl rovněž republikánský člen výboru Jeff Flake. Ten ohlásil, že pro Kavanaugha bude hlasovat. U výtahu, kterým chtěl odjet k jednací místnosti, Flakea poté několik minut zdrželo několik žen, mezi nimiž nejméně jedna byla v minulosti obětí sexuálního násilí. "Neodvracejte zrak, podívejte se mi do očí a řekněte mi, že to, co se mi stalo, není důležité," opakovaně tato žena naléhala na senátora, který se odpovědi vyhnul.

Trump na twitteru označil čtvrteční výpověď sporného kandidáta na soudce Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha před právním výborem Senátu za upřímnou a vyzval horní komoru Kongresu, aby ho potvrdil. Kavanaugh před výborem odmítl obvinění Christine Blaseyové Fordové, že se ji jako teenager pokusil znásilnit.

"Soudce Kavanaugh ukázal Americe přesně ten důvod, proč jsem ho nominoval. Jeho výpověď byla silná, upřímná a strhující," uvedl Trump na Twitteru.

Christine Blaseyová Fordová ve čtvrtek pod přísahou v právním výboru Senátu amerického Kongresu prohlásila, že Kavanaugh ji jako středoškolák sexuálně napadl. K útoku mělo dojít na večírku v roce 1982. Kavanaugh následně všechna obvinění rovněž pod přísahou rozhodně odmítl a prohlásil, že sexuálně nikoho nenapadl ani na střední škole, ani na univerzitě. Obvinění podle něj zničila jeho jméno a ublížila jeho rodině.

Slyšení bylo podle The New York Times představením plným slz, vychloubání, záchvatů vzteku a také politických ambicí. Podle agentury AP se vše zvrhlo v pěstní zápas demokratů a republikánů.

 

Právě se děje

Další zprávy