Kavanaugh před senátory odmítl všechna obvinění. Je upřímný, říká Trump

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 28. 9. 2018 7:07
Právní výbor Senátu má začít hlasovat o kandidátovi do Nejvyššího soudu USA Kavanaughovi již během pátku. K definitivnímu potvrzení bude potřebovat schválení v celé komoře.
Brett Kavanaugh reaguje v Senátu na výpověď Christine Blaseyové Fordové.
Brett Kavanaugh reaguje v Senátu na výpověď Christine Blaseyové Fordové. | Foto: Reuters

Washington - Kandidát na soudce Nejvyššího soudu USA Brett Kavanaugh před senátory z právního výboru pod přísahou rázně odmítl obvinění ze sexuálního útoku, která proti němu vznesla Christine Blaseyová Fordová.

Viditelně rozčilený Kavanaugh senátorům řekl, že obvinění zničila jeho jméno a ublížila jeho rodině.

Demokratický senátor Dick Durbin Kavanaugha vyzval, aby požádal o pozastavení slyšení a usiloval o vyšetřování ze strany Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Kavanaugh odmítl odpovědět na otázku, zda by vyšetřování FBI uvítal.

"Nebyl jsem na večírku, o kterém Fordová mluví," řekl Kavanaugh. Fordová uvedla, že se ji opilý Kavanaugh jako středoškolák na večírku v roce 1982 pokusil znásilnit.

"Nikdy jsem sexuálně nikoho nenapadl. Ani na střední škole, ani na univerzitě, prostě nikdy," důrazným hlasem prohlásil Kavanaugh. V některých částech své výpovědi se jen obtížně bránil slzám. Když hovořil o své desetileté dceři Lize, která řekla, že by se za Fordovou všichni měli modlit, se na delší dobu očividně pohnutý Kavanaugh odmlčel.

Americký prezident Donald Trump na twitteru označil Kavanaughovu výpověď za upřímnou a vyzval Senát. "Soudce Kavanaugh ukázal Americe přesně ten důvod, proč jsem ho nominoval. Jeho výpověď byla silná, upřímná a strhující," uvedl Trump na twitteru. "Senát musí hlasovat ( ve prospěch Kavanaugha)!" doplnil šéf Bílého domu.

Kandidát na soudce ukázal na rozpory ve výpovědi

Kavanaugh senátorům řekl, že si vede od svého mládí deníky. Fordová tvrdí, že se incident odehrál v létě 1982. Kavanaugh usuzuje, že to muselo být o víkendu, neboť přes týden měl on i jeho kamarádi brigády, takže nebyl na večírky čas. Na základě deníku řekl, že ve Washingtonu netrávil většinu letních víkendů.

Poukázal také na rozpory v dalších částech výpovědi Fordové. Řekl, že jako 15letá nemohla na večírek, který byl od jejího domu asi 20 minut jízdy autem, přijet sama vozem. Připomněl, že ona sama neví, jak se na večírek dostala a jak odjela. Poznamenal rovněž, že byla mladší než on a chodila na jinou školu, takže nepatřila k okruhu lidí, se kterými se stýkal.

Uznal však, že jako mladík se zúčastnil řady večírků a vypil mnoho piva, nikdy se však neopil tak, aby si nepamatoval, co dělal. Rovněž řekl, že nezpochybňuje, že Fordová je obětí sexuálního násilí, odmítl ale, že by byl oním pachatelem.

Schvalovací proces v Senátu, který o jmenování do Nejvyššího soudu USA rozhoduje, označil Kavanaugh za ostudu. Dodal, že rétorika demokratů a reakce proti němu mají za cíl ho "odstřelit" a zničit jeho rodinu i dobré jméno, které si budoval desítkami let tvrdou prací.

Senátorům řekl, že se nehodlá kandidatury vzdát a že ho mohou vyřadit v hlasování, nikdy ho však nepřinutí dobrovolně skončit. Prvnímu hlasování by mohl čelit již v pátek. Republikánští senátoři stále předpokládají, že výbor bude rozhodovat o tom, zda Kavanaugha senátnímu plénu doporučí. Doporučení je nezávazné.

Je to politiciký úder, tvrdí Kavanaugh

Kavanaugh v dalších vyjádřeních zdůraznil, že s Fordovou "nikdy neměl jakýkoli sexuální nebo fyzický kontakt" a kategoricky odmítl všechny aspekty jejího svědectví. Obvinění ze sexuálních útoků namířená proti němu jsou podle něj "vykalkulovaný a připravený politický úder".

Zpovídaný právník se rovněž zmínil o dopise od 65 žen, který má výbor údajně k dispozici. Jde podle něj o ženy, které ho znají ze střední školy a které tvrdí, že se vůči nim vždy choval důstojně a s úctou. Za žert a frašku naopak označil obvinění ze znásilnění na střední škole. Takové tvrzení jisté Julie Swetnickové bylo zveřejněno ve středu.

Kandidát na nejvyššího soudce řekl, že na střední škole a mnoho let poté neměl sexuální styk.

Podle něj je pravým důvodem vznesených obvinění hněv některých lidí na prezidenta Trumpa a částečně jde o odplatu ze strany Billa a Hilary Clintonových. Kavanaugh byl přitom v 90. letech součástí týmu, který vyšetřoval prezidenta Clintona v době jeho sexuální aféry. Kavanaugh dále za obviněními vidí také peníze od levicových opozičních skupin.

Do slyšení poté rázně vstoupil senátor Durbin, který Kavanaugha vyzval, aby požádal o pozastavení slyšení a usiloval o vyšetřování ze strany FBI. Kavanaugh odmítl odpovědět na otázku, zda by vyšetřování FBI uvítal.

Trumpovi se při projevu v OSN smáli. Takovou reakci jsem nečekal, řekl. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

Další zprávy