Divadlo, hanba a pěstní souboj. Američtí senátoři kritizují dění kolem Kavanaugha

ČTK ČTK
28. 9. 2018 10:05
Republikán Orrin Hatch z Utahu považuje čtvrteční slyšení za národní hanbu, jeho kolega John Cornyn z Texasu řekl, že jde o "nejtrapnější skandál pro americký Senát od McCarthyho výslechů" v 50. letech.
Kavanaugh přísahá před senátory.
Kavanaugh přísahá před senátory. | Foto: Reuters

Washington - Za jednu z nejhanebnějších kapitol historie USA považuje republikánský senátor Ted Cruz čtvrteční dění před právním výborem Senátu amerického Kongresu. Pod přísahou tam vypovídala Christine Blaseyová Fordová a kandidát na člena Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh.

Fordová ho obvinila z pokusu o znásilnění v době jejich středoškolských studií, Kavanaugh to popřel. Slyšení bylo podle The New York Times představením plným slz, vychloubání, záchvatů vzteku a také politických ambicí. Podle agentury AP se vše zvrhlo v pěstní zápas demokratů a republikánů.

Republikán Orrin Hatch z Utahu považuje slyšení za národní hanbu, jeho kolega John Cornyn z Texasu řekl, že jde o "nejtrapnější skandál pro americký Senát od McCarthyho výslechů" v 50. letech.

Další republikánský senátor Lindsey Graham z Jižní Karolíny se domnívá, že to, jak s Kavanaughem nakládají demokraté, je nejohavnější věc, jaké byl svědkem za celé své působení v politice.

Demokratka Kirsten Gillibrandová naopak považuje za nespravedlivé, že republikáni určili, aby Fordové kladla otázky prokurátorka v jejich prospěch, i když se nejednalo o soud. Gillibrandové a dalším jejím kolegům z Demokratické strany také vadilo, že republikáni nepřinutili údajného svědka události, Kavanaughova přítele Marka Judge, aby rovněž svědčil.

Demokrat Richard Blumenthal z Connecticutu řekl, že Kavanaughovo tříapůlhodinové vystoupení před výborem postrádalo důvěryhodnost a jeho časté hněvivé výpady "vyvolaly pochybnosti o jeho povaze".

Prezident Donald Trump i republikánští senátoři odmítli výzvu demokratů umožnit Federálnímu úřadu pro vyšetřování, aby obvinění vznesené Fordovou prověřil.

Podle AP byla sice Fordová přesvědčivá, ale její svědectví zřejmě dramaticky nezměnilo politickou dynamiku v chystaném hlasováním o Kavanaughově kandidatuře.

Tíha odpovědnosti je stále na několika republikánech, kteří se ještě nevyjádřili, jak budou hlasovat. Jsou to Susan Collinsová z Maine, Lisa Murkowská z Aljašky a jejich arizonský kolega Jeff Flake.

Republikáni mají nyní v Senátu těsnou převahu 51:49 hlasům. Pokud budou proti Kavanaughovi hlasovat všichni demokraté, mohou si republikáni dovolit přijít o jeden hlas a Kavanaugh bude přesto potvrzen. Očekává se, že rozhodující hlas dodá v případě potřeby viceprezident Mike Pence. K nerozhodnutým členům Senátu patří také demokrat Joe Manchin ze Západní Virginie.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou a vyjádřil podporu běloruské snaze o demokracii. Bílý dům o tom informoval na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

PPF vstupuje do partnerství s francouzským výrobcem lodí Beneteau

Finanční skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. PPF bude mít ve společném podniku podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádána do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce skupina nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy