Nevíme, kde je tělo zabitého novináře, tvrdí Rijád. Západ chce rychlé vyšetřování

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2018 18:28
Británie, Francie a Německo vyzvaly Saúdskou Arábii, aby co nejrychleji vyšetřila okolnosti smrti Džamála Chášukdžího.
Džamál Chášukdží patřil ke kritikům saúdskoarabského režimu.
Džamál Chášukdží patřil ke kritikům saúdskoarabského režimu. | Foto: Reuters

Londýn - Saúdská Arábie musí podložit důvěryhodnými fakty své vysvětlení o smrti novináře Džamála Chášukdžího. Británie, Francie a Německo to v neděli uvedly ve společném prohlášení.

Rijád v sobotu s dvoutýdenním zpožděním přiznal, že Chášukdží byl na saúdském konzulátu v tureckém Istanbulu zabit po hádce se skupinou lidí, s nimiž se sešel. Tělo mrtvého prý převzal anonymní "spolupracovník".

Z prohlášení tří evropských států vyplývá, že toto vysvětlení je pro ně nepřijatelné. "Vraždu nelze ničím ospravedlnit, odsuzujeme ji co nejdůrazněji," konstatuje se v dokumentu. "Přesné okolnosti novinářovy smrti je třeba co nejrychleji objasnit. Tvrzení Rijádu je zapotřebí podložit důvěryhodnými fakty," stojí v prohlášení.

Odhalení pravdy vyčerpávajícím, transparentním a důvěryhodným způsobem je podle Londýna, Paříže a Berlína nezbytné a žádoucí. Vyšetřování je třeba vést do doby, než bude jasně určena odpovědnost za spáchané zločiny a zajištěn náležitý soudní proces, píše se v dokumentu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že v úterý učiní "veškerá potřebná oznámení" k Chášukdžího smrti na schůzi s poslanci vládní strany v parlamentu. Konstatoval, že prohlášení bude obsahovat plnou pravdu.

"Usilujeme o spravedlnost a celá pravda vyjde najevo. Celá pravda," řekl prezident na shromáždění v Istanbulu.

Podle agentury Reuters prezident zřejmě oznámí alespoň dílčí výsledky vyšetřování. "Proč (na ambasádu) přijelo 15 lidí, proč bylo 18 lidí propuštěno. Tyhle věci musejí být podrobně vysvětleny," komentoval Erdogan zprávy o okolnostech vraždy a čistce v súdánské tajné službě, jak ji popsaly tamní úřady.

Saúdský ministr: Nevíme, jak byl zabit

Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr v neděli americké televizi Fox News řekl, že Saúdská Arábie neví, jak byl novinář zabit, ani kde je jeho tělo. Zároveň slíbil, že se snaží tělo mrtvého Chášukdžího nalézt. Dodal také, že vrazi budou dohnáni k odpovědnosti.

Saúdský opoziční novinář podle sobotního prohlášení Rijádu zemřel po bitce s lidmi, s nimiž se sešel na saúdském konzulátu v Istanbulu. Saúdskoarabská verze událostí je v rozporu s informacemi Turecka, podle nichž byl brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu. Jeho tělo bylo údajně rozsekáno na kusy a torzo se nachází na neznámém místě.

Podle ministra Džubajra pátrání po Chášukdžího osudu odstartovaly rozporné zprávy o tom, zda novinář saúdský konzulát v Istanbulu opustil. Incident ministr označil za "výjimečnou chybu" a "kardinální a závažné pochybení". Korunní princ Muhammad bin Salmán prý o události nic nevěděl, o výsledcích pátrání budou Saúdové veřejnost postupně informovat.

"Je to děsivá chyba, děsivá tragédie. Vyjadřuji soustrast rodině, sdílíme s nimi jejich bolest," prohlásil saúdský ministr.

Úřady přiznaly smrt až po dvou týdnech

Saúdské úřady několikrát změnily informace o Chášukdžího osudu, nejprve popíraly, že je nezvěstný, pak že byl zabit. Smrt přiznaly až po dvou týdnech, když tlak Turecka a západních metropolí vyústil ve výzvu po sankcích a izolaci Rijádu.

Chášukdžího, který byl kritikem královského dvora, v těchto dnech podle televize CNN saúdská státní média líčí jako národního hrdinu, který se stal obětí bandy zločinců. Na stránkách deníků jsou velké fotografie zabitého novináře, který podle komentářů měl sice odlišné politické názory, ale leželo mu na srdci blaho národa.

Agentuře AP nejmenovaný saúdský úředník řekl, že podle instrukcí z Rijádu měl být Chášukdží na konzulátu v klidném rozhovoru přesvědčen o nutnosti návratu do vlasti. Když odmítal, rozpoutala se hádka a lidé vyslaní ze Saúdské Arábie Chášukdžího zadusili ve snaze křičícího novináře utišit.

Video: Novinář vešel na konzulát, ale už z něj neodešel

Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy