Novinář Chášukdží zemřel po bitce, oznámila Saúdská Arábie. Trump této verzi věří

ČTK ČTK
20. 10. 2018 14:15
Saúdská Arábie přiznala smrt novináře více než dva týdny po jeho zmizení. Tvrdí, že zemřel po bitce na tureckém konzulátu. Turecko je ale přesvědčeno, že byl Džamál Chášukdží zavražděn.
Demonstranti u Bílého domu ve Washingtonu žádali, aby USA kvůli smrti Džamála Chášukdžího uvalily na Saúdskou Arábii sankce.
Demonstranti u Bílého domu ve Washingtonu žádali, aby USA kvůli smrti Džamála Chášukdžího uvalily na Saúdskou Arábii sankce. | Foto: Reuters

Rijád Saúdská Arábie poprvé přiznala, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v tureckém Istanbulu zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Informovala o tom saúdskoarabská oficiální tisková agentura SPA s odvoláním na místní prokuraturu.

"Osmnáct podezřelých Saúdských Arabů bylo zatčeno. Vyšetřování stále pokračuje," uvedla podle agentury Reuters dále ve svém prohlášení saúdskoarabská prokuratura. Poradce saúdskoarabského královského dvora Saúd Kahtání a zástupce šéfa rozvědky Ahmad Asírí byli propuštěni ze svých funkcí, dodala prokuratura.

Saúdskoarabská verze událostí je v rozporu s informacemi, které zveřejnila v uplynulých dnech turecká provládní média s odvoláním na nejmenované turecké představitele. Podle nich byl novinář Chášukdží, žijící v dobrovolném exilu v USA, brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu.

Podle tureckých médií existuje audionahrávka, která zachycuje mučení a vraždu novináře. Tým saúdskoarabských agentů podle tureckého zdroje amerického listu The New York Times novinářovo tělo následně rozřezal speciální pilou.

Chášukdží, který byl známým kritikem saúdskoarabského režimu, navštívil konzulát 2. října, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě, a od té doby byl nezvěstný. Turecká policie uvedla, že v den zmizení novináře, či noc předtím přiletělo do Istanbulu z Rijádu 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové tajné služby i forenzní expert. Krátce po zmizení novináře zase odcestovali.

Změna ve vedení tajných služeb

Podle páteční zprávy saúdskoarabské tiskové agentury SAP nařídil král Salmán v reakci na smrt novináře restrukturalizaci generálního ředitelství tajných služeb. Rovněž mají být aktualizována pravidla, která stanovují pravomoci této instituce, mají být zhodnoceny její metody a postupy práce.

Na restrukturalizaci bude dohlížet ministerská komise vedená korunním princem Muhammadem bin Salmánem. V komisi bude ministr vnitra, ministr zahraničí, šéf rozvědky a šéf vnitřní bezpečnosti. Komise má za úkol podat králi do měsíce zprávu.

Korunní princ Muhammad bin Salmán (přezdívaný MbS) podle saúdskoarabského zdroje obeznámeného s dosavadními závěry vyšetřování, o konkrétní operaci, jež měla za důsledek Chášukdžího smrt, nic nevěděl. Napsala to agentura Reuters. "Nebyly tu žádné příkazy ho zabít nebo ho unést," uvedl zdroj, který si přál zůstat anonymní.

Zdroj však dodal, že Rijád dlouhodobě požaduje návrat kritiků do království. "MbS o této konkrétní operaci nic nevěděl a určitě nenařídil někoho unést nebo zavraždit. Věděl ale o obecné instrukci říkat lidem (kritikům vedení), aby se vrátili (do Saúdské Arábie)," řekl zdroj. Chášukdžího tělo bylo podle zdroje předáno "místnímu spolupracovníkovi", na konzulátu se ale nenašlo.

Saúdskoarabský prokurátor v prohlášení neuvedl, kam bylo Chášukdžího tělo uloženo, či zda o tom Rijád hodlá Turecko informovat. Kritici naopak uvádí, že saúdskoarabské úřady Chášukdžího tělo nechtějí předat turecké policii, jelikož by to sloužilo jako důkaz toho, jak brutálně byl před vraždou mučen.

Turečtí vyšetřovatelé v Istanbulu v pátek vyslýchali turecké zaměstnance saúdskoarabského konzulátu. Rovněž hledali ostatky v lese na okraji Istanbulu a ve městě při pobřeží Marmarského moře, napsala Reuters odkazem na dva turecké zdroje.

Trump: Rijádu věřím

Na prohlášení Rijádu záhy reagovaly Spojené státy. Americký prezident Donald Trump uvedl, že věří saúdskoarabskému vysvětlení smrti. Dodal, že oznámení Saúdské Arábie je dobrým a velkým prvním krokem. Uvedl také, že si nyní chce promluvit se saúdskoarabským korunním princem a teprve hodlá přijmout případná opatření.

Podle Trumpa by měla být Saúdská Arábie potrestána "nějakou formou sankcí". Šéf Bílého domu by ale byl rád, kdyby sankce nepostihly americký prodej zbraní Saúdské Arábii. Zdůraznil také, že Spojené státy potřebují Saúdskou Arábii jako protiváhu Íránu na Blízkém východě.

Americký prezident již minulý týden řekl, že nechce, aby případná americká reakce znamenala ztrátu amerických pracovních míst kvůli tomu, že USA zastaví prodej zbraní a vojenského vybavení do Saúdské Arábie, která je na Blízkém východě klíčovým spojencem USA. K zastavení zbrojních dodávek již vyzvali někteří senátoři.

Na dalším postupu vůči Saúdské Arábii bude Trump spolupracovat s Kongresem. Podle agentury AP není jasné, zda saúdské oznámení bude stačit k zastavení kritiky království od amerických zákonodárců. Demokratický člen Sněmovny reprezentantů Adam Schiff, který je předním členem výboru pro zpravodajské služby, prohlásil, že saúdské vysvětlení, že Chášukdží byl zabit ve rvačce s více než dvanáctičlenným týmem, vyslaným ze Saúdské Arábie, není důvěryhodné. "Bojoval o život s lidmi poslanými, aby jej unesli, anebo zabili," řekl Schiff.

"Říkat, že jsem skeptický k novému saúdskému vyprávění o Chášukdžím, je málo," uvedl republikánský senátor Lindsey Graham, který je považován za Trumpova spojence, ale ostře kritizuje pouštní království za incident. Již dříve v televizním rozhovoru prohlásil, že saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán "musí odejít".

"Měli bychom okamžitě zastavit veškeré vojenské prodeje, pomoc a spolupráci. Saúdská Arábie musí zaplatit vysokou cenu za takové akce," napsal na twitteru republikánský senátor Rand Paul. Demokratický senátor Richard Blumental řekl televizi CNN, že saúdskému vysvětlení "naprosto chybí důvěryhodnost".

Rutte: Hodně stále nebylo vyjasněno

V průběhu dopoledne na přiznání Rijádu reagovaly i další státy. Nizozemský premiér Mark Rutte zdůraznil, že je zapotřebí pokračovat ve vyšetřování případů. "Hodně stále nebylo vyjasněno. Co se stalo? Jak zemřel? Kdo je za to zodpovědný … důkladné vyšetřování je nezbytné," uvedl.

Londýn oznámil, že přiznání Rijádu stále vyhodnocuje a zvažuje další kroky. Rodině Chášukdžího ministerstvo zahraničí kondolovalo a jeho zabití označilo za odporný zločin, jehož pachatelé musí být postaveni před spravedlnost.

Austrálie v sobotu odřekla účast investiční konferenci v Rijádu, poté co ji v uplynulých dnech vypověděli mimo jiné ministři z USA, Británie, Nizozemska a Francie.

Jako dostačující naopak vysvětlení Rijádu povazují Spojené arabské emiráty (SAE), Bahrajn a Egypt. Káhira uvedla, že kroky učiněné saúdským králem v souvislosti s kauzou jsou příkladem respektování zákona. Postup krále Salmána podobně pochválily také SAE.

Zpravodaj BBC v analýze kauzy v sobotu napsal, že existují pouze dvě alternativy. Buď za vraždou Chášukdžího stojí korunní princ, nebo ztratil kontrolu nad svým nejužším okruhem, což pozorovatelé považují za těžko uvěřitelné. Korunní princ, který je označován za velkého reformátora, má mezi mladými obyvateli Saúdské Arábie mnoho stoupenců. V případě, že by jeho podpora klesla, byl by na královském dvoře nebezpečně izolován.

Video: Saúdové jsou spojenci a důležití zákazníci, komentoval Trump kauzu pohřešovaného novináře

Saúdové jsou spojenci a důležití zákaznící, komentoval Trump kauzu pohřešovaného novináře | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odchovanec Villarrealu Pedrito bude hrát za Zlín

Fotbalisty Zlína posílil španělský záložník Pedro Martínez. Třiadvacetiletý odchovanec Villarrealu přezdívaný Pedrito podle klubového webu podepsal s dvanáctým mužstvem tabulky smlouvu na dva a půl roku.

"Je to mladý, kreativní hráč, který prošel mládežnickou akademií Villarrealu. Slibujeme si od něho, že naší hře přinese myšlenku a tvořivost v útočné fázi," řekl generální manažer Zlína Zdeněk Grygera.

Martínez si za A-tým Villarrealu zahrál pouze jednou v roce 2017 v Evropské lize. Po angažmá v třetiligovém celku UD Logroňés odešel loni v létě na Slovensko. Podzimní část aktuální sezony odehrál za Michalovce.

Po obránci Dominiku Simerském a útočníkovi Davisu Ikaunieksovi je Martínez třetí zimní posilou "Ševců".

Zdroj: ČTK
Další zprávy