Náhoda? Muž podezřelý ze zmizení saúdského novináře zemřel při dopravní nehodě

ČTK ČTK
18. 10. 2018 12:37
O úmrtí jednoho z podezřelých informoval turecký deník Yeni Şafak. Dopravní nehodu označil za "podezřelou".
Novinář Džamál Chášukdží.
Novinář Džamál Chášukdží. | Foto: Reuters

Ankara - Jeden ze Saúdských Arabů, které turecká policie podezřívá ze zapojení do zmizení saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, zemřel při dopravní nehodě v Rijádu. Ve čtvrtek o tom informoval turecký deník Yeni Şafak, který nehodu označil za "podezřelou".

Deník ale neuvedl bližší podrobnosti, ani den, kdy se nehoda stala. Mužem, který při nehodě zahynul, je podle listu jedenatřicetiletý plukovník saúdskoarabského královského letectva Mašál Saad Bustání.

Podle deníku byl jedním z 15 Saúdských Arabů, kteří přijeli do Istanbulu 2. října a navštívili saúdskoarabský konzulát ve stejný den, kdy po jeho návštěvě zmizel novinář Chášukdží.

Turecká policie už dříve uvedla, že mezi 15 muži, kteří v onen den dorazili na konzulát, byli členové královské ochranky, členové saúdskoarabské tajné služby i přední forenzní expert.

Také deník The New York Times tento týden napsal, že někteří ze skupiny těchto mužů byli členy ochranky saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána a jeden byl patolog. Turecké úřady se domnívají, že novinář, který kritizoval i korunního prince, byl na konzulátu zavražděn.

"Rijád se chce zbavit svědků"

Komentátor deníku Hürriyet ve čtvrtek napsal, že dalším "na řadě pro popravu" je saúdskoarabský konzul Muhammad Utajbí. Ten odjel z Istanbulu tento týden v úterý předtím, než ve středu turecká policie prohledala jeho rezidenci. Už v pondělí prohledala turecká policie saúdskoarabský konzulát. Návštěvu konzulátu tureckým úřadům umožnil Rijád tedy až skoro dva týdny po zmizení novináře.

Utajbí je podle komentátora v ohrožení, protože se Saúdští Arabové podle něj budou chtít zbavit dalšího svědka. Turecká média ve středu citovala z audionahrávky, kterou údajně tajně pořídil novinář na konzulátu prostřednictvím chytrých hodinek propojených s telefonem, který nechal u své přítelkyně mimo budovu.

Na nahrávce je podle tureckých médií slyšet hlas saúdskoarabského konzula, jak říká: "Udělejte to někde jinde, nebo budu mít problémy." Na to mu někdo podle nahrávky odpověděl: "Buďte zticha, pokud chcete zůstat naživu, až se vrátíte do Arábie."

Chášukdží volal po svobodě slova

Novinář Džamál Chášukdží, který od loňska žil v USA, zmizel, když si šel na konzulát v Istanbulu vyřídit doklady kvůli svatbě. Jako pohřešovaného ho nahlásila jeho snoubenka, která na něj čekala před konzulátem.

Turecké úřady se domnívají, že novinář byl na konzulátu zavražděn. Saúdská Arábie to popírá a tvrdí, že Chášukdží konzulát v den návštěvy opustil.

The Washington Post ve středu zveřejnil poslední Chášukdžího komentář nazvaný "Co potřebuje arabský svět nejvíce, je svoboda slova". Napsal ho podle deníku poté, co četl zprávu nevládní organizace Freedom House "Svoboda slova ve světě 2018". 

Video: Kdyby vládci Saúdské Arábie o vraždě novináře věděli, bylo by to zlé, řekl Donald Trump

Trump: Kdyby vládci Saúdské Arábie o vraždě novináře věděli, bylo by to zlé. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 46 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy