Záhřeb/Praha – Islámský stát s vraždami rukojmích, zveřejněnými na internetu, postoupil z odlehlých pouštních oblastí v Sýrii či Libyi k okraji největšího arabského města.
Ozbrojenci, kteří se hlásí k Islámskému státu a vystupují s jeho vlajkou, sťali chorvatského geologa Tomislava Salopeka. Unesli ho s jeho automobilem 22. července ve chvíli, kdy se svým řidičem opustil Káhiru ve směru na západ.
Pro Egypt a cizince žijící v této zemi jde o velmi znepokojivý vzkaz. Ani tady, i přes rozsáhlá bezpečností opatření, tvrdý postup armády a existenci stabilní centrální vlády, není před krutostmi Islámského státu bezpečno.
Radikální islamisté zabíjeli policisty, vojáky a domnělé či skutečné sympatizanty vlády na Sinajském poloostrově, své akce teď ale stále častěji přesouvají do Káhiry.
V červenci umístili nálož před italské velvyslanectví, teď unesli a sťali cizince. Pro egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího je to velký problém. Legitimitu zakládá na tom, že zemi ochraňuje před řáděním islamistů a na rozdíl od Iráku, Sýrie či Libye je v Egyptě pořádek.
Vražda Chorvata potenciálně ohrožuje i cestovní ruch. Ačkoliv většina turistů míří hlavně do letovisek na pobřeží Rudého moře, dost jich stále navštěvuje i Káhiru.
Varováním v tomto směru byl i pokus o útok v Karnaku v Údolí králů, kde se v červnu trojice ozbrojených mužů s autem nedostala přes zátaras na parkovišti, ale i tak se jí podařilo proniknout blízko k davům turistů.
Na Sinaji se vytvořila ozbrojená skupina islamistů poté, co byl v červenci 2013 armádou pod taktovkou Sísího svržen a pak uvězněn demokraticky zvolený prezident Muhammad Mursí.
Skupina si původně říkala Ansar Bajt al-Makdis, letos se označila za součást Islámského státu ovládajícího velká území v Sýrii a Iráku.
Armádě se i přes nasazení mnoha jednotek nedaří radikály zlikvidovat. Naopak, stovky vojáků a policistů na Sinajském poloostrově zemřely.
"Stětí chorvatského občana ukazuje, že bezpečnost začíná být v Egyptě vážným problémem. Islámský stát v posledních měsících zvyšuje aktivitu v Káhiře a dalších místech, zatímco pokračuje v útocích na armádu na Sinaji," řekl televizi Al-Arabíja Muhammad Abú Roman, expert na islamistické bojůvky.
Od prosince jde už o druhou vraždu cizince v Egyptě. V prosinci teroristé připravili o život Američana na Sinaji.
Jedenatřicetiletý otec dvou dětí Salopek pracoval v Egyptě pro francouzskou firmu CGG, která se zabývá průzkumem ložisek ropy a zemního plynu.
Islámský stát zveřejnil video s jeho vraždou jen pět dní poté, co kvůli únosu jednala v Káhiře chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pušičová. Egyptské ministerstvo zahraničí zatím smrt Chorvata odmítá potvrdit s tím, že o ní nemá důkazy.
Únosci Salopeka žádali propuštění muslimských žen z vězení v Egyptě. Měli tím pravděpodobně na mysli ženy odsouzené v procesech za údajný terorismus či napomáhání terorismu.
Káhira poslala po svržení Mursího do vězení stovky stoupenců Muslimského bratrstva. Vedení hnutí ale odmítá spojování s terorismem a násilím.
Ve zdůvodnění vraždy pak radikálové na Twitteru uvedli, že "Chorvatsko je součástí války proti Islámskému státu".
Záhřeb dodává zbraně a střelivo iráckým Kurdům i irácké armádě ze zásob, které mu zbyly z dob války na území bývalé Jugoslávie v devadesátých letech.
V reakci na zprávy o smrti Salopeka premiér Zoran Milanovič v projevu řekl, že Chorvatsko se neúčastní bojových operací proti Islámskému státu a to se nezmění ani v budoucnosti.