Saúdové předvedli nejhorší kamufláž, řekl Trump. Viníkům vraždy novináře vezme víza

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2018 6:12
Podle Trumpa, který dosud volil směrem k úloze Rijádu spíše zdrženlivá slova, jde o "jednu z nejhorších kamufláží v dějinách".
Aktivisté s portrétem novináře Džamála Chášakdžího.
Aktivisté s portrétem novináře Džamála Chášakdžího. | Foto: Reuters

Washington/Rijád - Spojené státy odeberou víza některým saúdskoarabským představitelům viněným z účasti na vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Oznámil to ministr zahraničí Mike Pompeo, podle jehož úřadu se tento postih týká celkem 21 lidí.

Prezident Donald Trump se krátce předtím velmi kriticky vyjádřil k roli Saúdské Arábie v jeho smrti. Podle Trumpa, který dosud volil směrem k úloze Rijádu spíše zdrženlivá slova, jde o "jednu z nejhorších kamufláží v dějinách".

"Měli velmi špatný původní plán. Bylo to provedeno bídně a ta kamufláž byla jedna z nejhorších kamufláží v dějinách," řekl Trump novinářům v Bílém domě. Vyjádření tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o tom, že vražda byla předem naplánovaným politickým aktem a novinář byl na konzulát vylákán, označil Trump za "dosti rázné" a sám hodlá s podobnými závěry počkat na další fakta.

V minulých dnech hovořil americký prezident o činu, který se stal na saúdskoarabském konzulátu v Turecku 2. října, velmi rozličně - od vyjádření důvěry verzi Saúdské Arábie po hrozbu přísnými sankcemi.

Šéf americké diplomacie Pompeo uvedl, že Washington identifikoval některé ze Saúdských Arabů odpovědných za vraždu a přijímá vůči nim postihy včetně odebrání víz.

"Tyto tresty nebudou posledním slovem, které v této věci Spojené státy vyřknou. Říkáme velmi jasně, že Spojené státy netolerují takovouto bezskrupulózní akci k umlčení pana Chášukdžího, novináře, pomocí násilí," sdělil Pompeo novinářům.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertové odebere Washington víza, případně znemožní jejich udělení, celkem 21 lidem. Většina z nich americkými vízy podle agentury Reuters v současnosti disponuje.

 

Právě se děje

Další zprávy