Kamery zachytily muže převlečeného za Chášukdžího v den, kdy saúdský novinář zmizel

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 10. 2018 17:57
Na záběrech, které CNN v pondělí odvysílala, je vidět muže s falešným vousem a s brýlemi, které nosil také Chášukdží, vycházet zřejmě zadními dveřmi z konzulátu.
Záběry z bezpečnostní kamery, která zachytila muže oblečeného v šatech Džamála Chášukdžího v den, kdy byl novinář zabit.
Záběry z bezpečnostní kamery, která zachytila muže oblečeného v šatech Džamála Chášukdžího v den, kdy byl novinář zabit. | Foto: Reuters

Rijád/Istanbul - Stanice CNN s odkazem na turecký zdroj přinesla informaci, že bezpečnostní kamery v Istanbulu zachytily muže oblečeného v šatech Džamála Chášukdžího v den, kdy byl novinář zabit.

Na záběrech, které CNN v pondělí odvysílala, je vidět muže s falešným vousem a s brýlemi, které nosil také Chášukdží, vycházet zřejmě zadními dveřmi z konzulátu. "Dvojník" byl o několik hodin později spatřen ve známé Modré mešitě.

Turecký zdroj člověka na záběrech identifikoval jako Mustafu Madaního, který údajně patřil k saúdskoarabskému komandu.

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl naposledy spatřen 2. října, kdy odešel na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu.

V pondělí se tureckým vyšetřovatelům podařilo v Istanbulu najít auto, které patří saúdskoarabskému konzulátu, informovala agentura Reuters. Zřejmě jde o jednu z dodávek, ve kterých ujela skupina Saúdů.

Turecko od počátku tvrdilo, že byl Chášukdží na konzulátu zavražděn. Prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že při svém úterním projevu v parlamentu případ detailně osvětlí. Jeho kancelář uvedla, že Erdogan a americký prezident Donald Trump se v telefonickém rozhovoru shodli, že případ je nutné zevrubně vysvětlit.

Turecký tisk píše, že Chášukdžího turecká snoubenka Hatice Cengizová je nyní na příkaz úřadu istanbulského guvernéra pod policejní ochranou.

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters

List Hürriyet s odkazem na saúdskoarabský zdroj napsal, že komando, které bylo 2. října na konzulátu, Chášukdžího "škrtilo sedm až osm minut". Tělo pak bylo údajně vyvezeno z konzulátu a předáno "místnímu spolupracovníkovi" v istanbulské čtvrti Sultanahmet. Policie nyní po tomto muži pátrá.

Deník Habertürk píše, že tento člověk se snažil mrtvého nikoli rychle pohřbít, ale tělo "zničit". Forenzní expert Mesut Demirbilek deníku Hürriyet sdělil, že v podobných případech se vrazi většinou snaží mrtvolu zakopat v zalesněných místech nebo hodit do moře. "Pokud bylo tělo rozřezáno a pak vhozeno do moře, bude těžší ho najít," řekl Demirbilek.

AP napsala, že Chášukdžího syn Saláh má kvůli kritickým názorům svého otce už rok zakázáno vycestovat z království.

Saúdskoarabská agentura SPA dnes oznámila, že saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán vyjádřili soustrast synovi zavražděného novináře. Širší rodině kondoloval také saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr, který o víkendu přiznal, že Chášukdží byl zabit, použil termín "vražda" a označil celou záležitost za tragédii a velký omyl.

Erdoganův poradce vyloučil možnost, že Chášukdží byl zabit při zápase, který se strhl na konzulátu. Tak jeho smrt vysvětluje Rijád. "Jak by mohlo jít o pěstní zápas 15 mladých zkušených bijců se šedesátiletým, bezbranným Chášukdžím, který byl sám? Nijak to věc nevysvětluje, vyvolává to naopak další otázky," řekl poradce Yasin Aktay. Podle turecké strany bylo v saúdskoarabském komandu několik členů ochranky korunního prince. Aktay dodal, že "čím více o tom člověk přemýšlí, tím více má dojem, že si někdo dělá z (turecké) tajné služby legraci".

Turecký prokurátor si předvolal k výslechu 28 zaměstnanců konzulátu, mezi nimiž jsou občané Turecka i cizinci. Někteří z Turků vypověděli, že dostali pokyn nejít v den Chášukdžího zmizení do práce. Turecký list Yeni Şafak napsal bez odhalení svého zdroje, že z konzulátu 2. října blízký člen týmu korunního prince Muhammada bin Salmána čtyřikrát telefonoval do princova úřadu. Agentura AP upozornila, že tento provládní list byl už v minulosti zdrojem uniklých informací o Chášukdžího případu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy