Turci našli části těla novináře Chášukdžího. Podle televize měl znetvořený obličej

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2018 18:18
Tělo bylo podle zdrojů britské televize rozřezáno a obličej znetvořen. Vyšetřovatelé ostatky našli na zahradě rezidence konzula.
Džamál Chášukdží.
Džamál Chášukdží. | Foto: Reuters

Istanbul - Turečtí vyšetřovatelé našli ostatky saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Podle britské televize Sky News byly nalezeny na zahradě domu saúdskoarabského konzula v Istanbulu. Turecké úřady nicméně informace zatím nepotvrdily.

Tělo bylo podle zdrojů stanice rozřezáno a obličej znetvořen. Vyšetřovatelé našli tělo jen několik hodin poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poprvé zveřejnil detaily z vyšetřování. 

Podle televize CNN Türk navíc vyšetřovatelé ve voze patřícím saúdskoarabskému konzulátu v Istanbulu našli dvě zavazadla a věci náležející patrně zavražděnému novináři Chášukdžímu. Auto bylo nalezeno již dříve opuštěné v podzemních garážích asi 15 kilometrů od budovy zastupitelství. Turecko viní z vraždy novináře 15 mužů ze Saúdské Arábie.

Ankara v úterý oznámila, že má důkazy o tom, že vražda saúdskoarabského opozičního novináře na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu byla předem naplánovaná.

Před poslanci své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) to v parlamentu řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zdůraznil, že Turecko se s obviněním několika agentů z vraždy nespokojí a že je třeba zjistit všechny viníky včetně těch, kdo vydali příkazy.

Erdogan předem své vystoupení avizoval s tím, že podá k případu, kolem nějž se množí spekulace, "holou pravdu". Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové ale prohlásil, že nadále zůstávají otázky, na které je schopná odpovědět jedině Saúdská Arábie.

Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr řekl, že jeho země je připravená případ řádně vyšetřit. Ministr energetiky Chálid Fálih vraždu označil za "odpornou".

Chášukdží vešel na konzulát 2. října a od té doby nebyl spatřen. Rijád až po 17 dnech jeho smrt přiznal, do té doby tvrdil, že po vyřízení své záležitosti z konzulátu ve zdraví odešel.

Erdogan prohlásil, že šlo bezpochyby o naplánovanou politickou vraždu. To odporuje tvrzení Saúdské Arábie, podle níž byl Chášukdží zabit nešťastnou náhodou při konfliktu. Erdogan si myslí, že novinář byl na konzulát vylákán v rámci plánované vraždy. Zmínil se jen o saúdskoarabském králi Salmánovi, s nímž 14. října telefonicky hovořil a díky němuž se Saúdská Arábie připojila k vyšetřování.

Video: Záběry zachycující saúdskoarabského novináře před smrtí

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 8 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy