Erdogan: Vražda novináře byla naplánovaná. Saúdové odmontovali z konzulátu kamery

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 23. 10. 2018 12:05
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý na půdě parlamentu zveřejní první detaily ohledně vyšetřování vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.
Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího | Video: Reuters, František Grossmann

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na půdě parlamentu promluvil o detailech vyšetřování vraždy novináře Džamála Chášukdžího.

Podle něj byla "dopředu naplánovaná". Do akce se zapojily dva saúdskoarabské týmy. Jeden z nich přiletěl do Istanbulu den před novinářovým zmizením. Tři muži také dopředu prozkoumali les u Istanbulu, prohlásil turecký prezident.

Na konzulátu pak Saúdští Arabové, mezi nimiž byli i vysocí vojenští představitelé, odstranili kamery a připravili se na Chášukdžího příchod.

Erdogan zároveň upozornil, že do akce se zapojilo patnáct mužů ze Saúdské Arábie, a potvrdil také informaci o tom, že jeden z nich se později za Chášukdžího přestrojil, aby zamazal stopy.

"Turecké úřady zvažují kvůli vraždě diplomatické kroky," upozornil Erdogan s tím, že diplomatická imunita nemůže být použita jako ochrana k vykonání vraždy. V Saúdské Arábii bylo v souvislosti s vraždou zatčeno osmnáct podezřelých. Podle prezidenta je Turecko odhodlané případ vyšetřit všemi dostupnými prostředky. Hodlá spolupracovat s jinými zeměmi, ale vyšetřování chce řídit.

Erdogan řekl, že novinář byl zabit brutálním způsobem. V případu podle něj figuroval také místní spolupracovník a je třeba, aby jeho identita byla zveřejněna.

"Je důležité, že Saúdská Arábie přiznala, že byl Chášukdží zavražděn," naráží Erdogan na to, že Rijád byl dlouho ochotný pouze připustit, že novinář na půdě konzulátu zemřel, a to během potyčky. Ministr zahraničí Ádil Džubajr ale v úterý v Jakartě řekl, že království je odhodláno případ řádně vyšetřit a že vyslalo do Turecka vyšetřovatele, aby odhalili "důkazy o vraždě".

Úřady až doposud žádné okolnosti vyšetřování nesdělily. Ankara přiznala, že informace z případu nesdílela s vládou žádné jiné země.

Do Turecka míří šéfka CIA

Podle amerických médií kvůli vraždě saúdskoarabského novináře v pondělí do Turecka odletěla ředitelka americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová.

Chášukdží žil v exilu a západní země tlačí na Saúdskou Arábii i Turecko, aby jeho vraždu objasnily. Americký prezident Donald Trump se začátkem týdne nechal slyšet, že se v Turecku pokusí sehnat informace tajné služby. "Nejsem spokojený s tím, co jsem (od Saúdů) slyšel," řekl novinářům.

Saúdský novinář a kritik režimu korunního prince Mohameda bin Salmána Džamál Chášukdží zmizel 2. října na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu, kam si šel vyřídit dokumenty nutné k plánované svatbě. Jeho tělo se doposud nepodařilo najít. Jeho smrt má na svědomí zřejmě skupina patnácti Saúdských Arabů, kteří do Turecka přiletěli v ten samý den vládními letouny a za několik hodin zase odletěli. Podle tureckých médií mají muži vazby na korunního prince a saúdské tajné služby.

Video: Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy