Vraha přímo na šibenici zachránili rodiče jeho oběti

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
17. 4. 2014 17:10
Íránec Balal Abdalláh před sedmi lety v pouliční bitce ubodal o rok staršího mladíka. Měl být veřejně popraven.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Teherán - Odpuštění, nebo alespoň slitování, může přijít i po letech.

Své o tom ví čtyřiadvacetiletý Íránec Balal Abdalláh, kterého soud za vraždu poslal na šibenici.

Před jistou smrtí ho pak v posledním okamžiku zachránili rodiče jeho oběti.

Coby sedmnáctiletý Balal v pouliční bitce zabil jejich o rok staršího syna Abdulláha Husejnzadího.

Otec oběti mu sám sundal oprátku

Zatímco odsouzenec se zavázanýma očima a smyčkou kolem krku pravděpodobně přemýšlel nad tím, že se nadechuje naposledy, otočila se k němu na šibenici Abdulláhova matka a přede všemi mu vrazila facku.

Rozhodla se ušetřit mu život. Její manžel pak Balalovi sám sundal oprátku z krku.

Před třemi dny moje žena ve snu spatřila našeho staršího syna a on jí řekl, že jsou na dobrém místě a že nemá vyhledávat odplatu.

Přitom právě Abdulláhovi rodiče mohli být těmi, kdo jeho vrahovi během veřejné popravy osobně podkopnou židli. V rámci zákona šaría o odplatě, tzv. qisas, se totiž do popravy zapojuje přímo rodina oběti.

Balalova matka pak objala truchlící ženu, která jí právě zachránila syna před jistou smrtí.

Obě ženy pak v objetí vzlykaly. Každá přitom z jiného důvodu. Jedna štěstím, že její syn zůstane naživu; druhá proto, že ten její zemřel.

Sen o konci odplaty

Celá situace je o to pozoruhodnější, že Abdulláh není jediným dítětem, které rodiče pohřbili. Při nehodě na motorce jim v 11 letech zahynul i mladší syn.

Ke změně názoru je údajně dovedl sen. "Před třemi dny moje žena ve snu spatřila našeho staršího syna a on jí řekl, že jsou na dobrém místě a že nemá vyhledávat odplatu... To moji ženu uklidnilo a rozhodli jsme se, že o tom až do dne popravy víc popřemýšlíme," uvedl otec zavražděného Abdolgháni Husejnzádí.

Byl naivní, říká otec oběti

Možná to ale nebyl pouze sen, co truchlící rodiče přesvědčilo. Podle serveru The Guardian se totiž za ušetření Balalova života přimlouvaly i osobnosti veřejného života, včetně televizního moderátora.

Rodina oběti navíc Balalovu popravu několikrát odložila. Zatím poslední datum stanovené na dobu krátce před začátkem perského roku ani neodsouhlasila. K popravě mělo dojít toto úterý, doplnil server The Independent.

Balal neměl zkušenosti a nevěděl, jak zacházet s nožem. Byl naivní...

Balal se vraždy dopustil před sedmi lety. "Můj 18letý syn Abdulláh byl se svými přáteli na procházce po tržišti, když do něj vrazil Balal," popsal tragickou událost otec zavražděného.

"Abdulláh byl dotčen a kopl ho, ale v tu chvíli vrah vytáhl z ponožky obyčejný kuchyňský nůž."

Dospěl k názoru, že Balal jeho syna nezabil úmyslně. "Neměl zkušenosti a nevěděl, jak zacházet s nožem. Byl naivní," cituje ho polooficiální iránská agentura ISNA.

Ani poté, co mu rodiče jeho oběti odpustili, ale nemá Balal vyhráno. Není totiž jisté, že trestu unikne zcela. Rodina totiž podle íránského práva může mluvit do samotné popravy, ale ne do uvěznění.

Balal je tak v tuto chvíli zpátky za mřížemi.

Druhý za Čínou

Podle Baharehy Davisové z Amnesty International je povzbudivé, že rodina Balala ušetřila. Pravidlo qisas se ale dotýká mnoha dalších.

Foto: Jan Langer

"Qisas nicméně v Íránu znamená, že lidem, kteří jsou odsouzeni k smrti v rámci tohoto systému trestu, je účinně bráněno, aby se mohli dožadovat milosti nebo zmírnění trestu od úřadů - v rozporu s íránskými mezinárodními závazky," uvedl Davisová.

Írán v počtu poprav předčí pouze Čína. Jen letos už země popravila asi dvě stě lidí. Loni jich bylo podle oficiálních záznamů 369, uvádí informace na internetových stránkách lidskoprávní organizace Amnesty International. Neoficiálně to mohl být téměř dvojnásobek.

"Veřejné popravy jsou ponižující a neslučitelné s lidskou důstojností popravených. Navíc, všichni ti, kteří sledují veřejné popravy - což bohužel často zahrnuje i děti –, jsou tou zkušeností brutálně poznamenáni," dodala Davisová.

Celý příběh zaznamenal na snímcích fotograf íránské polostátní agentury Isna Arash Khamooshi. Fotografování veřejných poprav přitom není v Íránu nic výjimečného.

 

Právě se děje

Další zprávy