Na plážích se porážela zvířata a vítali potomci někdejších otroků, kteří tyto rituály, pro západní myšlení tak tajemné a magické, přivezli před staletími do Ameriky.
Oslavu provázel tanec a obětování zvířat
Na ceremonii v Ouidahu vzdáleném asi 40 kilometrů západně od obchodní metropole státu Cotonou kněžka voodoo Nagbo Hounon Gbeffaová obětovala božstvu kozu, kohouta a kuře.
"Velmi mě to dojalo," řekl sedmatřicetiletý Američan Faith McDouglas. "Při pohledu na své kořeny teď rozumím mnoha věcem," uvedl McDouglas.
Voodoo má kořeny v západní Africe. Založeno je na myšlence, že veškerý život je řízen duchovními silami přírodních sil jako voda, oheň, země či vzduch, které by měly být uctívány prostřednictvím rituálů obsahujících i obětování zvířat.
Ve voodoo ale nejsou žádné zombie či panenky, do nichž se píchají špendlíky. Vyznavači voodoo prý nicméně věří, že jsou schopni komunikovat s božstvem tím, že se uvedou do tranzu, dodala agentura.
S otroky se voodoo dostalo i do Ameriky
Když byli v minulých stoletích do karibské oblasti a Ameriky převáženi z Afriky otroci, vzali si s sebou i své staré zvyky. V Beninu samém voodoo bylo během osmnáctileté vlády marxistického prezidenta Mathieua Kerekoua zakázáno, neboť se mělo za to, že je proti socialistické pracovní etice. Po jeho pádu v roce 1991 ale opět nabylo na intenzitě.
Odhaduje se, že asi 60 procent ze sedmi milionů obyvatel Beninu, vyznává voodoo. Od roku 1996 bylo dokonce postaveno na roveň dalším národním náboženstvím - křesťanství a islámu.