Volby jsou pro Ukrajince nadějí, v Praze čekají hojnou účast

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
16. 5. 2014 12:10
Ukrajinci žijící v zahraničí jsou nezanedbatelnou silou. Mimo rodnou zemi jich žije až sedm milionů.
Lidé z Majdanu si přejí změnu. Přinesou ji volby, které se konají už příští neděli?
Lidé z Majdanu si přejí změnu. Přinesou ji volby, které se konají už příští neděli? | Foto: Ivo Dokoupil

Praha - Ukrajinci po celém světě spojují nadcházející předčasné prezidentské volby s nadějemi na sjednocení a uklidnění frustrované země.

Hlasovat mohou také v Praze a v Brně, kde jsou pro ně na zastupitelských úřadech zřízeny volební okrsky.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Zvláštní zpravodaj živě z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Zahraniční voliče sice nikdo osobně neagituje, ale jsou prý velmi aktivní a o kandidátech hovoří prakticky při každém setkání.

"Lidé chtějí hlasovat a dokázat tak, že si přejí dosáhnout změn demokratickou a legitimní cestou," řekl deníku Insider předseda pražské zahraniční volební komise Taras Kostjuk.

V Praze i v Brně očekává hojnou účast. "Zaregistrováno je asi 16 000 voličů a denně se hlásí další stovky zájemců," líčil na pražském magistrátu během vernisáže výstavy fotografií s příznačným názvem Světlo Majdanu.

Ta dokumentuje tragické únorové události na kyjevském náměstí Nezávislosti, jež vedly až ke svržení režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

Samotnou vernisáž doprovázel nejen dojemný zpěv oblíbené romance Čeremšyna, ale i tradiční heslo "Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!"

Hlavně ať najdou společnou řeč

Lidé, z nichž mnozí osobně prožili revoluci v srdci ukrajinské metropole, na ní pohnutě mluvili o nadějích spojených s volbami. Přejí si, aby z nich vzešel prezident, který zodpovědně povede zemi.

Těžko jsme si mohli pomyslet, že se něco podobného může stát na Ukrajině.

"Jsou to velmi složité pocity. Těžko jsme si mohli pomyslet, že se něco podobného může stát na Ukrajině," řekl Insideru ukrajinský velvyslanec v Praze Borys Zajčuk, podle něhož je každá událost, spojena s vývojem v rodné zemi, pro zahraniční komunitu velmi emotivní.

Náladu mezi Ukrajinci žijícími v Česku nicméně označuje za optimistickou. "Věříme, že se volby uskuteční a že bude zvolen prezident. To umožní vznik legitimní vlády. Rusové nám neustále vytýkají, že nemáme legitimní vládu, i když naše vláda legitimní je."

Budoucí naděje jsou podle něj spojeny hlavně s tím, že se lidé domluví. "Věříme, že usednou k jednacímu stolu, najdou společnou řeč a Ukrajina získá své důstojné místo v Evropě," zdůraznil.

Nejde o politika či stranu

Ukrajinský exministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který žije v českém exilu, zdůrazňuje, že blížící se hlasování by mělo být pro každého voliče "otázkou svědomí". "Nejde o politika či stranu, ale o Ukrajinu, o to, zda se ji podaří sjednotit," řekl Insideru.

Pokud voliči v zahraničí přistoupí ke svému občanskému právu zodpovědně, mohou hrát významnou roli. "Podle různých údajů je v zahraničí až sedm milionů Ukrajinců. Jen zhruba 12 procent z nich je obvykle registrováno a účastní se voleb. Pokud by ale skutečně hlasovali, pak by mohli dokonce rozhodnout o nové politické síle."

Taras Kostjuk tvrdí, že dramatické události stmelují krajany.

"Majdan pro nás znamenal velmi mnoho. Lidé ty události srdcem vnímali a vědomě podnikali kroky, které podle jejich cítění měly změnit zemi. Věděli, že riskují, že mohou být zranění, že mohou zemřít. I proto nyní chtějí hlasovat. Volby vnímají jako krok ke stabilizaci."

Vlastenec a slušný člověk

Jedním z těch, kteří byli přímo v epicentru revoluce, je Dmytro Lobač. Na Majdanu byl zraněn a nyní se zotavuje v Praze. V čele státu by rád viděl "vlastence a slušného člověka". "Věřím, že na Ukrajině budou opravdu demokratické volby a že výsledkem bude skutečné vyjádření vůle Ukrajinců, bez falšování a využívání mocenských nástrojů jako v minulosti." Vybráno prý má, ale svoji volbu tají.

Rovněž šestnáctiletý Saško Kozlovskyj z Chmelnycku je přesvědčen, že volby mají smysl.

Zranění z Majdanu v Prahe - Dmytro Lobač (vpravo v modré bundě) a šestnáctiletý Saško Kozlovskyj (vlevo).
Zranění z Majdanu v Prahe - Dmytro Lobač (vpravo v modré bundě) a šestnáctiletý Saško Kozlovskyj (vlevo). | Foto: Alexandra Malachovská

"Samozřejmě jsou tyto volby důležité pro Ukrajinu. Musí být ale zvolen důstojný politik," říká mladík, který v Kyjevě přišel o nohu a do Prahy se dostal díky české vládní pomoci spolu s dalšími zraněnými lidmi. Dodává, že stávající kandidáty nechce hodnotit a svého "favorita" údajně nemá.

Volby, nebo občanská válka

Organizátor pražské výstavy Rostislav Prokopjuk je přesvědčen, že pokud lidé nepůjdou k volbám a nenajdou společnou řeč, hrozí Ukrajině občanská válka.

"Musíme být odpovědni za to, že jsme Ukrajinci. I podle toho nás bude Evropa posuzovat," vysvětluje, proč krajany v Česku svolává na benefiční akce, jimiž se snaží přispět k pomoci lidem zraněným při tragických událostech, ale zároveň je vyburcovat k občanské aktivitě.

Potřebujeme stabilní vládu, která zachrání hospodářství a udrží jej alespoň v současném stavu.

Lidé očekávají, že nový prezident ochrání zemi před rozkolem a militantními nároky sousedního Ruska.

"Žádný investor nemá zájem o zemi, která je před rizikem územního rozpadu a vojenské intervence. Moje naděje jsou spojeny hlavně s tím, aby nezbankrotovala ekonomika. Potřebujeme stabilní vládu, které zachrání hospodářství a udrží jej alespoň v současném stavu," řekl deníku Insider podnikatel Jurij Kovtanyč.

Podle něj bude záležet na tom, zda nová hlava státu sestaví právě takovou vládu a zda bude mít schopný tým, který "zvedne zemi z popela". "Pak se prezidentem může stát kterýkoli kandidát."

Strach ze zmaření voleb

Mnozí sice pochybují o tom, zda kandidáti, kteří zrovna usilují o moc, jsou tou nejlepší volbou pro Ukrajinu, ale k volbám půjdou už jen z obav o jejich zmaření.

"Vím, že lidé v zahraničí toho moc nezmůžou, ale každý hlas je dobrý," říká zakarpatský elektrikář Vasyl, který žije v Praze a na Majdan jel hned několikrát. "Možná budu hlasovat pro Oleha Ljaška. Je to nadšený bojovník se separatisty a všemi odpůrci Ukrajiny, i když zastává poněkud radikální způsoby," hovoří o nacionalisticky orientovaném politikovi.

Kandidátům, kteří jsou považováni za favority, prý nevěří. "Musíme ale volit z toho, co máme. Země potřebuje prezidenta."

Jak vše dopadne, by mělo být jasno po 25. květnu, kdy se mají předčasné volby uskutečnit. Dosavadní průzkumy jednoznačně favorizují "čokoládového krále" Petra Porošenka.

(Text původně vyšel v sesterském online deníku Insider, který jej poskytl redakci Aktuálně.cz v plném znění)

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy