Volby bez překvapení, v Srbsku vyhrál vicepremiér Vučić

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2014 15:31
Sečteno je přes 99 % hlasů. Srbská pokroková strana bude mít absolutní většinu.
Aleksandar Vučić.
Aleksandar Vučić. | Foto: Reuters

Bělehrad - Nedělní předčasné parlamentní volby v Srbsku skončily bez výrazného překvapení.

Jejich vítězem se stala Srbská pokroková strana (SNS), v parlamentu bude mít navíc přesvědčivou absolutní většinu křesel.

Vyplývá to z výsledků po sečtení více než 99 procent hlasů.

Prezident Tomislav Nikolić již potvrdil, že sestavením nové vlády hodlá pověřit předsedu vítězné strany Aleksandara Vučiće, který byl do voleb vicepremiérem.

Jednání s ostatními stranami

Vučić se již nechal slyšet, že chce hned začít s rychlými reformami k ozdravení ekonomiky. Už do poloviny července slíbil revizi důležitých zákonů upravujících například pracovněprávní vztahy, bankroty a privatizace.

Foto: Reuters

Nová vláda by podle něj měla být vytvořena nejpozději do 1. května. I když by vzhledem k drtivému vítězství mohla být jednobarevná, řekl Vučić, o jejím složení hodlá jednat s ostatními šesti stranami, které se dostaly do parlamentu.

Mluví se především o nynějším koaličním partnerovi, Srbské socialistické straně (SPS) dosavadního premiéra Ivici Dačiće.

Účast ve vládě ale není vyloučena ani pro Novou demokratickou stranu (NDS) bývalého prezidenta Borise Tadiće. Kromě toho je možné i zapojení alespoň některé ze tří menších politických stran národnostních menšin.

Debakl opozice

Podle oficiálních, byť stále ještě předběžných údajů ústřední volební komise se voleb zúčastnilo 53,12 procenta voličů.

Foto: Reuters

SNS získala 48,34 procenta hlasů, což by jí mělo v 250členné Národní skupštině zajistit 158 mandátů. SPS, která skončila na druhém místě, by měla obsadit 44 křesel, protože její koalici se dvěma menšími stranami podpořilo 13,51 procenta zúčastněných voličů.

Pro opoziční strany skončilo hlasování tragicky. Do skupštiny se z významnějších dostaly jen dvě. Úspěšnější z nich kdysi vládnoucí Demokratická strana (DS) zavražděného premiéra Zorana Djindjiće si připsala 6,04 procenta hlasů a zřejmě obsadí 19 křesel. Tadićovu NDS volilo 5,71 procenta hlasujících a bude mít o mandát méně.

Strany národnostních menšin

Kromě zmíněných čtyř stran, které se do skupštiny dostaly, budou mít v zákonodárném sboru své zástupce i tři strany národnostních menšin, pro které neplatí pětiprocentní hranice pro vstup do skupštiny.

Strana vojvodinských Maďarů (SVM) předběžně počítá se šesti mandáty, Strana demokratické akce (SDA) sandžackých Bosňáků (Muslimů) Sulejmana Ugljanina se třemi a Strana demokratického postupu (PDD) etnických Albánců se dvěma.

Mezi těmi, kdo přišli o své zástupce v parlamentu, je například i kdysi vlivná Demokratická strana Srbska (DSS). Její předseda Vojislav Koštunica byl posledním prezidentem srbsko-černohorské Jugoslávské svazové republiky a následně i srbským premiérem.

Nedělní volební triumf Srbské pokrokové strany podtrhuje i její přesvědčivé vítězství v bělehradských obecních volbách, které se konaly současně s parlamentními.

 

Právě se děje

Další zprávy