U pařížského Louvru útočil mladý Egypťan. Napadl vojáky mačetami, nyní je v kritickém stavu

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 3. 2. 2017 22:44
U pařížského muzea Louvre postřelil jeden z vojáků muže, který je napadl mačetou. Muž se pokusil dostat s podezřelými taškami do přilehlého obchodního centra, ale vojenská hlídka ho nevpustila.
Turista natočil atmosféru u Louvru krátce po útoku | Video: Reuters, TWITTER/voiceb0xx

Paříž – Francouzský voják u pařížského Louvru postřelil muže, který se pokusil napadnout mačetou hlídku poté, co nebyl vpuštěn do budovy.

Podle francouzské televize BFM TV se muž pokusil dostat se dvěma zavazadly do obchodního centra Carrousel, které se nachází pod budovou pyramidy slavného muzea.

List Le Figaro uvádí, že v době incidentu byli na místě čtyři vojáci z výsadkářské jednotky. Muže se pokusili zneškodnit, během potyčky ale útočník jednoho z nich zranil mačetou na hlavě. Kolega zraněného vojáka následně na muže pětkrát vystřelil a vážně ho zranil na břiše.

Deník Le Monde píše, že útočník měl mačety dokonce dvě.

Mluvčí francouzské policie uvedl, že muž křičel "Alláhu akbar" (Bůh je veliký). Sanitka ho převezla do nemocnice Pompidou.

Velitel pařížské policie Michel Cadot upřesnil, že zranění postřeleného je vážné. Útočník je na jednotce intenzivní péče a jeho stav je podle posledních informací kritický. Jeden ze dvou vojáků byl podle Cadota zraněn lehce na hlavě. Podle Hollandea je situace v Louvru již zcela pod kontrolou.

Útočník měl u sebe dvě zavazadla. Jejich obsah zkoumali pyrotechnici, ale nenašli žádné výbušniny. Podle pařížského generálního prokurátora Françoise Molinse nebyly přímo u něho nalezeny ani žádné doklady, jen mobilní telefon. Ten dovedl vyšetřovatele k zjištění, že si pronajal byt v pařížském osmém obvodu nedaleko třídy Champs-Elysées, kde byl nalezen jeho pas.

Policie zjistila, že jde o 29letého Egypťana s trvalým pobytem v Spojených arabských emirátech, který loni v říjnu požádal o měsíční turistické vízum ve Francii. Nakonec ho obdržel pro období od 20. ledna do 20. února. Do Paříže přiletěl z Dubaje 26. ledna. Egyptská policie informovala, že pachatelem je Abdalláh Ridá Rifáí Hamamí, narozený severovýchodně od metropole Káhiry.

Podle Molinse se útočník u kontrolního stanoviště u muzea objevil v černém tričku s potiskem znázorňujícím lebku a dvěma mačetami dlouhými 40 centimetrů. Jednoho z vojáků trefil sečnou zbraní do hlavy. Pak se vrhl na druhého, který upadl, ale stihl na pachatele vystřelit a trefit ho do břicha. To ale útočníka nezastavilo a tak voják vystřelil ještě třikrát. To už pachatel upadl na zem s těžkým zraněním.

Muzeum policisté evakuovali, v zabezpečeném prostoru uvnitř komplexu uvázlo okolo 250 lidí. Ven je pouštěli po menších skupinkách.

Celou oblast policie uzavřela. Na místo vyjeli i pyrotechnici s vycvičenými psy. Šéf francouzské policie nicméně uvedl, že v taškách, které se muž pokusil pronést do muzea, se žádné výbušniny nenašly.

Podle médií byly uvnitř dvě bomby s barvou, tuto informaci ale policisté nepotvrdili.

Policie předpokládá, že muž jednal sám. Podle agentury Reuters nicméně policisté kvůli podezřelému chování zadrželi ještě jednu další osobu.

Ve Francii stále platí výjimečný stav, který země vyhlásila po krvavých atentátech z listopadu 2015. Tehdy islamisté v Paříži zabili 130 lidí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy