Vnitro po dvou letech zamítlo prvnímu čínskému křesťanovi žádost o azyl. Nehrozí mu perzekuce, tvrdí

Jan Hejl Jan Hejl
21. 2. 2018 12:41
Pokud by ministerstvo vnitra věřícím azyl udělilo, oficiálně by tak přiznalo, že se v Číně porušují lidská práva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: shutterstock

Praha - Ministerstvo vnitra rozhodlo o azylových žádostech čínských křesťanů, kteří v Česku o ochranu před pronásledováním žádali. Prvnímu Číňanovi v mimořádně citlivém případu úřady azylovou ochranu nepřiznaly.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdila právnička z Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Hana Franková, která část čínských křesťanů zastupovala. "Přišlo první zamítavé rozhodnutí. Dalším dvěma klientům bude verdikt sdělen ještě dnes," řekla Franková.

Čínští křesťané na vyřízení žádosti v Česku čekají nezvykle dlouho - už dva roky. Pokud by ministerstvo pronásledovaným věřícím azyl udělilo, oficiálně by tak přiznalo, že se v Číně porušují lidská práva a nepanuje tam svoboda náboženství. To je s ohledem na ekonomickou i politickou spolupráci obou zemí velice citlivé téma.

Číňané, kterým úřady ochranu nepřiznají, podle advokátky Frankové napadnou rozhodnutí u krajského soudu. "Z informací, které zatím mám, ministerstvo vnitra verdikt odůvodnilo tvrzením, že dotyčný neprokázal, že mu jako členovi křesťanské církve v Číně hrozí pronásledování," vysvětlila s tím, že rozhodnutí považuje za neopodstatněné. Ministerstvo zatím své rozhodnutí nekomentovalo.

Kvůli oddalování rozhodnutí ze strany českých úřadů někteří čínští křesťané z Česka odešli. V lednu pak premiér v demisi Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně ubezpečil, že ministerstvo vnitra o osudu čínských křesťanů rozhodne ve "velmi krátkém čase".

OPU v azylovém řízení zastupuje asi třicítku čínských věřících. O jejich žádostech by úřady měly podle Hany Frankové rozhodnout v následujících týdnech.

Číňané do země přicházeli v několika vlnách od podzimu 2015 do první poloviny loňského roku. Jsou mimořádně obezřetní, protože se bojí, že komunistický režim bude perzekvovat jejich příbuzné, kteří v zemi zůstali.

S jednou čínskou křesťankou na konci roku deník Aktuálně.cz hovořil. Třiadvacetiletá Emílie (její skutečné jméno redakce zná, ale na její přání ho nezveřejňuje) se svěřila, že jí čínský totalitní režim zavřel oba rodiče. 

"Situace byla nesnesitelná, přesto odejít od rodiny pro mě bylo hodně složité. Nepředstavitelné rozhodování," popsala Emílie vypjaté chvíle před nuceným odchodem z Číny.

Komunistický režim Číny křesťany dlouhodobě pronásleduje, v posledních letech po nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga se navíc represe vůči "nepřátelům lidu" zintenzivňují. V Číně sice oficiálně funguje katolická církev, dohlíží na ni však tajná policie.

"Komunistická strana křesťany vnímá jako konkurenční ideologii a vidí v nich ohrožení svého mocenského monopolu," uvedla dříve sinoložka Olga Lomová s tím, že křesťanství je v Číně stále populárnější mezi intelektuály i chudými vesničany.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy