Režim jako Antikrist. Církev čínských křesťanů bojuje proti komunistům, říká sinoložka

Jan Hejl Jan Hejl
14. 12. 2017 15:10
Jako silně protikomunistickou popisuje Církev všemohoucího Boha sinoložka Jitka Černošová. Jejími členy je i několik čínských křesťanů, kteří v Česku požádali o azyl. Jejich případ, na který dříve upozornil deník Aktuálně.cz, je mimořádně citlivý, a pokud by jim úřady ochranu udělily, oficiálně by konstatovaly, že se v Číně porušují lidská práva. "Církev komunistickou stranu ve svém učení nazývá Velkým rudým drakem a Antikristem," vysvětluje Černošová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a projektu Sinopsis s tím, že společenství vykazuje některé sektářské rysy.
Čínští křesťané (ilustrační foto).
Čínští křesťané (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Církev všemohoucího Boha, jejímiž členy jsou i někteří ze zhruba sedmi desítek čínských křesťanů žádajících o azyl v Česku, spojuje čínský režim s násilnostmi, třeba vraždou ve městě Čao-jüan z roku 2014. Nakolik jsou tyto informace pravdivé nebo naopak záměrně vytvořené propagandou tamní komunistické strany?

To se samozřejmě jistě neví. Zdůrazňování této tragédie by dílem propagandy mohlo být. Není ale způsob, jak to zjistit, neboť se jedná o organizaci fungující v utajení. Členové dodržují přísná pravidla konspirace i před členy vlastní rodiny.

Jak lze církev charakterizovat?

Je silně protikomunistická, což ji odlišuje od jiných neoficiálních církví. Komunistickou stranu ve svém učení nazývá Velkým rudým drakem a Antikristem. Naprosté zničení draka je jedním z hlavních cílů, které si církev vytyčila. Perzekuce ze strany úřadů je proto v tomto případě obzvlášť silná. Nicméně církev má svá divoká specifika a vykazuje sektářské rysy.

Jaké?

Například odchody od rodin kvůli církevní komunitě, prodej sekundární náboženské literatury za účelem zisku, schopnost pohlcovat drobné podzemní křesťanské skupiny nebo hrozby v případě, že chce člen církev opustit, a podobně.

Co je v Evropě o Církvi všemohoucího Boha známo? Je běžné, že její členové prchají do Evropy?

Materiálů o této církvi je v Evropě mnoho. Pokud se snaží prchnout z Čínské lidové republiky, chtějí pochopitelně do některé křesťanské země, kde předpokládají, že budou moci normálně praktikovat své náboženství bez ohrožení na životě.

"Počínštit" náboženství

Zesiluje v obecné rovině pronásledování křesťanů po nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga k moci v roce 2013?

Jako celá situace lidských práv i perzekuce křesťanů se za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga zhoršuje. Si například explicitně řekl, že je třeba se rezolutně bránit zahraniční infiltraci skrze náboženství a že náboženství v Číně se musejí počínštit. Nevládní organizace Freedom House to přímo uvádí ve své výroční zprávě, kde rovněž hovoří o represích zintenzivňujících se v posledních několika letech.

Jakých křesťanů se tyto perzekuce týkají?

Především těch mimo oficiálně uznané církevní struktury - z odhadovaných asi 80 milionů čínských křesťanů je těchto neschválených většina. Stojí mimo zákon a pro režim je tak velice snadné po nich jít. Ale ani oficiálně povolené církve nemají za prezidenta Siho nic zaručeno: konkrétním případem postihu těchto legálních organizací byly třeba násilné demolice více než dvaceti kostelů nebo shození křížů z kostelů v provincii Če-Ťiang.

Jakým způsobem čínské úřady křesťany pronásledují?

Mnoho křesťanů je zatýkáno či vězněno. Jsou jim zabavovány knihy a podobně. Stejně tak jsou terčem jejich případní advokáti. Šikana v každodenním životě spočívá třeba v tom, že vám coby křesťanovi oficiální místa znemožní provozovat živobytí. Samozřejmostí je sledování, registrace za účelem kontroly a tak dále.

 

Právě se děje

Další zprávy