Nekonečné rozhodování o azylu křesťanů z Číny. Dva kvůli nejistotě odešli, právníci zvažují žalobu

Jan Hejl Jan Hejl
28. 5. 2017 6:41
Ministerstvo vnitra ani po 15 měsících nerozhodlo o tom, zda udělí azyl desítkám pronásledovaných čínských křesťanů. Ti do Česka přišli v několika vlnách od začátku loňského roku. Dva z nich ze země odešli a azylovou žádost stáhli, špatně psychicky snášeli nejistotu a neúměrně dlouhé čekání na mimořádně citlivý verdikt. Pokud by úřady azyl křesťanům přiznaly, Česko by oficiálně konstatovalo, že se v Číně porušují lidská práva. Další Číňané si už našli práci a bydlení mimo zařízení pro migranty. Pracují ve výrobě za minimální mzdu a jsou soběstační. Pokud by ministerstvo verdikt o azylu dál odkládalo, právníci pošlou podnět na průtahy v řízení. Ve hře je i žaloba na nečinnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Na začátku loňského roku uprchly do Česka desítky pronásledovaných čínských křesťanů a požádaly o azyl. Verdiktu ministerstva vnitra, které žádosti o mezinárodní ochranu posuzuje, se ale ani po 15 měsících od příchodu nedočkaly.

Úřady mimořádně citlivé rozhodnutí opakovaně odkládají. Pokud by azyl křesťanům udělily, Česko by oficiálně konstatovalo, že se v Číně porušují lidská práva, což je s ohledem na politické sbližování obou států velmi choulostivé.

Více než roční čekání se nyní rozhodli ukončit dva Číňani a azylovou žádost stáhli zpět. V Česku kvůli nekončícímu posuzování už dál zůstávat nechtějí. "Psychicky na tom nebyli dobře, podepsalo se na nich dlouhé otálení úřadů," vysvětluje advokátka Hana Franková z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která křesťany z Číny zastupuje. "Nejistotu špatně snášejí i zbývající klienti," doplňuje.

Co se se dvěma čínskými křesťany po stažení žádosti o azyl děje dál, právnička neví. Nejpravděpodobnější je, že z Česka odcestovali do jiného státu, kde o ochranu zažádali znovu. Jejich návrat do Číny je totiž prakticky vyloučený. "Ve své zemi se bojí pronásledování a perzekucí," říká Franková.

Číňané se podle advokátů už mohli seznámit se svými spisy, což je jedna z posledních fází azylového řízení. Někteří z nich dodali připomínky a odbor azylové a migrační politiky ministerstva se s nimi nyní vypořádává.

Pracují za minimální mzdu ve výrobě

Pokud by úřad s verdiktem o azylu otálel déle než do konce května, advokáti pošlou podnět na průtahy v řízení. Ten se adresuje ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, který o něm rozhoduje. "Kdyby s výnosem ministra nebyli klienti spokojení, přistoupili bychom k žalobě na nečinnost, již by řešil soud," upozorňuje Franková.

Další Číňany zastupuje ostravská právnička Marie Ludvová. Ani v jejich případě ministerstvo o azylu zatím nerozhodlo. "Spěje to do závěrečné fáze. Na verdikt úřadů stále čekáme," říká Ludvová. Někteří křesťané si podle ní už našli práci a bydlení mimo zařízení pro migranty. "Pracují ve výrobě za minimální mzdu, přesto jsou vděční, že pracovat mohou," podotýká. V Česku je žadatelům o azyl povoleno legálně pracovat až po uplynutí dvanáctiměsíční lhůty od podání žádosti.

Ministerstvo vnitra případ od počátku nekomentuje. "Nikdy se nevyjadřujeme k individuálním případům v řízení o mezinárodní ochraně. Ostatně ani nemůžeme s ohledem na Ženevskou úmluvu," uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá.

Čínští křesťané do Česka přicházeli v několika vlnách během první poloviny loňského roku. Jsou mimořádně obezřetní, protože se bojí, že komunistický režim bude perzekvovat jejich příbuzné, kteří v zemi zůstali. S novináři proto přímo nehovoří.

Na to, že v Česku rozhodnutí o mezinárodní ochraně trvají v porovnání s okolními státy daleko déle, běžně i více než rok, si opakovaně stěžují neziskové organizace. A to se zdejší úřady rozhodně nemusí vyrovnávat s přílivem žadatelů o azyl. Pro srovnání: v roce 2015, kdy se ostatní evropské země potýkaly s obrovským počtem uprchlíků, požádalo o český azyl jen 1525 cizinců. Například Německo se muselo před dvěma lety vypořádat až s milionem příchozích běženců.

Komunistický režim Číny křesťany dlouhodobě pronásleduje, v posledních letech po nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga se navíc represe vůči "nepřátelům lidu" zintenzivňují. V Číně sice oficiálně funguje katolická církev, dohlíží na ni však tajná policie.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy