Agenti mezi křesťany? Proč vláda stále váhá, co dělat v ostře sledovaném česko-čínském případu

Ondřej Kundra
Aktualizováno 25. 9. 2017 11:00
Několik desítek čínských křesťanů, kteří před časem v obavě o své bezpečí utekli z Číny, ani po dvou letech neví, zda v Česku dostanou azyl, či nikoli. Ministerstvo vnitra tento průběh zdůvodňuje správní řízením. Avšak u některých už vypršely lhůty pro rozhodnutí. Týdeník Respekt zjistil, že možnou příčinou průtahů může být obava z infiltrace zástupců čínských tajných služeb. Případ je navíc politicky velmi citlivý. Kdyby Praha azyl udělila, oficiálně by tím Čínu označila za zemi, kde dochází k porušování lidských práv. A Čína by mohla reagovat vypovězením některých plánovaných byznysových kontraktů. Nebo neuzavíráním nových.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Několik desítek čínských křesťanů, kteří před časem v obavě o své bezpečí utekli z Číny, ani po dvou letech neví, zda v Česku dostanou azyl, či nikoli. Ministerstvo vnitra své rozhodnutí neustále odsouvá, aniž by bylo jasné proč. 

Čtěte v novém čísle Respektu

obálka
  • Hlavní komentář: Mladí rozhodnou volby, tedy pokud se odhodlají jít hlasovat
  • Agenda: Jak si Česko stojí v čerpání evropských dotací
  • O kom se mluví: Režisérka Marie Dvořáková, která okouzlila Hollywood
  • The Economist: Labouristé a Jeremy Corbyn na cestě do vlády
  • Kontext: Reportáž z boje o nejcennější evropský prales
  • Rozhovor: S politologem a autorem biografie o Angele Merkel Matthewem Qvortrupem
  • Kultura: Proč může být dobře, že nová série Twin Peaks nedala divákům skoro nic z toho, na co se těšili. 
  • Civilizace: Když počítače malují a skládají básně 

Navenek rezort vnitra argumentuje, že případy se řeší ve správním řízení, to ale nevysvětluje, proč to trvá tak dlouho. U některých totiž už vypršely lhůty pro rozhodnutí. Podle informací Respektu z bezpečnostní komunity může být důvodem průtahů obava, že do skupiny se mohli infiltrovat zástupci čínských tajných služeb, kteří by se chtěli pod legendou čínských křesťanů dostat na české území a zde pod krytím nerušeně operovat. 

České bezpečnostní složky se touhle variantou - rizikovostí některých osob ve skupině - údajně zabývají, proto dosud nepadl verdikt ohledně azylu. Může to však zároveň být zástupný argument, proč křesťany nepřijmout. Případ je politicky velmi citlivý, zvlášť poté, co před časem vláda a prezident změnili politiku vůči říši středu ve více vstřícnou a zaměřenou především na byznys.

Kdyby Praha azyl udělila, oficiálně by tím Čínu označila za zemi, kde dochází k porušování lidských práv. A Čína by mohla reagovat vypovězením některých plánovaných byznysových kontraktů. Nebo neuzavíráním nových. "Vylučuji, že by mezi mými klienty byl někdo bezpečnostně rizikový," říká právní zástupkyně několika křesťanů Ludvová.

"Kdyby někdo takový byl, česká strana to již mohla dávno zjistit." Ludvová nedávno k ministerstvu vnitra podala podnět proti nečinnosti. Jestliže úřad nerozhodne do měsíce, připravuje žalobu k soudu. Komunistický režim v Číně své křesťany pronásleduje dlouhodobě. Po nástupu současného prezidenta Si Ťin-pchinga represe vůči "nepřátelům lidu", jak režim křesťany nálepkuje, ještě přitvrdily.

V Číně sice oficiálně funguje katolická církev, dohlíží na ni však tajná policie. Někteří z křesťanů, kteří jsou v Česku, byli podle svého tvrzení nelegálně zatýkáni nebo šikanováni v zaměstnání či ve školách.

Server Aktuálně.cz nedávno napsal, že na jejich podporu vystoupilo sto třicet českých osobností. Adresovali dopis premiérovi, v němž mu vysvětlují, jak snadné je ověřit si, že Čína jako ateistický stát pronásleduje náboženství a náboženská hnutí včetně křesťanství. Ministerstvo vnitra zřejmě bude v některých případech tvrdit, že dotyční nebyli dostatečně perzekvováni, což jeho úředníci neformálně již nyní naznačují. Křesťané tomu budou oponovat, lze tedy čekat složitou právní bitvu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy