"Panenka" se postaví vojenské juntě. Oblíbená thajská princezna jde do voleb

ČTK Jana Václavíková ČTK, Jana Václavíková
Aktualizováno 8. 2. 2019 16:54
Poprvé za 86 let fungování konstituční monarchie Thajci zažijí, že člen královské rodiny bude usilovat o politickou funkci. Bývalá princezna Ubolratana Radžakanjaová v pátek přijala kandidaturu za stranu svrženého premiéra Tchaksina Šinavatrova, který se po vojenském puči ukrývá v exilu. Jeho strůjcům se nyní princezna postaví a pokusí se stát premiérkou. Její mladší bratr, thajský král, ale její krok kritizuje.
Bývalá thajská princezna a kandidátka na premiérku Ubolratana Radžakanjaová.
Bývalá thajská princezna a kandidátka na premiérku Ubolratana Radžakanjaová. | Foto: ČTK

Sedmašedesátiletá Ubolratana Radžakanjaová žila více než čtvrtstoletí mimo Thajsko. Vystudovala na zahraničních univerzitách a přijala anglické jméno. Přesto se těší velké oblibě mezi domácími obyvateli, kteří se na volby dívají jako na možnost obnovit v zemi demokracii.

"Byl jsem z politiky velice dlouho znuděný, ale díky princezně se opět těším na volby," uvedl podle agentury Reuters jeden z fanoušků Radžakanjaové na diskuzním fóru na internetu.

Za favorita hlasování byl doposud označován šéf vládnoucí junty Čan-Oča, a to i vzhledem ke změnám ústavy a volebních zákonů, které jeho vláda zavedla s cílem zkomplikovat politickým stranám stojícím v opozici k armádě získání premiérského úřadu. Kandidatura princezny Ubolratany za populistickou stranu, která je frakcí Strany Thajců založené expremiérem Šinavatrou, ale šance Šinavatrových přívrženců výrazně zvyšuje.

Radžakanjaová se narodila jako prvorozená dcera krále Pchúmipchona Adunjadéta, nejdéle vládnoucího panovníka Thajska, které zemřel v roce 2016. Spolu s ním se "Panenka", jak jí doma podle singapurské televize Channel NewsAsia říkali, koncem šedesátých let zúčastnila soutěže v plachtění na Hrách jihovýchodní Asie. Královská dvojice si ze závodu odnesla zlatou medaili.

Později se vydala studovat do zámoří, kde získala titul z matematiky a biochemie na americkém Massachusettském technologickém institutu (MIT). Ve studiu veřejného zdraví pokračovala na Kalifornské univerzitě.

Ve škole se seznámila i se svým budoucím manželem, Peterem Jensenem. Kvůli sňatku s ním se však musela vzdát titulu "Její královská výsost". Místo něj přijala anglické jméno Julie Jensenová a přestěhovala se do Spojených států.  

Do Thajska se vrátila tři roky po rozvodu v roce 2001 a začala novou kariéru ve filmovém průmyslu. Bývalá princezna získala role ve třech filmech a k dalšímu napsala scénář.

Naplno se začala věnovat i královským povinnostem, přestože nikdy oficiálně nezískala zpátky svůj královský titul. Bývalá princezna se zaměřila na problematiku drog a jejich nadužívání dospívajícími. Místní televize uváděla její talkshow, kde Radžakanjaová radila teenagerům, jak se drogám vyhnout.

Podle oficiálního prohlášení k její kandidatuře byl právě tento pořad impulzem, aby se začala věnovat politice.

Kdo by šel proti princezně?

Pro analytiky je nyní těžké předpovídat možný výsledek voleb, které se konají 24. března. Armáda v čele země byla vnímána jako instituce, která je k monarchii nejloajálnější, zatímco stranu svrženého premiéra, za kterou princezna kandiduje, monarchisté označovali spíše za nepřátelskou vůči královské rodině.

"Předchozí dohady a scénáře musí být přehodnoceny," uvedl politický analytik Thitinan Pongsudhirak pro agenturu Reuters. "Pokud to dopadne dobře, nastane proces smíření a spojení. Pokud to dobře nedopadne, bude to znamenat […] ještě větší riziko pro budoucnost thajské politiky," vysvětluje Thitinan.

Princeznina kandidatura se však neobejde bez kontroverze, a to kvůli thajskému zákonu o urážce krále. Ten trestá všechny, kdo jakkoliv veřejně poškozují krále.

Ačkoliv se zákon na Radžakanjaovou bez oficiálního titulu nevztahuje, Paul Chambers, vyučující na jedné z thajských univerzit, se domnívá, že její vyzyvatelé budou v těžké pozici. "Kdo by se opovážil jít do kampaně proti sestře krále?" uvedl Chambers pro britský list The Guardian.

Podle něj je bývalá princezna hrozbou především pro premiéra Prajutche Čan-Oču. "Pro Thajce má více legitimity, než kolik má vůdce převratu," poukazuje expert.

Za porušení zákona o urážce krále končí ve vězení i takoví lidé, co urazili královského psa, lajkovali upravené fotografie krále na sociálních sítích nebo kteří zde publikovali urážlivé komentáře.

Junta vrací úder

Vládnoucí vojenská Lidová reformní strana už teď vrací úder. Volební komisi kvůli kandidatuře bývalé princezny nahlásila její potenciální střet zájmů, hrozící využívání královského postavení a porušení zákonů. Komise má do příštího pátku čas na to, aby prověřila, zda smí Radžakanjaová skutečně kandidovat.

Thajský král Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun, který v prosinci 2016 formálně převzal trůn po svém zesnulém otci Pchúmipchonu Adundétovi, však označil sestřino rozhodnutí kandidovat na premiérku za "nevhodné" a neústavní. Podle agentury Reuters tím 66letý monarcha patrně pohřbil její kandidaturu, protože nesouhlas krále pravděpodobně povede k tomu, že ji volební komise diskvalifikuje.

"Zapojení vysoce postaveného člena královské rodiny do politiky, a to jakýmkoli způsobem, je krokem, který je v rozporu s tradicemi, zvyky a kulturou země. Proto je pokládáno za krajně nevhodné," uvedl král v prohlášení.

"Je inteligentní a vhodnou kandidátkou. Věřím, že nebude žádný legální problém v její kandidatuře, ale musíme počkat, než ji potvrdí volební komise," tvrdí nicméně Preechapol Pongpanich, předseda strany, za kterou bývalá princezna kandiduje.

Video: Thajský král byl zpopelněn ve zlatém krematoriu. Podívejte se na smuteční průvod

Thajský král byl zpopelněn ve zlatém krematoriu. Podívejte se na smuteční průvod | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy