Thajští generálové přitvrzují. Muži hrozí 32 roků vězení za olajkování příspěvku o králi

Martin Novák Martin Novák
20. 12. 2015 15:09
Thajsko vždy přísně trestalo urážky i kritiku krále, ale tento rok výrazně zpřísnilo tresty. Souzen je dokonce muž za urážku králova psa. Podle opozičních aktivistů se vojenská vláda, která převzala moc loni na jaře, snaží zastrašit všechny odpůrce.
Oslavy králových 88.narozenin
Oslavy králových 88.narozenin | Foto: Reuters

BangkokThajská justice přitvrzuje vůči všem, kdo na internetu kritizují nebo šíří kritiku krále a monarchie.

Sedmadvacetiletého Thanakorna Sirijabúna zatkla policie poté, co na Facebooku olajkoval upravené fotografie, údajně dehonestující krále Pchúmipchona Adundéta. Zároveň sdílel grafiku o korupci v Thajsku.

Je obviněn z pobuřování a porušení zákona o počítačové kriminalitě. Podle thajských médií mu hrozí až dvaatřicet let vězení.

Během uplynulého půl roku jde o několikátý případ zatčení kvůli urážce krále. Dva lidé, obvinění letos ze stejného zločinu, ve vazbě za nejasných okolností zemřeli.

V srpnu poslal soudce na třicet let do vězení osmačtyřicetiletého muže, který na internetu zveřejňoval fotografie monarchy. Podle rozsudku krále zesměšňovaly.

Thajsko vždy přísně trestalo urážky i kritiku krále, ale tento rok výrazně zpřísnilo tresty. Souzen je dokonce muž za urážku panovníkova psa.

Podle opozičních aktivistů se vojenská vláda, která převzala moc loni na jaře, snaží zastrašit všechny odpůrce.

Nynější zákony umožňují velmi volný výklad ústavního článku 44, který umožňuje zatknout a obvinit každého, kdo je hrozbou pro národní bezpečnost. Policie a armáda mají také právo zatknout kohokoliv na sedm dní bez udání důvodu.

Armáda slíbila referendum o nové ústavě a nové parlamentní volby, obojí však odložila na neurčito.

Králi Pchúmipchonu Adundétovi je už osmaosmdesát let a je služebně nejstarší hlavou státu na světě. Vládne od roku 1946, od vraždy svého staršího bratra. Viník zločinu nebyl nikdy vypátrán.

Adundét má zdravotní problémy a letos byl několik měsíců hospitalizován. Na veřejnosti se objevuje zřídka.

Armáda důsledně střeží, aby zákony, zapovídající jeho kritiku, dodržovali i cizinci. Například kniha amerického autora Paula Handleye Král se nikdy nesměje, která popisuje monarchův podíl na několika krvavých vojenských převratech, je v Thajsku zakázána.

Letos vyšlo v zemi vydání novin New York Times s několika bílými místy. Cenzura nepovolila vytisknout články o trestech za urážku krále a o špatné ekonomické situaci země pod vládou generálů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy