Thajští generálové přitvrzují. Muži hrozí 32 roků vězení za olajkování příspěvku o králi

Martin Novák Martin Novák
20. 12. 2015 15:09
Thajsko vždy přísně trestalo urážky i kritiku krále, ale tento rok výrazně zpřísnilo tresty. Souzen je dokonce muž za urážku králova psa. Podle opozičních aktivistů se vojenská vláda, která převzala moc loni na jaře, snaží zastrašit všechny odpůrce.
Oslavy králových 88.narozenin
Oslavy králových 88.narozenin | Foto: Reuters

BangkokThajská justice přitvrzuje vůči všem, kdo na internetu kritizují nebo šíří kritiku krále a monarchie.

Sedmadvacetiletého Thanakorna Sirijabúna zatkla policie poté, co na Facebooku olajkoval upravené fotografie, údajně dehonestující krále Pchúmipchona Adundéta. Zároveň sdílel grafiku o korupci v Thajsku.

Je obviněn z pobuřování a porušení zákona o počítačové kriminalitě. Podle thajských médií mu hrozí až dvaatřicet let vězení.

Během uplynulého půl roku jde o několikátý případ zatčení kvůli urážce krále. Dva lidé, obvinění letos ze stejného zločinu, ve vazbě za nejasných okolností zemřeli.

V srpnu poslal soudce na třicet let do vězení osmačtyřicetiletého muže, který na internetu zveřejňoval fotografie monarchy. Podle rozsudku krále zesměšňovaly.

Thajsko vždy přísně trestalo urážky i kritiku krále, ale tento rok výrazně zpřísnilo tresty. Souzen je dokonce muž za urážku panovníkova psa.

Podle opozičních aktivistů se vojenská vláda, která převzala moc loni na jaře, snaží zastrašit všechny odpůrce.

Nynější zákony umožňují velmi volný výklad ústavního článku 44, který umožňuje zatknout a obvinit každého, kdo je hrozbou pro národní bezpečnost. Policie a armáda mají také právo zatknout kohokoliv na sedm dní bez udání důvodu.

Armáda slíbila referendum o nové ústavě a nové parlamentní volby, obojí však odložila na neurčito.

Králi Pchúmipchonu Adundétovi je už osmaosmdesát let a je služebně nejstarší hlavou státu na světě. Vládne od roku 1946, od vraždy svého staršího bratra. Viník zločinu nebyl nikdy vypátrán.

Adundét má zdravotní problémy a letos byl několik měsíců hospitalizován. Na veřejnosti se objevuje zřídka.

Armáda důsledně střeží, aby zákony, zapovídající jeho kritiku, dodržovali i cizinci. Například kniha amerického autora Paula Handleye Král se nikdy nesměje, která popisuje monarchův podíl na několika krvavých vojenských převratech, je v Thajsku zakázána.

Letos vyšlo v zemi vydání novin New York Times s několika bílými místy. Cenzura nepovolila vytisknout články o trestech za urážku krále a o špatné ekonomické situaci země pod vládou generálů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud v úterý potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy