Nový emír šajch Saad Abdalláh Al-Sálim Al-Sabah nastoupil do úřadu 15. ledna po smrti svého předchůdce Džábira Al-Ahmada Al-Sabaha. Šestasedmdesátiletý vládce ovšem od roku 2000 trpí zdravotními problémy a zemi už několik let ve skutečnosti řídí premiér Sabah Ahmad Al-Sabah.
V případě, že by zákonodárci emíra odvolali, jeho nástupcem by se nejspíš stal premiér Sabah.
Emír Saad Al-Sabah dnes v reakci na žádost vlády požádal parlament, aby přeložil jeho inauguraci na dnešek. Zákonodárci však jeho žádost odmítli. Původně měl skládat přísahu zítra.
Zákon sesazení umožňuje
Vláda se rozhodla využít zákona o nástupnictví z roku 1964, který umožňuje parlamentu sesadit emíra z trůnu kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.
Aby toho bylo dosaženo, musí pro sesazení hlasovat dvě třetiny z 65 členů parlamentu včetně 16 členů vlády, kteří mají právo hlasovat v jednokomorovém Národním shromáždění.
Kuvajt je konstituční monarchie, tedy stát s voleným parlamentem. Leží u Perského zálivu a patří mezi významné arabské spojence Západu. V roce 1990 vedl tehdejší irácký prezident Saddám Husajn invazi do Kuvajtu, který irácké jednotky okupovaly sedm měsíců. Spojenci pod vedením USA vytlačily irácké vojáky z Kuvajtu v roce 1991.
Volební právo pro ženy
USA kuvajtskou vládu stejně jako vlády dalších arabských států vyzývají k politickým reformám, které zajistí lidem více svobod a omezí islámský extremismus. Loni v květnu kuvajtský parlament schválil dodatek volebního zákona zakotvující plné volební právo pro ženy od roku 2007. Jedinou další konstituční monarchií je mezi arabskými státy u Perského zálivu Bahrajn.
Kuvajt disponuje deseti procenty světových zásob ropy a díky ní patří k nejbohatším zemím světa. V zemi žije odhadem 2,5 milionu lidí, ale Kuvajťané tvoří jen necelý milion obyvatel. Zbytek představují zahraniční zaměstnanci, kteří vykonávají většinu prací, jež nechtějí dělat Kuvajťané.