Berlín/Bratislava/Varšava/Vídeň - Nejméně pět lidských životů a značné materiální škody má na svědomí silná bouře provázená prudkým větrem, která od noci na neděli sužovala země centrální Evropy. Po dvou obětech si živel vyžádal v Polsku, Česku i v Německu.
Způsobil také problémy v dopravě, přičemž výrazně ochromil zejména vlakovou dopravu v severních a středních oblastech Německa, provoz na dálkových spojích se tam má obnovit až v pondělí.
V Polsku bouře zasáhla především sever a západ země. Jedna smrtelná nehoda se stala v Západo-Pomořanském vojvodství na severozápadě a druhá v Opolském vojvodství, které leží u hranic s Českou republikou. Vítr v zemi někde dosahoval v nárazech kolem sta kilometrů v hodině, nejsilnější byl ale vichr na Sněžce, kde bylo podle televize TVN24 naměřeno až 180 kilometrů v hodině.
Nejhůře byla postižena vojvodství Velkopolské, Pomořanské, Dolnoslezské, Západo-Pomořanské a Lubušské. Celkem vyjížděli v těchto oblastech hasiči od soboty ve více než tisíci případech. Šlo zejména o popadané stromy, které blokovaly provoz na silnici a železnici. Poškozeno bylo také vedení elektrického proudu. V oblasti Poznaně, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti až 104 kilometrů v hodině, zůstalo na 40 000 domácností bez elektřiny.
V Německu si bouře vyžádala dva lidské životy. U severomořského zálivu Jadebusen se utopil 63letý muž. Druhou obětí je žena, která v nemocnici podlehla zraněním, jež utrpěla, když se s ní a se dvěma muži převrhl motorový člun. Jeden z mužů je nezvěstný, zatímco druhý leží rovněž v nemocnici s těžkým poraněním.
Vážné problémy v této zemi větrný živel napáchal zejména v železniční dopravě. V sedmi spolkových zemích se vlaky zastavily téměř úplně a společnost Deutsche Bahn oznámila, že kvůli značným škodám zůstanou zastavené až do pondělního rána dálkové spoje na hlavních trasách. Podle agentur DPA se to týká spojů z Berlína do Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem, Lipska a Drážďan, spojení z Hannoveru do Brém a Dortmundu a rovněž spojů mezi Dortmundem a Hamburkem.
Vítr na některých místech Německa dosahoval rychlosti až 140 kilometrů v hodině. Jeho rekordní sílu, 176 kilometrů v hodině, naměřili na Fichtelbergu, nejvyšší hoře německé části Krušných hor.
Řádění větru nezůstal vedle dalších německých měst ušetřen ani Berlín. Hasiči tam vyhlásili výjimečný stav, když jen v noci na dnešek museli vyjet asi ve stovce případech. Bouře v metropoli lámala stromy, na dvou místech spadlo lešení. Dva příměstské vlaky v oblasti Berlína zasáhly stromy, nikdo ale naštěstí nebyl zraněn.
Silná bouře komplikovala dopoledne na silnicích a železnicích také v Rakousku, omezen byl i provoz na letišti v Salcburku. Z bezpečnostních důvodů bylo na několik hodin uzavřeno hlavní nádraží ve Vídni, protože vítr v jeho blízkosti poškodil budovu ve výstavbě. Osobní doprava byla dočasně přesměrovaná na vídeňské nádraží Meidling.
Prudký vítr zasáhl rovněž Slovensko, kde podobně jako v okolních zemích způsobil problémy v dopravě. V některých slovenských okresech platí nejvyšší výstraha před větrem. Meteorologové upozornili na velmi vysoké nebezpečí ohrožení lidských životů a vzniku velkých škod. Hasiči museli zasahovat například kvůli popadaným stromům na silnicích, hlášeny jsou rovněž škody na budovách. V Bratislavě jsou z bezpečnostních důvodů uzavřeny hřbitovy.
V obydlených oblastech Slovenska dosahuje vítr rychlosti 60 až 90 kilometrů v hodině, ojediněle i nad 100 kilometrů v hodině. Nejvyšší rychlosti, v nárazech místy až 180 kilometrů v hodině, by měl vítr podle meteorologů dosáhnout na horách v okresech Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno a Tvrdošín.
Vichřice se podle serveru sme.sk nevyhnula ani sousednímu Maďarsku, kde vítr lámal větve, vyvracel stromy a poškozoval střechy. Na jezeře Balaton byl v důsledku silného vlnobití přerušen provoz lodních přívozů. Řada vlakových spojů nabrala zpoždění kvůli spadlým větvím a stromům a poškozenému elektrickému vedení. V okolí města Siófok na břehu Balatonu naměřili rychlost větru až 135 kilometrů v hodině.