reklama
 
 

Nedělní vichřice Herwart byla nejničivější za 10 let, živel má třetí oběť

Aktualizováno 31. 10. 2017 0:00
Pád lešení v blízkosti pražského náměstí Bratří Synků | Video: Policie ČR |  00:17
reklama
Česko v neděli zasáhl extrémně silný vítr. Vyvracel stromy do silnic i na koleje, trhal střechy. Celkem si vichřice Herwart vyžádala v Česku tři lidské životy.

Nedělní vichřice Herwart byla nejničivější za 10 let, živel má třetí oběť

reklama
0:00
 

Vážení čtenáři, ukončujeme naši online reportáž. Další informace přineseme v našem zpravodajství.

21:46
 

Kolem 21:00 nejezdily vlaky ještě na pěti tratích. Mezi Kutnou Horou a Světlou nad Sázavou by měl být provoz obnoven kolem půlnoci, na dalších čtyřech tratích během úterka, informovala mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Ještě po celé úterý nemají podle aktuálního výhledu jezdit vlaky mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. V poledne se čeká zprovoznění tratí Tábor - Bechyně a Františkovy Lázně - Hazlov. Na jihočeský úsek z Borovan do Českých Velenic se mají vlaky vrátit v úterý po 10:00. V úsecích, kde je provoz zastaven, vlaky nahradily autobusy. Podrobné informace o provozu lidé najdou na webu Českých drah.

19:50
 

V Libereckém kraji se situace uklidnila, odstraňování následků ale bude pokračovat i v dalších dnech. V kraji nadále platí kalamitní stav, který v neděli energetici vyhlásili pro Liberecký a dalších sedm krajů. V kraji zůstávají bez proudu tisíce domácností, problémy jsou hlavně na Českolipsku. Řeky se vrátily do normálu a podařilo se obnovit provoz na všech železničních tratích. Vlaky začaly večer po 32 hodinách jezdit i po celé trati z Bakova nad Jizerou do Doks. Některé silnice hlavně v horských oblastech ale zůstávají neprůjezdné.

18:54
 

Na většině čerpacích stanic, které vyřadila nedělní bouře, by už měl být provoz obnoven.  která se v neděli prohnala Českem, vyřadila z provozu také desítky čerpacích stanic. Řada čerpacích stanic byla kvůli výpadku proudu mimo provoz například na nejfrekventovanější tuzemské dálnici D1.

18:27
 

V Osečku na Nymbursku způsobila nedělní vichřice značné škody v místní sklárně. Silný vítr utrhl a sroloval střechu, výroba však nemusela být přerušena. Původní hrubý odhad škody byl nad tři miliony korun, je ale možné, že konečné číslo bude úplně jiné, řekl majitel Alfonz Kasák. "Srolovala se střecha, byla to rána, jako když praskají trubky. To jsem v životě nezažil," uvedl. Trosky střechy podle něj dopadly na příjezdovou cestu k továrně.

Zabezpečit poškozenou budovu není jednoduché. "Nemůžeme sehnat někoho, kdo by to přikryl a zabezpečil, aby to nepokračovalo dál. Začínají mokvat zdi, prší tam," uvedl Kasák. Na výrobu firmy s 20 zaměstnanci ale podle něj událost neměla vliv, práce nemusely být přerušeny a sklárna funguje dál.

18:03
 

V Domě s pečovatelskou službou v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku nainstalovala radnice plynové bomby a vařiče, a zajišťuje tak obyvatelům domova teplé nápoje a polévky. "Teplota v objektu je zatím dobrá, pokud by měl výpadek proudu trvat i dnes v noci, jsme domluveni s hasiči na zajištění náhradního zdroje," řekl starosta Martin Kamarád.

18:02
 

Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům stále neprůjezdné některé železniční tratě. Podle webu Českých drah je na území Vysočiny stále neprůjezdná například trať 225 mezi Jihlavou a Veselím nad Lužnicí a Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. Náhradní dopravu zajišťují autobusy. Popadané stromy leží také na kolejích v úseku Kolín - Havlíčkův Brod. Na odstranění stromů a opravě tratě pracuje Správa železniční dopravní cesty.

18:01
 

Na Havlíčkobrodsku eviduje společnost ČEZ dnes večer stále 20 poruch na vedení vysokého napětí. Kalamitní stav tam stále trvá. Nejpostiženější je okolí Havlíčkova Brodu a Přibyslavi. Bez elektrické energie jsou tam stovky odběratelů. Na opravách poruch se bude pracovat i v noci.

17:58
 

V Jihočeském kraji nadále leží na některých železničních tratích stromy a omezují dopravu. Vlaky tak od neděle stále nejezdí mezi Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi, Rybníkem a Lipnem a mezi Bechyní a Táborem.

V kraji zůstane do úterý bez elektřiny přibližně 1000 domácností. Momentálně je nejvíce domácností bez elektřiny na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku. "Dnes jsme se věnovali odstraňování poruch především na linkách vysokého napětí. V úterý se pak budou opravy týkat linek s nízkým napětím," uvedl řekl mluvčí distribuční společnosti E.ON Vladimír Vácha.

17:52
 

Na Děčínsku zůstávají bez proudu tisíce domácností. V Ústeckém kraji stále platí kalamitní stav, který energetici vyhlásili po nedělní vichřici. Někteří by se proudu mohli dočkat ještě dnes večer, jiní budou muset vydržet do úterý, řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Sjízdné jsou v kraji už všechny silnice a bez omezení jezdí vlaky. V Děčíně platí zákaz vstupu do lesů, parků a na hřbitovy. Vstup do lesů nedoporučuje správa národního parku České Švýcarsko.

17:44

Vstup na pražské Olšanské hřbitovy je částečně omezen. Polomy odstraňují zaměstnanci hřbitova od časných ranních hodin s pomocí těžké techniky. Celkem zde popadalo asi 40 stromů. Více ve videoreportáži Aktuálně.cz

Na Olšanské hřbitovy je částečně omezený vstup. Následky bouře se odstraňují | Video: Tomáš Cetkovský
16:47

Areál holešovického Výstaviště je od pondělního odpoledne opět otevřen veřejnosti. Uzavřen zůstává Průmyslový palác, který v neděli poškodila vichřice. Informovala o tom městská firma Výstaviště Praha, která pro hlavní město areál spravuje. Kvůli poškození paláce musela předčasně skončit mezinárodní výstava Designblok, několik jejích instalací bylo poničeno.

Vítr poškodil montovanou halu na místě vyhořelého levého křídla a strhl střechu z historické střední části paláce. Podle předsedy představenstva Výstaviště Praha Pavla Klašky se v nejbližších dnech uskuteční sanační práce a cílem bude palác co nejrychleji znovu zpřístupnit. Od pondělka se lidem otevřel zbytek areálu s atrakcemi Vodní svět, Plavecký bazén, Lapidárium, restaurace Pražan, Malá sportovní hala a Goja Music Hall.

15:57

Polomy, které způsobila víkendová vichřice Herwart na území Národního parku Šumava, jsou podle prvních odhadů lesníků Správy v objemech do 50 tisíc metrů krychlových.

"V oblasti Stožce a Nové Pece leží odhadem 20 tisíc metrů krychlových polomů. První odhady lesníků z Kvildska a Borovoladska pak hovoří o 10 tisících metrech krychlových. Celkově v lesích Správy Národního parku Šumava způsobila vichřice polomy v objemu zhruba 48 tisíc kubíků," informuje mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

15:54
 

Od zhruba osmi hodin večer až do půl sedmé ráno nebyla na operační středisko Plzeňského kraje nahlášena jediná událost, která by souvisela s vichřicí.

"V pondělí od půl sedmé až do večera hasiči po celém kraji likvidovali dozvuky nedělního nepříznivého počasí. Během dne hasiči vyjeli průměrně čtyřikrát do hodiny odstranit ze silnic, železnic či chodníků popadané stromy a polámané větve, či porazit vyvrácené stromy," informovala mluvčí plzeňských hasičů Pavla Jakoubková.

Hasič, strom, vichřice Foto: HZS Plzeňského kraje
15:00

Po vichřici, která se Českem prohnala v neděli, v pondělí ve 14:00 stále nejezdily vlaky na 12 tratích. Většina z nich by měla být opět zprovozněna během odpoledne či podvečera. Výjimkou je úsek z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy, kde nebudou kvůli velkému množství popadaných stromů vlaky jezdit ani v úterý. Informovala mluvčí drah Radka Pistoriusová.

V neděli největší komplikace způsobilo zastavení provozu na železničním koridoru mezi Prahou a Olomoucí, kudy se první vlaky po vichřici rozjely večer kolem 20:00.

14:00
 

Škody se odklízí také v Hradci Králové, kde bude na veřejných prostranstvích přes sto polámaných nebo vyvrácených stromů. Pády poškodily ve městě veřejné osvětlení, několik lamp je ze stožárů uražených. Informoval o tom Daniel Jeřábek z hradeckých technických služeb.

Polámané stromy technické služby zaznamenaly také na městských hřbitovech, především na lesním v Malšovicích, kde spadlo zhruba deset stromů, nebo na vojenském na Pouchově, kde se kmen padajícího stromu opřel o zeď.

V hradeckých lesích nedělní vichřice poničila stromy v objemu zhruba čtyři tisíce kubíků dřeva, což je asi jedna čtvrtina roční těžby městských lesů, tedy dřevo v hodnotě zhruba šesti milionů korun.

13:25

V blízkosti náměstí Bratří Synků v Praze se v neděli zřítilo lešení.

Lešení se zřítilo k zemi. Sledujte bezpečnostní kamery z pražské Otakarovy ulice | Video: Policie ČR
13:12
 

V Ústí nad Labem pokračuje likvidace škod po nedělní vichřici. Stromy padaly na zahrady u mateřských škol, poškozena je střecha muzea nebo střecha pavilonu gepardů v zoologické zahradě. Informovala mluvčí magistrátu Romana Macová.

12:51

 Ministerstvo zemědělství prodloužilo kvůli výpadkům elektřiny způsobeným vichřicí o dva dny příjem žádostí o dotaci v rozvojovém programu. Přerozděluje v něm více než tři miliardy korun, zájemci můžou elektronicky posílat žádosti do 1. listopadu do 13 hodin, původní termín byl do pondělí.

12:29

Nedělní vichřice má třetí oběť. V liberecké nemocnici zemřel muž, na kterého v Bělé pod Bezdězem v neděli spadl strom.

"Muž utrpěl vážná mnohočetná poranění, byl přímo ohrožen na životě," řekla mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Záchranáři muže přepravili letecky do liberecké nemocnice, kde na následky zranění zemřel.

autoři: Domácí, ČTK | 29. 10. 2017 6:43

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama