Česko se ocitlo na cestě k mečiarismu, zní z ciziny

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 10. 2013 16:41
Vítězi jsou Babiš s Okamurou, sestavit vládu ale bude komplikované
Takto informují o aféře v Řecku.
Takto informují o aféře v Řecku. | Foto: Reuters

Washington/Berlín/Bratislava - Zahraniční tisk považuje za skutečného vítěze sobotních parlamentních voleb Andreje Babiše a jeho stranu ANO, která skončila těsně za první sociální demokracií.

Nepřesvědčivé vítězství ČSSD a hubené zisky zbylých starých stran komentátoři připisují rozladěným voličům, kteří jsou znechucení pletichařením a korupčními skandály.

Média v zahraničí se také shodují na tom, že prezident Miloš Zeman vyšel z voleb posílen, protože bude hrát důležitou roli při formování vládní koalice.

Reuters: Zeman Sobotku nemá rád

Agentura Reuters vidí budoucnost premiérství sociálnědemokratického šéfa Bohuslava Sobotky v rukou Zemana, který předsedu ČSSD nemá rád, a také na vůli menších parlamentních stran.

Slovenský list Pravda označil volební výsledek ČSSD za faktický neúspěch, rakouská agentura APA místo toho použila termín "zklamaný vítěz".

Britský list The Financial Times nevýrazné vítězství připsal mimo jiné Sobotkově "nemastné, neslané" předvolební kampani.

"Skutečnými vítězi předčasných voleb jsou Babiš s ANO a Tomio Okamura se svým hnutí Úsvit. Částečně i komunisté z KSČM," míní Pravda.

Babiše do role největšího vítěze pasovala také například polská agentura IAR či The Financial Times. Německý Die Welt označil Babišův úspěch za překvapení voleb.

Německý TAZ je ale zdrženlivější a Babišovo vítězství považuje spíše za Pyrrhovo. Jeho plán sbírat v opozici čtyři roky body a poté uchopit moc prý nevyjde, k udržení důvěryhodnosti bude muset převzít odpovědnost.

Média v souvislosti s Babišem spekulují o jeho záměrech a možném koaličním potenciálu. Německý deník Rheinische Post upozorňuje, že rozdíl mezi ČSSD a ANO je jen velmi malý. Podle listu The Financial Times není jasné, zda bude bude spolupracovat s levicí, nebo pravicí.

Polská Gazeta Wyborcza jeho uskupení označila za "divnou, rádoby technokratickou stranu".

Bez Babiše vláda nevznikne

Média se nicméně shodují na tom, že bez Babišova souhlasu vláda nebude moci vzniknout. Pražský zpravodaj Slovenského rozhlasu hovořil o patové situaci a německý list Frankfurter Rundschau vložil spojení "politický pat" rovnou do titulku.

List SME nevidí - stejně jako Reuters nebo Frankfurter Allgemeine Zeitung - sestavení vlády jako snadný krok.

Ačkoli DPA očekává posud v Česku doleva, silná socialistická vláda, původně hlásaná Sobotkou, asi nevznikne. Televize ARD nevylučuje ani opakování voleb.

Podívejte se, jak se slavilo u Babiše

Deník Gazeta Wyborcza se v komentáři obává, že Česko se "ocitlo na cestě k vlastní verzi orbánismu, mečiarismu či polské čtvrté republiky" a že vláda bude se společností jednat jako s "kusem dřeva určeným ke zpracování".

Zahraniční tisk si povšimnul i úspěchu komunistů, kteří si od parlamentních voleb v roce 2010 připsali několik procentních bodů.

Komunisté se od revoluce nereformovali

Upozorňují na to, že se po pádu komunismu na rozdíl od svých sesterských stran v zahraničí nereformovali. Gazeta Wyborcza ale od "oblíbeného strašáka pravice" změny ve tváři země nečeká. "

Mnohé naznačuje, že jejich účast na vládě se omezí jen na iritující řečnění. Ale těžko předpokládat, že by odolali pokušením moci," dodal polský deník.

Volby podle zahraničních komentátorů jasně ukázaly nespokojenost voličů se zakořeněnou korupcí a stavem politiky, takže se staly soubojem politických nováčků a starých stran.

Česko se podle amerického The New York Times po skandálech s údajnými úplatky a nezákonnými odposlechy silně vzepřelo proti politickému rozdělení moci.

 

Právě se děje

Další zprávy