Vinen, rozhodl ruský soud v případu mrtvého právníka

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
11. 7. 2013 12:27
Trest ale Sergeji Magnitskému nevyměřil. Jeho někdejší šéf dostal v nepřítomnosti devět let
Sergej Magnitskij.
Sergej Magnitskij. | Foto: ČTK

Moskva - Ruský soud uznal mrtvého právníka Sergeje Magnitského a jeho někdejšího šéfa - Brita Williama Browdera - vinnými z daňových úniků.

Verdikt padl čtyři roky poté, co Magnitskij za záhadných okolností zemřel ve vyšetřovací vazbě, takže jeho případ posléze soud odložil.

To Browder v nepřítomnosti dostal devět let žaláře.

Roky podivného vyšetřování

Kauza se vlekla od roku 2007, kdy Rusové zahájili vyšetřování místních poboček amerického fondu Hermitage Capital. Podezírali ho z nezákonného nákupu akcií strategických podniků jako Gazprom nebo Rosněfť.

Během prohlídek kanceláří vyšetřovatelé zkonfiskovali listiny, které, jak následně Magnitskij zjistil, byly použity ke krádeži z ruské pokladny 5,4 miliardy rublů, maskované jako daňový přeplatek.

Hra o akcie Gazpromu

Společně s Magnitským byl obžalován i šéf fondu Browder. Brit podle žalobců "podvodně" skoupil 131 milionů akcií Gazpromu, což představovalo více než půlprocentní podíl v koncernu. Škodu vyšetřovatel vyčíslil na tři miliardy rublů (asi 1,9 miliardy korun), tedy na zisk, který Browder vydělal při koupi a pozdějším prodeji akcií.

Jak připomíná ČTK, cizinci měli v té době zakázáno bez zvláštního vládního povolení skupovat akcie Gazpromu na ruském trhu, kde byly lacinější než na západních burzách. Browder zákaz obešel za pomoci firem zaregistrovaných na ruské občany. Podle agentury AFP šlo o běžnou praxi zahraničních investorů v Rusku.

Zatímco Magnitskij skončil ve vazbě ve věznici Matroskaja Tišina, kde byl následně podle ochránců lidských práv ubit dozorci, Browderovi se podařilo ze země včas uniknout. Nedávnou ruskou žádost o jeho zadržení Interpol odmítl s tím, že případ "je především politické povahy".

Moskva versus Washington

Případ Magnitského, který sám upozornil na defraudaci miliard rublů z ruského rozpočtu, vyvolal v uplynulém roce diplomatickou roztržku mezi Ruskem a Západem.

Spojené státy dokonce schválily takzvaný Magnitského zákon, jenž vystavil sankcím všechny, kteří v Rusku potlačují lidská práva. Úřady tak dotyčným nemusejí udělovat vstupní víza a mohou jim zmrazit bankovní konta a další majetek v USA.

Moskva reagovala normou postihující pro změnu cizince, kteří údajně poškozují práva Rusů pobývajících v zahraničí. Zakazuje rovněž činnost politicky orientovaných nevládních organizací financovaných z USA a zamezuje vydávání ruských sirotků k adopci do Spojených států.

 

Právě se děje

Další zprávy