Interpol odmítl zatykač na Browdera, který vydalo Rusko

ČTK ČTK
25. 5. 2013 14:16
Šéf investičního fonfu je obviněn z nezákonného skupování akcií koncernu Gazprom
Rusko Browdera viní z nezákonného skupování akcií Gazprom. Ilustrační foto.
Rusko Browdera viní z nezákonného skupování akcií Gazprom. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Mezinárodní policejní organizace Interpol v sobotu odmítla mezinárodní zatykač, který vydalo Rusko na šéfa investičního fondu Hermitage Capital Williama Browdera.

Tento britský podnikatel, který čelí v Rusku několika obviněním, býval i šéfem právníka Sergeje Magnitského, jenž v listopadu 2009 za záhadných okolností zemřel ve vyšetřovací vazbě.

Interpol podle agentury AFP v sobotním prohlášení oznámil, že ze svých záznamů vymazal všechny informace týkající se Browdera. Učinil tak na základě doporučení Kontrolní komise Interpolu, podle níž jde o politický případ.

"Komise zkoumala stížnost pana Browdera a dospěla k závěru, že tento případ je především politické povahy," sdělil Interpol. Dodal, že doporučení komise rozeslal 190 členským zemím organizace, jimž byla ruská žádost o zadržení a vydání Browdera adresována.

Ruský soud vydal mezinárodní zatykač 22. dubna. Ve zdůvodnění uvedl, že Browder je obviněn z nezákonného skupování akcií polostátního koncernu Gazprom, kterého se dopustil v době, kdy takováto aktivita byla pro cizince zakázána.

Podnikatel je v Rusku rovněž obžalován společně se svým zesnulým zaměstnancem Magnitským z údajných daňových úniků. Právě kvůli tomu byl Magnitskij zatčen, zatímco Browderovi se podařilo ze země včas uniknout.

Panuje však podezření, že se Magnitskij dostal za mříže proto, aby byl umlčen. Předtím totiž obvinil vysoce postavené úředníky ministerstva vnitra z obřího podvodu na úkor státního rozpočtu.

Žalobci Browdera viní, že "podvodně" skoupil 131 milionů akcií Gazpromu, což představovalo více než půlprocentní podíl v koncernu. Škodu vyšetřovatel vyčíslil na tři miliardy rublů (asi 1,9 miliardy korun), tedy na zisk, který Browder vydělal při koupi a pozdějším prodeji akcií.

V té době cizinci měli zakázáno bez zvláštního vládního povolení skupovat akcie Gazpromu na ruském trhu, kde byly lacinější než na západních burzách. Ale Browder zákaz obešel za pomoci firem zaregistrovaných na ruské občany. Podle agentury AFP šlo o běžnou praxi zahraničních investorů v Rusku.

 

Právě se děje

Další zprávy